Alibaba – clo a DPH, jak nakupovat

Alibaba – clo a DPH, jak nakupovat

Sortiment internetového obchodu Alibaba obsahuje stovky milionů produktů z nejrůznějších odvětví. Vybere si tedy opravdu každý. Zaměřuje se většinou na produkty, které obchodníci prodávají jiným obchodníkům ve velkém množství. Neznamená to však, že by si na své nepřišli i běžní zákazníci. Kdy je nutné platit celní poplatky či DPH při nákupu na Alibaba.com?

I přestože se nejedná o běžný čínský e-shop, Alibaba se těší u českých zákazníků stále větší popularitě. Je tomu tak hlavně díky téměř nekonečné nabídce zboží, kladným recenzím Alibaby a možnosti nastavení Alibaby do češtiny.

Alibaba se pyšní téměř nekonečnou nabídkou zboží a skvělými recenzemi.
Prohlédnout nabídku zboží na Alibaba >

Kdy se platí clo?

Pokud si někdo objednává zboží ze zahraničních e-shopů, měl by vědět, kdy se platí clo. Placení cla a DPH závisí na tom, odkud se zboží nakupuje.

Při nakupování v zemích mimo EU platí, že pokud je úhrnná hodnota zásilky do 150 EUR, platí se pouze DPH. Clo se platí u zásilek, které přesahují 150 EUR. Pro zásilky do 150 EUR je zachováno osvobození od cla. Rozhodující je hodnota zásilky (tedy bez nákladů za dopravu, případně dalších nákladů). Výše cla se však stanoví včetně nákladů za dopravu, případně dalších poplatků. 

Pokud někdo nakupuje zboží v rámci EU, placení cla ani DPH se ho netýká. Ovšem pozor, pro účely placení DPH a cla je důležité, odkud objednané zboží putuje. Pokud člověk objednává přes čínský e-shop, avšak zboží jde ze skladu z EU, placení cla ani DPH se ho netýká bez ohledu na hodnotu zboží.

A naopak, kdy nakupuje například na německém e-shopu, avšak zboží jde ze skladu mimo EU, může clo i DPH platit (viz výše).

Clo – kalkulačka

Kalkulačka cla je online nástroj nebo aplikace, která pomáhá jednotlivcům nebo podnikům při výpočtu dovozního cla, celních poplatků a daní, které se vztahují na zboží dovážené do určité země. Zohledňuje různé faktory, jako je země původu, hodnota zboží, typ výrobku a kdy se platí clo z Číny a jiných zemí.

Po zadání požadovaných informací poskytne kalkulačka cla odhad cla a daní, které je třeba zaplatit, aby bylo možné zboží legálně dovézt. Tento nástroj pomáhá dovozcům plánovat a pochopit náklady spojené s dovozem zboží, usnadňuje dodržování celních předpisů a zabraňuje neočekávaným výdajům nebo problémům.

Kdy se platí clo z Číny?

Clo z Číny se obvykle platí při vstupu do země určení. Přesný termín a postup placení cla se může lišit v závislosti na celních předpisech a postupech dané země. Obecně platí, že clo se platí celním orgánům před propuštěním zboží k dodání nebo distribuci.

Dovozci jsou odpovědní za vyplnění potřebných celních dokladů, deklarování hodnoty zboží a zaplacení všech příslušných cel a daní. Je důležité si uvědomit, že clo může být vypočteno na základě hodnoty zboží, země původu a konkrétní kategorie výrobku.

Odpověď na otázku, kdy se platí clo z Číny, je zodpovězena v sekci „Kdy se platí clo“. Jak pro Čínu, tak pro jiné země EU, platí stejná pravidla. To znamená, že zásilky do 150 EUR jsou od cla osvobozeny, nad 150 EUR už bude clo vyměřeno.

Poplatky, které mohou být placeny při převzetí zboží, jsou přehledně znázorněny v tabulce.

Hodnota zbožíDPHClo
0 až 22 euranone
22 eur až 150 euranone
nad 150 euranoano
Jednoduchá odpověď na otázku, kdy se platí clo z Číny.

Co se týká DPH, pak řada velkých e-shopů již DPH vybírá při prodeji zboží a tuto částku pak sami odvádí do EU. DPH tedy zákazník zaplatí přímo na e-shopu. Jestliže DPH nebylo zaplaceno přímo v e-shopu, lze ho zaplatit Celní správě ČR podáním elektronického celního  prohlášení přes webovou aplikaci eCeP.

Nákup Alibaba a clo

Alibaba funguje na principu B2B (Business to Business). Což znamená, že zde obchodují převážně obchodníci s dalšími obchodníky. Většinou tedy není možné zakoupit pouze jeden kus zboží, to je důležité vědět při seznámení se s procesem, jak na clo a nákup Alibaby.

Produkty mají určený minimální počet kusů, které je třeba zakoupit. Toto je hlavní rozdíl mezi Alibabou a AliExpressem spadající pod stejnou firmu. Pro běžného zákazníka se nákup na Alibaba může vyplatit, pokud potřebuje více kusů zboží. Na Alibaba je možné nakupovat zde.

Alibaba nabízí vesměs vše, na co si zákazník vzpomene. Možností, co koupit v e-shopu Alibaba, je obrovské množství. Podobně jako další čínské e-shopy (AliExpress, Wish a další) sortiment obsahuje levnou kosmetiku z Číny, levné oblečení či drobnou elektroniku.

Alibaba pokrývá i méně běžné kategorie např. zemědělství a zahrádkářství, auto a technika a mnoho dalších. Zákazník zde také může zadat poptávku, pokud by požadované zboží nenašel.

Podobně jako ostatní asijské e-shopy i Alibaba přijímá pouze platby přes internet. Není tedy možné nechat si doručit zboží z Číny na dobírku. Stejně jako u ostatních čínských e-shopů funguje nákup Alibaba a clo. Tedy clo se platí pro nákup s hodnotou nad 150 EUR.

DPH a clo – Alibaba

Zmíněné poplatky se týkají pouze zboží, které bylo odesláno ze zemí mimo Evropskou unii. Při nakupování na čínských e-shopech je tedy možné, že bude DPH či clo započítáno k celkové částce. Jak se dodatečnému placení vyhnout?

O tom, jestli bude účtováno při nákupu z Alibaba clo a DPH, rozhoduje hodnota zásilky. Nejedná se pouze o hodnotu zboží. Celní orgány používají pojem úhrnná hodnota zásilky. Pod ním se skrývá hodnota zboží, poštovné i pojištění dopravy.

Pokud úhrnná hodnota zásilky:

 • nepřesahuje 22 €, neúčtuje se ani DPH ani clo*
 • přesahuje 22 €, avšak je nižší než 150 €, platí se pouze DPH
 • přesahuje 150 €, bude účtováno clo i DPH

Doporučuje se tedy hlídat si hodnotu zboží a počítat i s poštovným. Výhodou některých asijských e-shopů a právě Alibaby je, že někteří prodejci nabízí poštovné zdarma. Využít poštovné zdarma na nákupy na Alibaba je možné přes tento odkaz.

*V roce 2024 platí pro DPH ze zemí mimo EU jiná pravidla. Více o těchto pravidlech se lze dozvědět v poslední části tohoto článku.

Vyhnout se platbě cla lze také díky poštovnému zdarma, které většina prodejců na Alibaba nabízí.
Nakupovat s poštovným zdarma na Alibaba >

Výpočet cla a DPH při dovozu z Alibaba

Výše DPH je pro Českou republiku stanovená na 21 % a platí tedy pro všechny zásilky přesahující 22 €. DPH se následně vypočítává z ceny zboží, poštovného a hodnoty vyměřeného cla. V tomto případě je výpočet cla a DPH při dovozu jednoduchá záležitost.

Na rozdíl od DPH není výše cla univerzální. Účtovaná částka záleží na kategorii, do které je dané zboží řazeno. Nejčastěji se výše cla pohybuje okolo 15 %. Předem lze jeho výši najít v seznamu celní správy, kde jsou typy produktu schovány za číselné kódy. Bohužel, tento způsob je složitější, než se zdá. 

Dále existují další nástroje, které by měly výpočet cla usnadnit. Například online kalkulačky cla fungují na jednoduchém principu. Stačí znát následující údaje: 

 • země původu
 • měna, ve které se zboží prodává
 • typ zboží (textil, šperky, hodinky, oblečení, elektronika apod.)
 • množství objednaného zboží a cena za kus
 • cena za dopravu

Tyto údaje jsou běžně dohledatelné v samotné objednávce. Provést objednávku na Alibaba lze na tomto odkaze. I po zadání je nutné vědět, že kalkulačky cla slouží pouze orientačně. Nepracují například s pravidlem, které stanovuje placení cla až při překročení hodnoty 150 €.

Pokud hodnota zásilky překročí 150 €, je nutné platit clo. Jeho hodnota není univerzální a odvíjí se od kategorie, do které se zboží řadí.

Pošta, celní řízení – jak probíhá?

O zadržení zásilky na celnici rozhoduje její hodnota uvedená na štítku. Čínští prodejci většinou udávají na zásilky štítky s nižší hodnotou. Proto balíčky prochází náhodnou kontrolou, a i přestože nesou označení nižší hodnoty než 22 €. Při zadržení balíčku informuje celnice zákazníka dopisem. Ten má následně několik možností. 

Jednodušší je využití České pošty, která zásilku odbaví a poplatky zákazník platí při převzetí objednávky. Případně zákazník může zvolit osobní odbavení zásilky, kdy zařizuje potřebné dokumenty a poplatek platí sám.

Poplatky se většinou pohybují v rozmezí od desítek do stovek korun. Detailnější průběh celního řízení je složitější a je nutné se na něj připravit.

Důležité je být na pozoru u určitého typů zboží, u kterého se platí clo i DPH z Číny vždy. Patří sem například:

 • tabákové výrobky
 • parfémy a toaletní vody
 • alkoholické výrobky

Na Alibaba a na většině dalších čínských e-shopů se s tímto druhem zboží (kromě parfémů a toaletních vod) běžně neobchoduje. Výjimkou je např. e-shop Cigabuy. Zákazník se tedy může při nákupu na Alibaba řídit obecnými informacemi o platbě DPH a cla. Nákup na Alibaba je možné na tomto odkazu.

Alibaba clo a DPH v roce 2024

V roce 2021 se změnila pravidla pro platby DPH pro zásilky z prostoru mimo Evropskou unii. Nově je nutné platit DPH za všechny příchozí zásilky, limit 22 € již tedy nebude aktuální. Pro účtování cla zůstávají podmínky stejné, zásilka nesmí překročit 150 €. 

Publikováno: 06. 02. 2024

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang