Česká pošta na limitu – přes milion zásilek v systému třídí i úředníci

Česká pošta na limitu – přes milion zásilek v systému třídí i úředníci

Blíží se vánoční svátky a není tak divu, že lidé pomalu začínají s nákupem dárků pro své nejbližší. V posledních letech je stále populárnější shánět dárky pohodlně online. Letos navíc kvůli vládním restrikcím a strachu z možné nákazy dávají lidé online nákupům přednost ještě častěji. Česká pošta však tento obrovský nápor zásilek těžko zvládá a doručování tak může být pomalejší.

Není divu, že lidé raději nakupují na internetu, kdo by také chtěl trávit celý advent ve frontách v obchodních centrech. Koronavirus navíc komplikuje celou situaci ještě více. Až do začátku prosince byly všechny obchody zavřené a nebyla jiná možnost než nakoupit online na českých e-shopech.

Česká pošta na limitu

Nákupy na internetu jsou sice skvělým výdobytkem dnešní doby, doručovací služby však v předvánočním čase často nestíhají. Největší nápor pro Českou poštu představoval Black Friday 2020, kdy doručovala zákazníkům přesně 1 087 000 zásilek. Loni byl přitom rekord „pouhých“ 400 000 balíčků.

Šéf České pošty Roman Knap popisuje předvánoční situaci těmito slovy: „Já si myslím, že na tom stropě už jsme. Už hledáme dodatečné prostory, zvažujeme variantu, že pro depo na Praze 1 budeme třídit tady v centrále pošty na dvoře. Lidé z administrativy pomáhají.“

Další nápor Česká pošta očekává v první části prosince, kdy lidé dostanou výplaty a začnou nakupovat vánoční dárky ve velkém. Poslední výzvou bude pro Českou poštu čas těsně před Štědrým dnem. Nákupy na poslední chvíli totiž nejsou výjimkou.

Letos je potřeba objednat vánoční dárky co nejdříve.

Do kdy je třeba objednat, aby bylo jisté doručení do Vánoc, oznámí Česká pošta příští týden.

Co z toho plyne pro nakupující?

Česká pošta pravděpodobně udělá vše proto, aby nápor zásilek zvládla. Ze zákona není možné, aby zásilku nepřijala. Pravděpodobně se však bude prodlužovat doba dodání. Aby se nakoupené dárky objevily na Štědrý večer pod stromkem, nezbývá než objednat všechny balíčky včas.

V provozu je více než 2 tisíce Balíkoven po celé České republice, funguje také většina poboček České pošty. Do provozu bude uvedeno nových 367 Balíkoven na pobočkách pošt.

V Balíkovnách lze vyzvednout zásilku na výdejním místě za pár minut, stačí pouze zadat kód, který přijde do SMS. Mimo to pošta najala přes 4 tisíce brigádníků a další má stále v záloze.

Nabízí se také využít místo České pošty jiné dopravce, například Zásilkovnu, DHL či DPD. I tyto doručovací služby však budou pravděpodobně před Vánoci operovat na hraně svých kapacit. Například Zásilkovna doručovala v týdnu Black Friday přes milion zásilek.

Česká pošta a nákupy z Číny

Nákupní nadšence zasáhla v listopadu skvělá zpráva. Česká pošta uzavřela smlouvu s AliExpressem a bude od nového roku doručovat zásilky již do 10 dnů. Nákupování z Číny je mezi Čechy stále oblíbenější, a tak se Česká pošta rozhodla vyjít vstříc tak velkému zájmu.

Nově šéf České pošty nyní nově oznámil, že před podpisem je i další smlouva s jiným velkým Čínským e-shopem. Jeho jméno však ještě nebylo oznámeno.

Mezi nejlepší čínské e-shopy patří již zmíněný AliExpress, který vyniká širokou nabídkou. Další výhodou je poštovné na AliExpressu zdarma. Oblíbenými e-shopy jsou také BangGood, LightInTheBox nebo Wish.

Letos se většina Čechů rozhodla pro nákupy na internetu.

Od nového roku 2021 se bude platit DPH na všechny zásilky z Číny. Prosinec je tak poslední možnost, kdy objednat zásilky levně bez poplatků. Kdo si pospíší, možná ještě získá objednané zboží do Vánoc. Je však potřeba myslet na to, že objednávky z Číny mají poměrně dlouhou dodací lhůtu.

Nutnost platit DPH u všech objednávek z Číny byla posunuta na červenec 2021, tedy do 30. června je možné objednávat zboží z Číny jako doposud.

Dárky k Vánocům

Kvůli koronaviru lidé více nakupují mnohem více přes internet. Z toho důvodu jsou poštovní dopravci značně přetížení a hrozí, že zásilky nebudou stíhat však doručovat. Ačkoliv proto udělají maximum.

Kdo se chce vyhnout během Vánoc stresu, měli by sehnat dárky co nejrychleji. Je přece lepší si před svátky užívat vánoční atmosféru než netrpělivě čekat na SMS od České pošty.

Co však koupit svým nejbližším?

Využívat je možné českých e-shopů nebo navštívit kamenné prodejny, které jsou již otevřeny. Nakupování v Německu online je další možností. Dárky posílané z Evropy by měly stihnout dorazit do Vánoc. Nakupovat je tak možné například na Amazon.de nebo eBay.de. Vždy je však potřeba myslet na to, že zásilky před Vánoci možná nedorazí v čase, který je při objednávce uveden.

Publikováno: 06. 12. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang