Nutnost platit DPH na AliExpress a u všech čínských objednávek byla posunuta

Nutnost platit DPH na AliExpress a u všech čínských objednávek byla posunuta

Čeští zákazníci velmi rádi nakupují na čínských e-shopech, a to především díky nízkým cenám za zboží. Letos ovšem tato výhoda zdraží, a to z důvodu placení DPH i u malých zásilek do 22 EUR. Placení DPH je posunuto až od července. Jak budou vypadat nákupy s placením DPH i u malých zásilek? Od kdy přesně začne DPH platit?

Nákupy z Číny jsou velmi oblíbenými díky svému levnému zboží. Zákazníci nejčastěji nakupují levné oblečení, levné mobilní telefony, kosmetiku, vybavení do domácnosti, věci pro děti a mnoho dalšího. Každý zákazník moc dobře ví, že na čínském e-shopu vždy uspěje a za skvělé peníze.

AliExpress.com - TOP produkty s dopravou zdarma

Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.

Začít nakupovat

Čínské e-shopy navíc velmi často disponují i dopravou zdarma a když se ke zboží přidají různé slevy a výprodeje, tak je zboží mnohem cenově dostupnější, než jakékoliv české e-shopy.

Clo a DPH z Číny nyní

Doposud bylo výhodné placení cla a DPH z Číny, kdy se u malých a levných zásilek nemuselo vůbec řešit. Od půlky roku 2021 ovšem nastanou změny.

Aktuálně se clo a DPH pohybuje takto:

  • v případě zásilky do 22 EUR se neplatí DPH ani clo
  • v případě zásilek vyšších než 22 EUR a nižších než 150 EUR se platí pouze DPH
  • v případě zásilek vyšších než 150 EUR se platí DPH i clo

Tato pravidla jsou platná pro clo a DPH ze zemí, které jsou mimo Evropskou unii. Ovšem existují výjimky, které se vztahují na DPH a clo ze Švýcarska a také na DPH a clo z Japonska.

Nakupování z Číny pro mnohé zákazníky může přestat být zajímavým díky platbě DPH.

Placení cla a DPH se týká spousty čínských e-shopů, ovšem záleží také na tom, odkud je balíček posílán. Placení funguje u cla a DPH na Gearbest, také u cla a DPH na Wish nebo u cla a DPH na AliExpressu. Naopak při nakupování na eBay záleží na tom, za jaké země se zásilka posílá, ale v případě odeslání z Číny, platí stejná pravidla pro clo a DPH na eBay.

Díky nízkým cenám zboží je doposud možné nakupovat bez DPH, to bude ovšem změněno.
Jak bude vypadat clo a DPH z Číny od 2021?

Clo a DPH z Číny od 2021

Od roku 2021 přestává platit osvobození levných zásilek do 22 EUR od DPH. Původně ovšem tato pravidla měla začít platit již od 1. ledna 2021, ale díky pandemii koronaviru má zdražení zásilek z Číny opět zpoždění, a to do července 2021.

Koronavirus však způsobuje problémy v mezinárodní dopravě, zboží z Číny se doručuje až s měsíčním zpožděním.

K dočasným změnám v DPH došlo kvůli koronaviru také v dalších oblastech. Česká vláda například osvobodila od DPH respirátory. Jejich cena by se tak měla snížit až o pětinu.

Cílem nových pravidel pro placení cla a DPH je především zamezení celních a daňových podvodů. Může nastat i situace, kdy nakupování z Číny přestane být pro mnohé zákazníky tolik výhodné.

Oblíbenými čínskými e-shopy jsou Aliexpress, Alibaba, Wish či LightInTheBox.

Pravidla pro clo a DPH od července 2021:

  • DPH z Číny bude nutné platit u všech zásilek do 150 EUR
  • nad 150 EUR zůstává stále platba DPH i cla

Tato pravidla lze očekávat u všech zásilek, které budou odesílány ze všech zemí mimo Evropskou unii. Je tedy nutné počítat s těmito pravidly i pro DPH a clo z USA.

Platba DPH bude povinná u všech zásilek pod 150 EUR od 1. července 2021.

Jak bude platba DPH vypadat?

DPH bude ve výši 21 % a k tomu navíc ještě poplatek za zastoupení zvoleným přepravcem v celním řízení. Nabízí se taky možnost si vše „vyběhat“ samostatně bez poplatku. U České pošty je poplatek za zastoupení v celním řízení stanoven na 200 Kč a připočítává se do základu pro výpočet DPH.

Do základu pro výpočet DPH patří:

  • hodnota objednaného zboží
  • poplatek za celní řízení
  • clo, pokud je vyměřeno
  • poštovné

TIP: Cena zboží se zvýší již na samotných e-shopech a DPH se bude platit rovnou v čínských e-shopech.

Ilustrativní příklad placení DPH a celního řízení:

Objednané zboží má hodnotu 15 EUR, tedy cca 405 Kč a poštovné je u něj zdarma. Poplatek České pošty za zastoupení v celním řízení činí 200 Kč. Základ DPH je tedy 405 Kč + 200 Kč. DPH se počítá tedy z částky 605 Kč, a to je 127 Kč. V tomto případě je tedy celková částka za zboží 732 Kč.

Publikováno: 23. 01. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang