Clo a DPH ze Švýcarska

Clo a DPH ze Švýcarska

Nákupy v zahraničních e-shopech se díky velké nabídce zboží a lákavým cenám těší značné oblibě. Nakupovat dnes lze z Ameriky, Číny, Anglie a dalších světových zemí. S nákupy ze zahraničí se však občas pojí platba cla a DPH. Tyto platby mohou ovlivnit konečnou cenu nákupu, která už se nemusí zdát jako tolik výhodná. Jaké se platí clo a DPH při nákupu ze Švýcarska? Existují nějaké výjimky?

Švýcarsko leží v Schengenském prostoru, ale není členem Evropské unie. Pro dovoz a vývoz má poměrně přísné předpisy. Některé zboží se do Švýcarska nesmí dovážet, a nebo jen v omezeném množství. Existují také skupiny zboží, které se nesmí ani vyvážet.

DPH na zboží ze Švýcarska

Za zboží nakoupeném ve Švýcarsku zákazník zaplatí 8% DPH. Ta může být cizincům vrácena. K tomu ale musí být splněna určitá kritéria:

 • Od všeho zboží, které člověk ve Švýcarsku koupí a chce jej vyvézt ze země, se musí uchovat prodejní doklady
 • Při nákupu je nutné požádat o šek na paušální náhradu zaplacené DPH (Global Refund Cheque)
 • Zboží musí být ze země vyvezeno do třiceti dnů
 • Cena zboží musí být vyšší než 300 franků
 • Je třeba prokázat se dokladem o trvalém bydlišti mimo Švýcarsko
 • Při opouštění Švýcarska je třeba celním orgánům ukázat zakoupené zboží, doklad o zaplacení a cestovní doklad
 • Celní orgány poté orazítkují šek a nezdaněný nákup

TIP: Pokud se někdo chystá do Švýcarska na výlet, je dobré pamatovat na cestovní pojištění. Nejlevnější cestovní pojištění pro výjezd do zahraničí se pohybuje již od 7 Kč za den.

DPH a clo při dovozu do Švýcarska

Od daní a cla jsou při vstupu do Švýcarska osvobozeny věci osobní spotřeby.

 • Oblečení
 • Kosmetika a toaletní potřeby
 • Léky
 • Elektronika
 • Potraviny určené k přímé konzumaci

Další předměty, které jsou určené ke spotřebě nebo jako dar, jsou osvobozeny od daně i cla. Musí ovšem splňovat dvě podmínky. Jejich celková hodnota nesmí převyšovat 300 franků a nesmí převyšovat množstevní limity.

Je-li hodnota předmětů vyšší než 300 franků, musí se zaplatit daň ve výši 8 %. U potravin platí snížená sazba 2,5 %.

Množstevní limity při dovozu

Při dovozu produktů do Švýcarska existují určité druhy zboží s bezcelními objemy. Tyto objemy jsou měřeny jako „množství na osobu a den“.

MASO A MASNÉ VÝROBKY – bezcelní dovoz na osobu a den je 1 kg
OLEJE, TUKY, MARGARÍNY – bezcelní dovoz na osobu a den je 5 kg/5 l
MÁSLO, SMETANA – bezcelní dovoz na osobu a den je 1 kg/1 l
ALKOHOL – bezcelní dovoz na osobu a den je u nápojů do 18 % obsahu alkoholu 5 l, u nápojů s obsahem nad 18 % alkoholu 1 l
TABÁKOVÉ VÝROBKY – bezcelní dovoz na osobu a den je u cigaret/doutníků 250 ks, u jiných tabákových výrobků 250 g

Pozor: množstevní limity u masa se nevztahují na ryby a divočinu. Dovoz produktů ze zvířat s původem z Norka či mimo EU je zakázán.

Domácí mazlíčci ve Švýcarsku

Někteří lidé rádi cestují se svými domácími mazlíčky. Nejčastěji jsou to psi – a pro ně také existují určitá pravidla. Co musí cestující se psem splnit, aby mohl vstoupit do Švýcarska?

Před odjezdem do Švýcarska je zejména potřeba navštívit veterináře a získat pro psa čip a kompletní očkování. Měl by mít také certifikát o zdravotním stavu ne starší 30 dnů či mezinárodní očkovací průkaz. Daň za psa se platí jen tehdy, pokud by pes v zemi byl dlouhodobě. Pokud jde jen o krátký výlet či 14 denní návštěvu příbuzných, daň se neplatí. Clo se platí podle ceny psa.

Pro další informace je vhodné navštívit německý webový portál Pets on Tour. Ten přináší informace pro každého cestovatele, který se chystá vyrazit na cestu se svým mazlíčkem. Stačí si vybrat zemi a zobrazí se důležité informace pro svou cestu.

Pes také musí splňovat určití podmínky pro to, aby mohl vstoupit do Švýcarska.
Pes také musí splňovat určití podmínky pro to, aby mohl vstoupit do Švýcarska.

Clo a DPH v jiných zemích

Clo a DPH z USA se liší u zboží při jeho dovozu např. z dovolené a u zboží zaslané poštou. Pokud je hodnota dovezeného zboží nad 150 €, je nutné hradit clo. DPH se platí u zboží v hodnotě vyšší než 430 €. U zásilek se clo ani DPH neplatí u zboží do 22 €.

Často se to týká i u zásilek z eBay, neboť je toto světoznámé tržiště původem z USA. Záleží však na zemi, z níž je objednané zboží zasláno, neboť tuto platformu používají lidé z celého světa. Prohlédnout nabídku eBay je možné zde >

Existují zde výjimky, na které se DPH ani clo nevztahuje. Při dovozu alkoholu a tabákových výrobků se DPH ani clo neplatí. Jsou zde však množstevní limity, které se nesmí překročit.

Clo a DPH z Číny se také občas musí platit. Nákupy z Číny jsou dnes již velice populární, a proto je dobré se s problematikou cla a DPH seznámit. U zásilek z Číny je opět rozhodující finální cena.

Clo ani DPH se neplatí, pokud je hodnota zásilky do 22 €. DPH se platí tehdy, když je hodnota zásilky vyšší než 22 € a zároveň nižší než 150 €. U zásilek nad 150 € se musí platit DPH i clo.

Zaplacení DPH nebo dokonce cla se nevyhnou ani zákazníci AliExpressu – zatím v případě, že se jedná o hodnotnější zásilku (od ledna 2021 se podmínky plateb cla a DPH mění).

Prohlédnout nabídku zboží na AliExpressu je možné zde >

Jak je to se clem jinde?

Pro clo a DPH z Japonska tyto ani žádné jiné parametry neplatí. Od února 2019 totiž vešla v platnost dohoda o zóně volného obchodu mezi zeměmi EU a Japonskem. Díky tomu se na 97 % zboží clo vůbec nehradí. I nadále však platí povinnost celního odbavení.

A jak funguje clo a DPH z Anglie? Velká Británie je zatím stále součástí Evropské unie. To znamená, že zákazníci ze zemí EU mohou nakupovat zboží, aniž by museli odvádět clo.

Velká Británie ale již brzy bude mít podobný systém jako USA. Po výstupu z EU již zákazníci nebudou osvobozeni od platby cla. Zásilky odeslané z Anglie budou podléhat celním kontrolám a cenovým limitům, po jejichž překročení bude nutné clo, DPH či oboje zaplatit.

Nákupy ze zahraničí jsou dnes velice populární. Je proto dobré seznámit se s podmínkami cla a DPH.

Clo a DPH na eBay a AliExpressu

Jak je to se clem a DPH na těchto dvou internetových velikánech? Vždy platí, že clo a DPH se vztahuje na zboží, které bylo zakoupeno mimo Evropskou unii. Pokud se tedy zákazník chce těmto poplatkům vyhnout, může nakoupit například na stránkách eBay.de (eBay Deutschland).

U zakoupení zboží mimo EU jsou pak výpočty celkem jednoduché. Stačí znát celkovou cenu své zásilky, od které se vše odvíjí. Stěžejní jsou pak tři následující body:

 • U zásilky v hodnotě do 22 € se DPH ani clo neplatí
 • U zásilky v hodnotě nad 22 € ale pod 150 € se platí DPH
 • U zásilky v hodnotě nad 150 € se platí clo i DPH

TIP: Zákazníci, kteří se nechtějí starat o záležitosti spojené se clem či DPH, mohou zkusit českou variantu eBay. Touto alternativou je Aukro, které stejně jako eBay podporuje možnost zakoupit zboží pomocí aukce.

Publikováno: 14. 10. 2020

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang