Nákupy na e-shopu LightInTheBox – clo a DPH

Nákupy na e-shopu LightInTheBox – clo a DPH

LightInTheBox je čínský e-shop, který se těší vysoké popularitě po celém světě. Velkou výhodou nakupování na tomto e-shopu je rozsáhlý výběr zboží, bezkonkurenční ceny a slevové nabídky. Každý zákazník by měl vědět, že se jeho objednávka může prodražit vlivem cla a DPH. Jak je to tedy s placením těchto poplatků? A jak se dá platbě cla a DPH na LightInTheBox vyhnout?

LightInTheBox má pro své zákazníky slevový kupón BF3 na slevu při nákupu nad 29£.
Ušetřit se slevovým kupónem BF3 >

Na webu lightinthebox.com lze vybírat z rozsáhlé nabídky zboží. Základní nabídka se skládá z následujících kategorií:

 • dámské a pánské oděvy
 • šperky, hodinky, kabelky a jiné doplňky
 • obuv
 • svatební a společenské šaty
 • potřeby do domácnosti a na zahradu
 • sport a outdoor vybavení
 • hračky
 • elektronika a příslušenství

LightInTheBox funguje jako koncový prodejce, na rozdíl od jiných čínských e-shopů, jejichž nabídka se skládá ze zboží od mnoha různých obchodníků. Velkou výhodou je možnost používat tento čínský e-shop v češtině a nakupovat tak pohodlně v mateřském jazyce.

Podobně jako u dalších čínských e-shopů, i zde má zákazník garanci bezpečného nákupu a možnost reklamace zboží z Číny.

Recenze na LightInTheBox se často liší. Existuje velké množství stížností na pozdní dodání a špatnou komunikaci s e-shopem. Na druhé straně je zase spousta těch, kteří si nemůžou e-shop a jeho nabídku zboží vynachválit a chtějí zde nakoupit znovu.

S kódem WIN5 je možné získat 5 € slevu při nákupu nad 49 €.
Nakupovat na LightInTheBox >

Tip: Šaty na LightInTheBox jsou mezi zákazníky oblíbeným zbožím. Nabídka šatů je opravdu široká a každý si zde vybere podle svého gusta. Ceny jsou násobně levnější než u jiných prodejců.

Clo a DPH LightInTheBox

Clo a DPH se vztahuje na zboží, které bylo objednáno mimo hranice Evropské Unie. Při nákupech z Číny tedy hrozí naúčtování pozdějších poplatků, které zprvu nejsou zahrnuty v ceně. Jedná se o celní poplatek a daň z přidané hodnoty (DPH). Riziku platby cla a DPH se zákazník nevyhne ani při nákupu na e-shopu LightInTheBox.  

Pravidla pro účtování cla a DPH jsou vcelku jednoduchá. Kritériem, které rozhoduje o tom, zda se poplatky platí či nikoliv, je celková hodnota objednávky. Avšak pozor, hodnota objednávky zahrnuje cenu za konkrétní produkt a i poštovné a případné pojištění zásilky. Kdy se tedy platí při nákupech na LightInTheBox clo a DPH?  

Pokud je hodnota objednávky:

 • nižší než 22 €, neplatí se DPH ani clo*
 • v rozmezí od 22 € do 150 €, platí se jen DPH
 • vyšší než 150 €, platí se DPH i clo

Při tvorbě objednávek na LightInTheBox je tedy vhodné kontrolovat výše uvedené hranice a předejít tak platbě DPH a cla. Zákazník však nesmí zapomenout započítat i poštovné a pojištění.

*V roce 2023 platí nová pravidla pro platby DPH při objednávkách z levných čínských e-shopů, která jsou blíže popsána na konci tohoto článku.

Jaká je výše DPH a cla?  

Výše DPH se liší v závislosti na zemi, do které zásilka putuje. V České republice je stanovena pro všechny zásilky nad 22 € stejná sazba 21 %.

Procenta se vyměřují z:

 • vlastní hodnoty objednávky (ceny)
 • poštovného
 • celního poplatku

V případě cla je výpočet mnohem složitější. Na rozdíl od DPH se totiž výše poplatku liší dle typu zboží. Je možné si předem zjistit jeho výši v seznamu celní zprávy, což ovšem pro laika není jednoduché. Existují také volně dostupné on-line kalkulačky, které umí clo vypočítat. K tomu je potřeba znát několik údajů, které lze běžně najít u popisů produktu na e-shopu. Je potřeba zjistit následující informace:

 • země původu
 • měna
 • typ zboží
 • cena za kus + cena za dopravu
 • počet kusů

Kdy může být zásilka zadržena?

O tom, zda bude zásilka na celnici zadržena, nerozhoduje pouze její hodnota. Na celnici totiž některé zásilky prohlíží pomocí rentgenu. Může se tedy stát, že i zásilka v hodnotě nižší než daných 22 € bude při namátkové kontrole zadržena.

O zadržení zásilky se zákazník dozví dopisem. Následně se musí rozhodnout, zda bude řešit zadržení zásilky osobně, nebo využije služeb České Pošty. V obou případech se celý proces neobejde bez dodatečných poplatků v desítkách až stovkách korun.

O zadržení zásilky se zákazník dozví dopisem, který obsahuje oznámení o příchodu zásilky, důvody zadržení, fotografii zásilky a plnou moc pro zastupování Českou poštou.

Jak se vyhnout platbě cla a DPH?  

V případě, kdy hodnota produktu činí více než 22 €, placení DPH se bohužel vyhnout nelze. Pokud se však objednávka přesahující tuto hranici skládá z mnoha levnějších kusů, nabízí se ji rozdělit do několika menších zásilek. Je sice nutné projít vícekrát procesem tvorby objednávky, včetně plateb. Nicméně je to způsob, jak se vyhnout platbě DPH, a ušetřit tak 21 %. Podobný postup lze použít i v případě cla.

E-shop LightInTheBox také nabízí možnost speciálního pojištění proti případným poplatkům. Stačí při objednávce zaplatit určitou částku. Dojde-li později k nutnosti placení cla a DPH, LightInTheBox převezme zodpovědnost na sebe a výslednou výši cla za zákazníka zaplatí.

Existuje i několik typů zboží, při kterých se nelze platbě cla vyhnout vůbec. Patří sem například:

 • tabákové výrobky
 • alkoholové výrobky
 • parfémy a toaletní vody

Na e-shopu LightInTheBox se tento typ zboží neprodává. Veškeré zboží zde tedy bez výjimek podléhá základním pravidlům o platbách cla a DPH.

DPH z Číny 2023

V roce 2021 došlo k zásadním změnám pro platby DPH na hranicích Evropské unie. Nové pravidlo udává povinnost platit DPH pro všechny zásilky z Číny (a jiných zemí mimo EU). Původní hranice 22 € tedy přestala platit.

Naopak hranice pro platbu cla zůstává nadále stejná, tedy 150 €. 

Kdo nechce clo ani DPH řešit, může zkusit některý z evropských e-shopů. Mezi oblíbené prodejce patří třeba německý Takko Fashion.

Publikováno: 21. 10. 2021

Štítky:

Clo a DPHSlevový kupón

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang