Sledování zásilky z Číny

Sledování zásilky z Číny

Čínské e-shopy jsou díky své široké nabídce zboží a nízkým cenám stále oblíbenější i u českých zákazníků. Na zásilku je však třeba čekat poměrně dlouho, obvykle tři až osm týdnů. Výhodou je možnost sledování zásilek z Číny, díky kterému lze zjistit jejich přesnou polohu. Kde a jak zahraniční zásilku z Číny sledovat? A jak postupovat v případě, že ji příjemce vůbec neobdrží?

Co je potřeba ke sledování zásilek z Číny?

Jak fungují nákupy z Číny ví dnes téměř každý, avšak postup pro sledování zásilky z Číny nemusí být všem známý. Jak na to? Aby bylo možné zásilku sledovat, je potřeba zjistit její číslo, tzv. Tracking Number (Track No). Číslo balíku však automaticky poskytují pouze někteří prodejci. Jedná se především o ověřené čínské e-shopy, mezi něž patří například AliExpress, DealExtreme, CooliCool nebo LightInTheBox. Například na sledování zásilek z AliExpressu jsou převážně kladné recenze.

Chystáte se na první nákup z AliExpress? Pak objednejte zboží v hodnotě nad $3 a automaticky získáte slevu ve výši $2.

Využít slevový kupon AliExpress >

Nakupování na oblíbeném e-shopu LightInTheBox je možné zahájit přes tento odkaz.

Tracking Number je v těchto případech k nalezení v zákaznickém účtu na daném e-shopu. Například na oblíbeném AliExpressu jej lze najít po kliknutí na pole „My orders“ v detailu objednávky. Podobně je to u všech prodejců, kteří číslo pro sledování zahraničních zásilek z Číny poskytují.

K objednávkám z některých e-shopů je sledovací číslo poskytováno pouze za příplatek, lépe řečeno v rámci zpoplatněného typu přepravy. Příkladem je čínský internetový obchod TinyDeal. Jindy je zase k dispozici jen pro zásilky od určité hodnoty. Každý e-shop má zkrátka svá vlastní pravidla.

Sledovat zásilku je možné i u objednávky z AliExpressu. Stačí kliknout na tlačítko Track Order.

Navštívit čínský e-shop AliExpress je možné zde >

Weby pro sledování zahraničních zásilek z Číny

Ti, kteří při nákupu z Číny sledovací číslo získali, si mohou zásilku vyhledat na těchto internetových stránkách:

Oba zmíněné weby jsou velmi přehledné a dostupné v češtině. Poskytují službu mezinárodního sledování zásilek Pro sledování zásilky z Číny je potřeba pouze zadat číslo zásilky do vyhledávacího pole.

Na obou stránkách je možné vyhledat balíčky přepravované jakýmkoliv dopravcem.

Služba 17track.net umožňuje snadno sledovat zásilku z Číny.
Na stránce 17track.net je možné sledovat zásilku z Číny snadno a v češtině.

Webová stránka 17track.com patří mezi nejvýkonnější platformy pro mezinárodní sledování zásilek. Díky tomu, že umožňuje sledovat všechny čínské dopravce, není nutné navštěvovat stránky jednotlivých přepravních společností. Služba je dostupná také jako aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem iOS nebo Android.

Web tnt.com je další možností, jak rychle vyhledat polohu zahraniční zásilky z Číny.
Web tnt.com je další možností, jak rychle vyhledat polohu zahraniční zásilky z Číny.

Na totožném principu funguje i platforma tnt.com. V případě dotazů týkajících se zásilky je navíc možné kontaktovat zákaznický servis a zeptat se na cokoliv, co není jasné. Sledovat zásilku z Číny lze také pomocí mobilní aplikace TNT, která je rovněž ke stažení v Google Play a App Store.

Kteří dopravci nejčastěji zásilky z Číny doručují?

Balíky z Číny rozhodně nedoručuje jen jeden dopravce, je jich opravdu velké množství. Některé e-shopy umožňují si společnost, která bude zásilku doručovat, vybrat. Níže se nachází přehled nejčastějších dopravních společností spolu s charakteristikou jejich služby:

  • China Post Register Airmail

China Post Register Airmail nabízí obvykle přepravu za 2-4 týdny, jedná se tedy spíše o pomalejší způsob dopravy. Doba doručení je ovšem kompenzována cenou. Jejím prostřednictvím, resp. pomocí tracking number, lze sledovat zásilky pouze na území Číny. Kód pro sledování obvykle začíná písmenem R a končí „CN“.

  • China Post Express Mail Service (EMS)

China Post Express Mail Service již podle svého názvu nabízí rychlejší způsob dopravy, běžná lhůta se pohybuje kolem 1 až 2 týdnů. Kód pro sledování je 13 místný, začíná písmenem E a končí rovněž „CN“.

  • Hong Kong Post Parcel

Na balíček dopravovaný Hong Kong Post Parcel si adresát počká 2 až 4 týdny. Jedná se o spolehlivého dopravce, který navíc prostřednictvím svého systému umožňuje sledovat balík i v rámci cílové země.

  • TNT Express

Spolehlivý a rychlý dopravce, to je TNT Express. Balíček od něj cestuje obvykle jen 1 týden. Využívá se především k transportu zásilek s vyšší hmotností. Balíky se sledují skrze 9 místný celočíselný kód.

  • DHL

DHL nabízí podobnou službu jako TNT Express, rovněž doba dodání bývá totožná. Sledovací kód má v tomto případě 10 míst a obsahuje také jen samá čísla.

  • UPS

UPS doplňuje poslední dva zmíněné dopravce. Nabízí stejnou dobu doručení, používá se také pro zásilky s vyšší hmotností. Sledovací číslo zásilky DHL čítá 12 čísel.

Z několika dopravců (např. DHL, UPS, EMS či TNT) si může vybírat zákazník i při objednání zboží z e-shopu DHgate.

Nakupovat na DHgate je možné zde >

Jak vyhledat zásilku – význam jednotlivých stavů

V mnoha aplikacích či platformách na sledování zásilky se objevují „hlášky“ popisující stav, ve kterém se balík nachází. Běžně bývají tyto informace v angličtině a ne každý je umí správně rozklíčovat. Pomoci by mu měla částečná nápověda, která se nachází v níže uvedené tabulce.

Hláška ze sledování zásilky z ČínyVýznam
waiting for pick up zásilka čeká na vyzvednutí
shipment dispatched odeslání zásilky
shipment left country of origin warehouse zásilka opustila sklad v zemi původu
shipment accepted by airline zásilka přijata leteckou společností
departed country of origin zásilka opustila zemi původu
delivery successful zásilka doručena

Na podobném principu s uvedením jednotlivých postupových „kroků“ zásilky funguje například i sledování zásilky České pošty.

Sledování zásilky z Číny na území ČR

Poté, co se sledovaná zahraniční zásilka z Číny dostane na území ČR, je možné ji sledovat také na webu českého přepravce.

Pokud byla zásilka zaslána přes China Post nebo Hong-Kong Post, bude ji doručovat Česká pošta. V případě, že byl balík odeslán přes jednoho z menších čínských přepravců, bude pravděpodobně doručován službou DHL.

Sledování zásilky DHL

Poslání zásilky přes DHL se vyplatí především pro dražší zboží vybrané na AliExpressu. Pakliže dá příjemce společnosti DHL plnou moc, zajistí za něj kompletní celní proces.

Sympatické je také detailní sledování zásilky DHL. A to jednoduše prostřednictvím webového formuláře. Aby vše fungovalo, jak má, musí mít příjemce k dispozici sledovací číslo balíku. To se vepíše do webového formuláře a systém zobrazí aktuální stav zásilky.

Pokud příjemce nemá k dispozici sledovací číslo, stačí si o něj konkrétnímu prodejci AliExpressu napsat. Obvykle nemají s jeho posláním prodejci problém.

Ztracená zásilka z Číny

Co znamená, když se poloha sledované zásilky dlouho nemění? A co když je na výše zmíněných webech uvedeno, že se balík nachází v ČR, ale k příjemci se dosud nedostal?

Takové situace bohužel mohou nastat a jejich vysvětlením často je, že se balíček při přepravě zkrátka ztratil. V těchto případech toho příjemce moc nenadělá, protože až do okamžiku převzetí je za zásilku zodpovědný odesílatel. Jedinou možností je tedy kontaktovat daný e-shop nebo soukromého prodejce. Poté bude na něm, aby problém vyřešil.

U ověřených čínských obchodů v těchto případech nebývá problém a zákazník se nemusí bát, že by přišel o zboží i peníze. Určitě je proto dobré si před nákupem zboží z Číny přečíst recenze na vybraný e-shop a vyvarovat se takovému, který má z nějakého důvodu mnoho špatných hodnocení. Nevýhodou v těchto případech je, že uhradit objednávku je možné pouze předem. Za levné zboží z Číny na dobírku nezaplatíme kvůli potenciálním ztrátám při nepřevzetí zásilky. V každém případě tedy bude nutné vyčkat, až daný e-shop zašle peníze zpět na účet nakupujícího.

Někdy může být zásilka také zadržena na celnici, o čemž je ale příjemce informován písemnou formou. Pak je buď nutné doplatit DPH a někdy i clo, nebo zaplatit poplatek za celní deklaraci. Více informací se lze dočíst v článku Clo a DPH z Číny.

Falešné tracking number od čínských prodejců

Nakupující se občas mohou setkat ještě s jednou nepříjemnou situací. Stává se, že někteří prodejci, ač udávají zboží „skladem“, ho teprve po uskutečnění objednávky začnou shánět u subdodavatelů. Aby však nakupujícího uchlácholili, že zboží mají, a dokonce ho již dali do přepravy, zašlou mu buď vymyšlené, neexistující tracking number nebo tracking number jiné zásilky.

Může se tak stát. že člověk se snaží vyhledat zásilku a dozví se pouhé nesmysly. Nezbývá mu nic jiného, než se obrátit na osobu prodávajícího a požadovat nápravu. Může se stát, že chybný sledovací kód obchodník poslal omylem, ale také se může jednat o podvod.

Předejít podobným situacím může nakupující jen tím, že si poctivě projde recenze na daného prodávajícího. Obecně platí, že kdo má hodnocení méně než 90 až 95 %, nemusí být vždy spolehlivý.

Publikováno: 21. 02. 2021

Štítky:

Sledování zásilekSlevový kupón

Copyright © 2022 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang