Slevové portály – jak fungují a co nabízí?

Slevové portály – jak fungují a co nabízí?

Slevové portály nabízejí možnost, jak ještě více ušetřit při on-line nakupování. Občas se lze setkat s označením server hromadného nakupování nebo portál kolektivního nakupování. Jde ale stále o tu samou věc – většinou časově omezenou nabídku zboží a služeb se slevou, která se aktivuje až poté, co ji zakoupí určitý počet zákazníků. Nabídka je přitom pestrá – příjemnou slevu lze získat na drobné zboží, menu v restauraci, adrenalinový zážitek nebo pobyt u moře.

Většina slevových portálů nabízí stovky slev nebo slevových kupónů. Aby se v tomto množství zákazník neztratil, třídí provozovatelé slevových portálů svoji nabídku přehledně do kategorií. Ty mohou mít různorodé pojmenování cestování, krása, relaxace, zábava, zdraví, jídlo, děti, dárky apod.

Některé slevové portály se specializují pouze na určitou oblast. Nejčastěji se tato orientace týká cestování a zážitků, ale výjimkou nejsou ani servery nabízející pouze slevy na rychloobrátkové zboží.

Na slevovém portále si zákazník obvykle kupuje voucher, který následně uplatňuje u třetí strany. V některých případech ale dochází přímo k nákupu konkrétního zboží přes slevový portál.

Množství slev na slevových portálech se mění každý den. Některým slevám zkrátka vyprší platnost a jiné jsou naopak nově zařazeny do nabídky.

Kterým slevovým portálům důvěřovat?

Slevových portálů existuje poměrně velké množství. Než se člověk rozhodne některý z nich využít, měl by si o něm nejdříve něco zjistit. Ne všechny slevové portály skutečně poskytují to, co prezentují.

Určitě se vyplatí nakupovat na velkých a známých slevových portálech. Samozřejmostí by mělo být vyhledání recenzí od ostatních nakupujících, čímž se předejde případným problémům. O důvěryhodnosti slevového portálu svědčí také například věrnostní program, možnost reklamace, garance spokojenosti apod.

TIP: Vyhledání recenzí na prodejce, ale i na samotné zboží, není vhodný postup jen při nakupování na českých slevových portálech nebo e-shopech. Stejně tak tato rada platí v případě nakupování u čínských prodejců, například na AliExpressu.

I platební metody mohou člověka v nákupním rozhodnutí ovlivnit. Samozřejmostí by měla být možnost platit kartou, na dobírku nebo on-line bankovním převodem.

Aktuální seznam slevových portálů v podstatě neexistuje. Slevové portály průběžně zanikají a vznikají a pokud na internetu člověk najde jakýsi jejich seznam, řada z nich už nemusí vůbec fungovat. I s ohledem na tuto skutečnost se doporučuje využívat především ty známější a na trhu déle působící.

Největší slevové portály

Největší a nejznámější slevový portál je Slevomat.cz. Oblíbení jsou ovšem také Pepa.cz, HyperSlevy.cz, Vykupto.cz, Slevoteka.cz, Slevovyprodej.cz, Slever.cz nebo Travelking.cz (ještě nedávno fungující jako Slevoking.cz) nebo Zapakatel.cz. Jaké kategorie slev nabízejí?

  • Slevomat: cestování, restaurace a bary, krása a relaxace, zábava, potraviny, zboží, rodina a děti, praktické, dárky
  • Pepa.cz: wellness pobyty, cestování, zboží, krása a relaxace, služby, jídlo a pití, luxusní pobyty
  • HyperSlevy.cz: cestování, zboží, gastro, krása a relaxace, zábava, kategorie „jen u nás“
  • Slevoteka.cz: wellness pobyty, lázně a termály, pobyty na horách, romantické pobyty, letní dovolená
  • Slevovyprodej.cz: postelové komplety, ložnice, jídelna, dětský pokoj, obývací pokoj, předsíň, zahrada
  • Slever.cz: cestování a pobyty, jídlo, krása, zboží, zážitky, služby, dekorace
  • Travelking.cz: cestování Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Itálie, Chorvatsko, Rakousko

Některé výše zmíněné servery mají i svou „slovenskou podobu“. Mezi nejznámější slovenské slevové portály patří ZľavyDnes.sk, ZlavaDna.sk, ZaMenej.sk nebo Zlavodom.sk.

Celá řada cashback portálů dnes sdružuje kromě peněžních odměn také slevové kupóny a slevové akce. Příkladem může být cashback portál Tipli.cz, kde má každý obchod svůj profil, kde se zobrazují současné slevové akce a kupóny. Hledání slevových kódů je tak rychlejší a jednodušší.