Cashback portály: co je cashback a kolik ušetří

Cashback portály: co je cashback a kolik ušetří

On-line nakupování a služba cashback se v poslední době skloňují ve všech pádech. Jedná se o velice jednoduchou variantu toho, jak ušetřit při nákupech v různých e-shopech. Díky službě cashback získá zákazník část ze svých zaplacených peněz zpět. Co je pro to potřeba udělat?

Lidé, kteří nevědí, co je cashback a jak cashback portály fungují, mohou být k této službě skeptičtí. Veškeré související podmínky jsou však vysoce transparentní a nejedná se v žádném případě o podvrh.

Jak funguje cashback?

Ze začátku se určitě vyplatí dozvědět se něco o tom, jak funguje cashback. Cashback portály jednoduše propojují internetový obchod a koncového zákazníka. Využívají toho, že provozovatelé e-shopů platí internetovým serverům za přivedení zákazníka. A právě o tuto provizi se s ním dělí. Jedná se v podstatě o princip affiliate marketingu, který se nazývá také jako partnerský marketing nebo provizní prodej.

Výše finanční částky, kterou zákazník obdrží zpět, závisí na dvou hlavních faktorech:

  • jakou provizi zaplatí e-shop cashback portálu
  • jakou část této provize cashback portál poskytne zákazníkovi

Obvykle se provize pohybuje od 2 do 10 %, což v případě dražších nákupů může zákazníkovi ušetřit nemalé peníze a může se tak jednat o skvělý způsob, jak ušetřit na výdajích.

Spojení platební karty a cashbacku už se v dnešní době objevuje rovněž poměrně často. Jedná se o další způsob, jak získat z nákupu určité procento zpět, jen je zapotřebí zjistit, které karty vracejí peníze.

Cashbackové portály, využívající tzv. affiliate marketing, jsou často propojeny i se známými čínskými e-shopy. Jedním z takových je například oblíbený AliExpress, který na svých stránkách nabízí více jak 100 milionů produktů.
Prohlédnout kompletní nabídku AliExpressu je možné zde >

Cashback portály – registrace, nakupování

Už je tedy jasné, jak funguje cashback. Otázkou však zůstává, kde a jak ho získat. Aby zákazník mohl čerpat veškeré bonusy související se službou cashback, musí provést jednoduchou registraci. Ta probíhá zdarma a některé cashback portály nového uživatele odměňují „vstupním“ bonusem.

Po registraci, resp. následném přihlášení ke svému účtu, už nic nebrání výhodnějšímu nakupování. Vše probíhá úplně stejně jako během standardního nakupování v konkrétním e-shopu. Jediný rozdíl je v tom, že na stránky oblíbeného e-shopu se uživatel nechá přesměrovat z cashback portálu. Jedním z příkladů je cashback z AliExpress, jednoho z největších čínských eshopů, nebo LightInTheBox, čínského e-shopu, který se svou nabídkou příliš neliší od známějšího AliExpressu. Přejít do e-shopu LightInTheBox je možné zde >

Ukázka nakupování na cashback portále Tipli.cz: Přihlášená uživatel má v plánu nakoupit drobnou elektroniku na čínském e-shopu AliExpress. Stačí si na portále tento obchod vyhledat a pomocí tlačítka Nakoupit se nechat přesměrovat přímo na stránky AliExpressu.

Výše odměny se připíše na zákaznické konto obvykle do 48 hodin. V delším časovém horizontu se pak částka posílá přímo na zadaný bankovní účet. Může se jednat o několik týdnů až dva měsíce. Důvodem tohoto prodlení je zamezení vyplacení cashbacku dříve, než uběhne lhůta pro možné vrácení zboží zpět do obchodu. Je logické, že pokud se zboží vrací prodávajícímu, nemůže dojít k vyplacení odměny.

Nutno ještě dodat, že různé cashback portály mají stanovenou jinou minimální hranici pro výplatu odměny na bankovní účet. Někteří vrací potvrzené odměny již od jedné koruny, jiní mají minimální hranici stanovenou třeba na sto nebo dvě stě korun.

E-shopy spolupracující s cashback portály

Aby se nákupy s cashbackem skutečně vyplatily, měla by být nabídka obchodů co nejpestřejší. A to se cashback portálům daří. Nabízí obvykle stovky různých e-shopů z mnoha odvětví. A nejedná se jen o české e-shopy. V nabídce se nacházejí také nákupní giganti ze zahraničí – například AliExpress, Ebay nebo Banggood.

V nabídkách se objevují e-shopy s elektronikou, módou, kosmetikou, ale také internetové lékárny, pojišťovací portály, cestovní kanceláře nebo slevové portály. Standardně platí, že pokud je internetový obchod ochoten spolupracovat s cashback portály, dříve nebo později se objeví v nabídce většiny z nich.

Aby uživatelé měli dostatečný přehled o tom, ve kterých internetových obchodech lze využít službu cashback, mohou si pomoci pluginem v prohlížeči. Díky němu bude uživatel upozorněn na to, že se nachází na stránkách e-shopu s možností cashbacku. Plugin lze instalovat do prohlížeče Mozilla Firefox a Google Chrome.

Vedle několika čínských e-shopů cashbacku a affiliate marketingu využívá například i světoznámý portál eBay.
Přejít do e-shopu eBay je možné zde >

Slevy s cashback portály

Mezi nejznámější cashback portály patří Tipli, Plná peněženka, Vratné peníze, Refundo či Získejte.cz. Konkurence mezi jednotlivými portály znamená výhody především pro koncového zákazníka. Cashback portály nabízí řadu bonusů, čímž se snaží strhnout pozornost uživatele na svou stranu. Nejčastěji se jedná o bonus za registraci, za doporučení nového uživatele nebo za přidání rozšíření do prohlížeče.

Jak jsou na tom s podmínkami jednotlivé portály zobrazuje následující tabulka:

PortálNávštěvnost portálu za posledních 6 měsíců (similarweb.com) Minimální hodnota pro výplatu odměny Vstupní bonus / bonus za registraciBonus za doporučení Bonus za rozšíření do prohlížeče
Tipli907 tisíc návštěv1 Kč0 Kč150 Kč10 Kč
Plná peněženka242 tisíc návštěv1 Kč60 Kč300 Kč10 Kč
Vratné peníze77 tisíc návštěv300 Kč50 Kč100 Kč20 Kč
Refundo není dostatek dat 25 Kč 50 Kč 105 Kč 10 Kč

Kromě samotných bonusů a podmínek výplaty odměn lidé vybírají cashback portál také podle poskytovaných slev na oblíbené obchody. Výši odměny u některých známých e-shopů u vybraných cashback portálů ukazuje další tabulka:

Tipli Plná peněženkaRefundo Vratné peníze
Booking.com 4 % 4 %4 %4 %
AliExpress 5 % 5 %5 %5 %
Zoot 1 % 1,5 %1 %
Notino 1 % 1,25 %5 %5 %
Feedo 1 % 5 %2,5 %5 %
Benu lékárna 1 % 7,5 %7,5 %
Tescoma 1 % 3,5 %3,5 %
Audiotéka.cz 1 % 7,5 %7,5 %7,5 %
Knihy Dobrovský 1 % 1,5 %2,5 %

Zájemce o využívání cashback portálů by si měl porovnat jednotlivé nabídky a podívat se přímo na výši odměn u e-shopů, kde nakupuje nejčastěji. Pak dosáhne na nejvyšší úspory při nakupování na internetu.

Publikováno: 06. 10. 2020

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang