Shopaholismus – závislost na nakupování – projevy, léčení
Závislost na nakupování, neboli oniománie či shopaholismus, je nemocí moderní doby. Někdo může být závislý na alkoholu, někdo na cigaretách, a někdo zase na pořizování nových věcí. Pro lidské tělo přinášejí všechny závislosti téměř stejné uspokojení, avšak se závislostí na nakupování je ještě nutnější se vypořádat. Jedná se totiž o činnost ve většině případů nezbytnou.
V době, kdy nakupování nebylo snadnější, není existence závislosti na nakupování až takovým překvapením. Díky internetu se tato činnost stala dostupnou jen pomocí několika kliknutí.
I to může být důvodem, proč se tato nemoc stává čím dál běžnější. Jak se závislost na nakupování projevuje a jak ji léčit?
Co je shopaholismus?
Někdo nakupuje nerad, někdo rád. Pokud se však tato běžná činnost stane vášní, kterou si člověk nedokáže odpustit či ji dokonce upřednostňuje před ostatními aktivitami, pojem shopaholismus je pravděpodobně na místě.
Jedná se o chorobnou závislost, kterou většina nemocných lidí řeší osobní problémy. Ať už se jedná o nedostatek sebevědomí nebo tíživou životní situaci, shopaholici bez rozmyslu nakupují za účelem přehlušení této osobní bolesti.
Díky e-shopům typu AliExpress nebo eBay je navíc nakupování možné takřka odkudkoliv a kdykoliv.
Závislost na nakupování mnohdy vede ke složité rodinné situaci, někdy i zadlužení, jelikož se jedná o poměrně znatelný zásah do finančního rozpočtu. Jak poznat, že je člověk na nakupování závislý?
Jak se projevuje shopaholismus
Většina lidí se nad nadměrným nakupováním pozastaví. Nicméně se nejedná o okamžik, který by člověka přiměl k podstoupení léčby závislosti.
Shopaholici dokončující nákup, který není nezbytností, si často uvědomí, že se jednalo o přebytečný výdaj. Poté se jich zmocní pocit viny, výčitky a často deprese.
Triky supermarketů navíc mohou závislost ještě prohloubit. Zejména u citlivějších lidí. Právě řetězce mnohdy uzpůsobují nákupní plochu tak, aby zákazníci více utratili. Zároveň se vyplatí zkoumat zákaznické slevy a zjistit tak, zda jsou věrnostní programy výhodné, či nikoliv.
Tento nákup se proto snaží raději poschovávat, aby jej blízcí nenašli, což vede k dalšímu stresu, který je zanedlouho řešen opětovným nákupem. Příznaky závislosti na nakupování pak vypadají následovně:
- přehnaná touha po nakupování
- nákupy pro zlepšení nálady
- odkládání povinností za účelem nakupování
- utrácení za zbytečnosti
- podrážděnost při nemožnosti nákupu
- opravdu časté nakupování
Tato nemoc se stává čím dál běžnější hlavně v posledních letech. Závislost nakupování po internetu je pouze nadstavbou samotného problému.
V digitálním věku nákupních aplikací a různých e-shopů nabízejících obrovské slevové nákupy je těžké držet peněženku na uzdě a dávat si pozor na dluhy z nákupů.
Problémem je převážně nakupování za účelem zlepšení duševního stavu. Pokud se člověk cítí například méněcenně, nakupování je jedno z nejsnadnějších řešení, jak tento pocit řešit.
V krajních případech se však může člověk dostat až do exekuce, jelikož s opakovanými nákupy zbytných věcí zkrátka nemůže přestat. Není nijak výjimečné, že si shopaholic sjedná nevýhodnou půjčku typu prověřené půjčky od soukromé osoby, případně půjčky bez výpisu z účtu a podobně.
V extrémnějších případech pak závislí volí půjčky na dovolenou nebo půjčky na dárky. Tyto produkty člověka mohou dostat do skutečně vážných potíží, které často končí zmíněnou exekucí.
Jak léčit závislost na nakupování?
Jelikož je nakupování nezbytnou součástí života, je nutné naučit se své tělo ovládat a dokázat si některé věci odepřít. Naneštěstí si většina lidí svůj problém uvědomí až s příchodem osobního bankrotu či jiné výrazné události.
Nejdůležitějším aspektem léčby je samotná motivace a chtíč. V případě, že člověk není o své nemoci bezpodmínečně přesvědčen, pravděpodobně do závislosti upadne znovu.
Léčba pak probíhá především pod dohledem psychologa i psychiatra, který v krajních případech může předepsat i antidepresiva. Ty však mají průběh léčby pouze podpořit, nikdy nejsou samotným řešením problému.
Pokud se člověk krok po kroku snaží svou závislost odbourávat, druhým krokem je ,,vpuštění do reality“. Nesmírně důležitá je práce se stresem, nákupy plánovat s rozmyslem a koordinovat svůj finanční rozpočet.
Určitě je při návratu do běžného života vhodné vědět, jak ušetřit na výdajích. Zejména v případě, že se člověk kvůli závislosti na nakupování dostal do finanční tísně.
Postupné nákupy menších věcí, navíc pod dohledem, jsou pak finálním krokem, jak se zbavit závislosti na nakupování, popř. nakupování při slevových akcích, jako jsou např. Dny Marianne.
Jak závislosti na nakupování předejít
Především se jedná o nastavení výchovy již na počátku dětství. Lidé, kterým je v dětství odepřeno více věcí, jsou v dospělosti na podobné nástrahy odolnější. Vhodnou variantou je rovněž záliba v nějakém sportu či jiný koníček. Člověk pak vnitřní klid či odpovědi na osobní problémy nehledá v nakupování nebo jiných závislostech, nýbrž právě v této činnosti.
Obzvlášť v současnosti, kdy je nabídka volnočasových aktivit omezená, lidé čím dál více tíhnou k televizím a streamovacím službám. Když člověk ví, jak na sledování filmů a seriálů ušetřit, jedná se o finančně nenáročnou a odpočinkovou činnost pro každého.
Publikováno: 24. 11. 2022
Mohlo by vás zajímat
Queens – recenze, sleva a slevový kupón
Obchod Queens svým sortimentem cílí především na mladší zákazníky prodejem takzvaného „streetwear“ oblečení, bot a doplňků. Jak probíhá nákup na e-shopu Queens? Jak zde...
VíceWoox – recenze, sleva – kabelky, ponožky, bundy
Woox.cz se specializuje na prodej a distribuci sportovního oblečení, doplňků a vybavení vlastní značky. Sportovní nadšenci mohou nakupovat buď v e-shopu Woox.cz, nebo v kamenné prodejně...
VícePalmknihy – recenze, slevový kód, kupón
Přestože e-knihy stále nepředčily klasické papírové knihy, jejich obliba stoupá. Knihkupectví Palmknihy se zaměřuje právě na prodej digitálních titulů, avšak tradiční papírovou...
Více