Zboží z Číny se doručuje až s měsíčním zpožděním

Zboží z Číny se doručuje až s měsíčním zpožděním

Jindy bezproblémová mezinárodní doprava se nyní potýká s komplikacemi, které má na svědomí pandemie covidu-19. Poté co se přidala také vysoká poptávka a nedostatečná kapacita dopravních kontejnerů, nabírá zboží z Asie až měsíční zpoždění. Obchodníci se také zmiňují o nárůstu cen čínského zboží. Jaké důsledky z této situace plynou?

Čínské nákladní lodě se zpožďují hlavně v amerických přístavech, kde musejí kvůli bezpečnostním opatřením a nedostatku personálu čekat na vpuštění do přístavu až 10 dnů. Jako problém se jeví také šíření nákazy mezi lodním personálem, který musí nastupovat do izolace.

I přes komplikace v dopravě AliExpress stále nabízí poštovné zdarma.
Prohlédnou si nabídku AliExpressu >

Firmy, které na zboží leckdy čekají až o měsíc déle než obvykle, začínají být nervózní. Klienti sice ve většině případů opožděné dodávky chápou, i tak však mohou preferovat zboží vyráběné v Evropě, u kterého prodlevy v dodávce nejsou tak výrazné.

Zásilky z Číny se zpožďují

Dopady zpoždění zásilek nemusí pociťovat pouze firmy, ale také Češi nakupující v Číně. Jelikož se lodě zasekávají v amerických přístavech, často se nestíhají vracet a Evropa se poté musí zápolit s prodlevami.

V posledních měsících se také trochu nečekaně zvýšila poptávka zákazníků po čínském zboží z kategorie domácnosti nebo sportovní výbavy. E-shopy celkově v současné době velmi rostou, což láká i nové prodejce na online tržiště, jako je např. eBay. Na eBay během koronaviru stoupl počet českých prodejců, momentálně na eBayi prodává zboží 7 tisíc Čechů.

K poptávce se přidávají nedostatečné kapacity, jsou na tom tak biti zákazníci nejlepších čínských e-shopů i českých zprostředkovatelů zboží z Číny, kam se řadí např. Lunzo.

Čínská námořní doprava ze zpožďuje v amerických přístavech.

Výpadky dodávky pociťují také české e-shopy, které nakupují v Číně například elektroniku. Mluvčí e-shopu Alza naznačila, že se nejedná pouze o lodní dopravu, zpomaluje se podle ní i železniční či letecká doprava. Kolaps lodní dopravy nadále přetrvává a podle odborníků jsou v ohrožení také vánoční dárky.

Za nedávný kolaps námořní dopravy mohly také oslavy čínského Nového roku. Obchodníci se snažili zboží co nejrychleji odeslat před vypuknutím oslav, které se pojí s omezením obchodu, dopravní zácpy se tak staly nevyhnutelnými.

Se slevovým kódem ST5 získá každý zákazník e-shopu LightInTheBox £5 slevu při objednávce nad £45.
Nakupovat se slevou oblečení, elektroniku i věci do domácnosti >

Ani po čínských svátcích se neočekává, že by komplikace v dopravě ustaly. Chybějící kapacity i nedostatek personálu budou přepravní podmínky pravděpodobně i nadále zhoršovat.

Růst cen dopravy z Číny

Vlivem zpožďování zásilek počítají obchodníci do budoucna s vyššími cenami. Ceny dopravy se poté pravděpodobně promítnou do cen zboží.

Mall.cz hovoří o zdražování přepravy, které by se mělo týkat celého sortimentu, zejména pak elektroniky, a to kvůli nedostatkovým čipům. Podobné zkušenosti mají i jiné velké e-shopy, jako Alza či Datart.

Alza například oznámila, že pro ni byly ceny námořní dopravy v roce 2021 až čtyřikrát vyšší než loni.

Češi, kteří již vědí, jak fungují nákupy z Číny, si čínské e-shopy oblíbili právě z důvodu bezkonkurenčně nízkých cen. Otázkou tak zůstává, co udělá s poptávkou případné zvýšení cen dopravy.

Nyní již přitom běžně fungují čínské e-shopy s poštovným zdarma, které je dotované čínskou vládou. Velmi výhodné je tak například poštovné zdarma na AliExpressu.

Dopady komplikací v mezinárodní dopravě

Experti uvádějí, že komplikace v přepravě zboží se mohou odrazit hned v několika oblastech. Nejvíce podle nich mohou utrpět právě výrobci levného zboží, jehož hodnota je nižší než cena za dovoz. Hrozí, že by tito obchodníci mohli svou činnost ukončit úplně.

Problémem je také nedostatečná kapacita dovozu.

Jedním z důsledků může být také obrat zájmu českých obchodníků i spotřebitelů z asijského na evropské zboží. Pokud dojde k razantnímu růstu cen čínských produktů, jejich konkurenceschopnost evropské výrobě bude znatelně nižší.

Clo na čínské zboží

O zdražování cen se hovořilo také při změnách v oblasti cla a DPH z Číny. Původně se mělo začít platit clo na veškeré zásilky z Číny do Evropy od začátku roku 2021. Do té doby se celní poplatek účtoval pouze zásilkám s hodnotou vyšší než 22 eur.

Kvůli pandemii bylo však toto rozhodnutí posunuto na červenec tohoto roku, zdražení zásilek z Číny má však opět zpoždění. I v létě 2021 tedy zatím platí stará pravidla a zákazníky nemusí trápit celní poplatky za drobné zásilky.

Bez cla se dá také nakupovat z Evropy. Češi mohou využít například online nakupování v Německu na oblíbeném Amazon.de. Zboží z Británie však již nyní kvůli Brexitu také podléhá clu a DPH z Anglie.

Nákupy z Číny

Nakupování z Číny se stalo hitem posledních let. Velký výběr, nízké ceny i poštovné zdarma lákají do čínských e-shopů nakupující z celého světa. Další výhodou je originální zboží, které v Česku člověk jen tak nesežene.

Sortiment AliExpressu zahrnuje neuvěřitelných 10 milionů produktů.
Prohlédnout si nabídku AliExpressu >

Čínské e-shopy v češtině ulehčují nákup řadě zákazníků, kteří si tak nemusí lámat hlavu s angličtinou. Mnozí vítají také platbu v českých korunách. Mezi e-shopy v češtině patří mimo jiné také DHgate či NewChic.

Sortiment čínských e-shopů je opravdu rozsáhlý a zahrnuje nejrůznější kategorie. Z Číny si tak lze objednat téměř vše od elektroniky po módní kousky. Jaké e-shopy jsou nejoblíbenější?

Nevýhodou je pak právě dlouhá doba dodání, která se teď pravděpodobně bude ještě prodlužovat. Zákazníci mohou čekat na svou zásilku i déle než měsíc.

Některé obchody disponují delší dobou doručení i za normálních okolností, což dokazuje například obchod Zolucky. Vždy je proto důležité objednávat zboží s dostatečným předstihem.

Jak se vyhnout dlouhé době čekání? Nakoupit kvalitní zboží na evropském e-shopu. Například německý e-shop s módou Zalando v současnosti rozšiřuje svou působnost o další evropské trhy a zároveň nabízí dopravu zdarma.

Publikováno: 10. 03. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang