Jak funguje eBay?

Jak funguje eBay?

Internetový obchod eBay využívají miliony zákazníků z celého světa. I mezi českými zákazníky je tento e-shop velmi populární. Ať už se jedná o sběratelské předměty, značkové oblečení či elektroniku – na eBay.com se dá sehnat téměř vše. Toto internetové tržiště zahrnuje mimo jiné i čínské prodejce, kteří nabízí své zboží za velmi výhodné ceny. To je velkým lákadlem pro všechny zákazníky. Jak ale eBay vůbec funguje? Dá se na něm nakupovat i prodávat?

eBay je známý svou možností vydražit si zboží jako v aukci. V široké nabídce zboží, která se podobá například nabídce e-shopu Amazon, si lze vybrat svůj kýžený předmět a ten se pokusit vydražit za co nejnižší cenu. Toto umožňuje i česká alternativa tohoto obchodu, Aukro.

Produkty z eBay je možné objednávat s poštou zdarma. Stačí zaškrtnout kolonku „Free International Shipping“ v příslušné kategorii zboží.

Prohlédnout nabídku eBay >

Nevýhodou tohoto webu je, že neexistuje český překlad stránky. eBay v češtině tedy sice neexistuje, k překladu lze ovšem použít jeden z mnoha automatických překladačů z angličtiny.

V tomto ohledu je pro české zákazníky snazší nakupovat na již zmíněném Aukru nebo Amazonu, jelikož Amazon je v češtině dostupný. Čeští zákazníci jsou přesměrováni do české verze na portálu Amazon.de.

Článek s názvem „Co je eBay?“ poskytuje podrobnější informace, co vše je možné na tomto e-shopu zakoupit.

Kromě anglické verze tohoto e-shopu existuje i eBay.de. Nákupy na eBay Deutschland ocení zejména zákazníci, kteří preferují němčinu před angličtinou. Výhodou eBay.de je to, že zahrnuje i zboží, které na mezinárodní verzi eBay.com není.

Nakupovat je možné i na britské eBayi a získat tak svou zásilku mnohem rychleji. Proces objednávání je stejný jako na eBayi klasické, nicméně je potřeba dát si pozor na clo a DPH z Anglie.

Jak funguje clo a DPH na eBay? Clo a DPH se vztahuje na zboží, které bylo zakoupeno mimo Evropskou unii. Pokud zákazník bude na eBay.com kupovat zboží od prodejce mimo EU, bude se muset řídit celkovou hodnotou zásilky.

  • Hodnota zásilky je do 22 € – neplatí se DPH ani clo
  • Hodnota zásilky je od 22 € do 150 € platí se DPH
  • Hodnota zásilky je nad 150 € platí se DPH i clo

Jak nakupovat na eBay?

Pro všechny akce prováděné na tomto e-shopu je dobré se zaregistrovat a vytvořit si tak vlastní profil. Registrace na eBay se provede vyplněním základních informací o sobě a následným přihlášením se.

TIP: O spokojenosti zákazníků s tímto e-shopem mnohé vypoví eBay recenze.

Důležitým filtrem při vyhledávání zboží je pak možnost vybrat si z Aukce (Auction) či Kup teď (Buy It Now). Na základě tohoto si pak zákazník koupí zboží buď okamžitě za pevnou cenu, anebo bude přihazovat jako v aukci. Produkt, který se prodává formou aukce dostane zákazník, který nabídne nejvyšší cenu.

Po kliknutí na vybraný produkt je vhodné pozorně sledovat zde uvedené informace. Je zde uvedené hlavně info o ceně (price) a poštovném (shipping). Pokud se u zboží nachází nápis Free shipping, znamená to poštovné zdarma.

 Pokud se u zboží nachází nápis Free shipping, znamená to poštovné zdarma.
Pokud se u zboží nachází nápis Free shipping, znamená to poštovné zdarma.

Tlačítkem Buy It Now či Add to cart zákazník může daný předmět zakoupit. Existují dva hlavní způsoby platby na eBay. Je to platba kartou a platba skrz PayPal. Zákazník také může zakoupenou zásilku sledovat. Sledování zásilek na eBay je poměrně jednoduchou záležitostí.

Jak prodávat na eBay?

Na eBay.com je možné i prodávat. Jak prodávat na eBay? Je to možné prostřednictvím seznamu nabídek, který prodávající vytvoří. Jako první je nutné vepsat anglický popisek předmětu (např. eBay mince – „coins“, pouzdra na mobil – „mobile cases“ atd.), o který se jedná. Dalším krokem je nahrání fotografií a doplnění detailnějších informací o daném produktu.

Dále je potřeba vybrat si, zda se bude zboží prodávat formou Aukce nebo za fixní cenu. Nakonec je potřeba vybrat způsob dopravy, zásady vrácení zboží a způsob platby.

Je možné, že prodejce bude muset ověřit svou totožnost pomocí kreditní karty či telefonního čísla. Co se prodejců týče, eBay účtuje určité poplatky. Jedná se o vkládací poplatek při vytváření seznamu nabídek a o poplatek z konečné ceny po prodeji předmětu.

eBay je dobrou možností, jak si přivydělat na internetu. Prodávat lze také na Aukru či prostřednictvím Facebooku. Jak prodávat na Facebooku? Jednou možností je prodej skrz facebookové skupiny, druhou je Facebook Marketplace.

Publikováno: 13. 11. 2020

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang