eBay mince – recenze, zkušenosti

eBay mince – recenze, zkušenosti

Nabídka internetového obchodu eBay.com je opravdu rozmanitá. Od značkového oblečení či módních doplňků přes elektroniku nebo sportovní doplňky až po starožitnosti a cenné mince – zlaté, stříbrné, americké i ze světa. Co vše je potřeba ke koupi takové mince z eBaye? Co lze při takových nákupech očekávat? Na co si dát pozor?

eBay.com se řadí mezi světově známá internetová tržiště se zbožím všeho druhu. Nakupují zde a prodávají lidé snad ze všech koutů světa. Podobně jako na mnohých čínských e-shopů, které fungují na bázi online tržiště (např. AliExpress, Wish apod.), se nabízí možnost nakupovat na eBay v češtině pomocí automatických překladačů.

Nakupujte mince bez poštovného. Zboží s dopravou zdarma snadno vyhledáte pomocí filtru „Free International Shipping“.
Nakupovat na eBay bez poštovného >

Kromě světové verze eBay je pro české zákazníky dostupná i německá verze – eBay Deutschland.

eBay mince – nabídka

Od mnohých čínských e-shopů s levným čínským zbožím se eBay odlišuje širokou nabídkou starožitností a vzácných či sběratelských mincí. Jejich nabídka je různorodá. Na eBay se dá nakupovat i prodávat mince zlaté, stříbrné, měděné, pamětní, z období středověku, starověku apod.

Na eBay jsou mince nabízeny s veškerými potřebnými informacemi – například z jakého roku či země mince pochází, z jakého jsou kovu, jaká byla jejich původní hodnota, za kolik ji prodávající nabízí, zda je s certifikací či bez,… to vše je doloženo společně s fotografií prodávané mince.

Na eBay se dá sehnat mnoho sběratelských nebo starožitných mincí pocházejících z různých koutů světa.

Zájemce by si však měl i přese všechny doložené informace ověřit, zda se jedná o seriózního prodejce. Pokud eBay mince kupuje nezkušený sběratel, mohl by v množství nabízených penízů narazit na padělky či repliky, jejichž hodnota se zdaleka neblíží ceně, za kterou je mince nabízená.

Následující sekce tohoto článku nabízí příklady mincí, které lze na >>eBay<< sehnat.

1. eBay zlaté mince

Internetové tržiště eBay nabízí mnoho zlatých mincí (originálů i jejich replik) ke koupi. Ať se jedná o sběratelské kousky či starožitnosti, o mince z Británie, starého Říma, Mexika apod., sběratelé si zde jistě vyberou.

Zlato je navíc čím dál tím více oblíbeným investičním kovem. Cena investičního zlata totiž stoupá, díky čemuž se stalo oblíbeným způsobem zhodnocování peněz nejen v letošním roce. Mnoho investorů k němu stočilo pozornost i v době koronavirové krize.

Ceny zlatých mincí na eBay se pohybují od řádek deseti korun (v případě levných napodobenin nebo platebních mincí z nedávných let) až do několika milionů v případě originálních vzácností.

Nejdražší zlaté mince se na eBay pohybují kolem 7 mil. Kč – jedná se o pár velmi vzácných mincí o 22 karátech z roku 1966, které byly raženy speciálně pro slavného malíře Salvadora Dalího. Vzácné jsou nejen pro jejich jedinečnost (vyrobilo se jen 25 kusů), ale také pro vlastnoruční Dalího podpis.

Vedle takovýchto rarit lze na eBay zakoupit i věrné kopie a repliky mincí nalezených v pokladech pocházejících např. z období vlády Filipa II.

Na eBayi je možné sehnat raritní sběratelské mince historické hodnoty.
Prohlédnout eBay mince zde >

 • Věrná kopie zlaté mince z roku 1715

Koupit >

Mexické mince nabízené na eBay prodejcem Pirategoldcoins jsou 100% ruční prací a věrnou kopií královských španělských mincí z roku 1715, z období krále Filipa II. Jedná se tedy ozlacenou repliku, nikoliv originál. Nabízeny jsou tyto zlaté mince ve dvou provedeních – leštěné i matné. Jedna váží zhruba 31 g.

2. eBay stříbrné mince

Na vzestupu je kromě ceny zlata také hodnota investičního stříbra. Na eBay je stříbro k sehnání mimo jiné i v podobě mincí. Jejich ceny se pohybují stejně jakou zlatých mincí – od několika desítek korun až po milionové částky. Je možné se je prohlédnout na tomto odkaze.

K nalezení jsou na eBay stříbrné mince z různých koutů světa (např. Makedonie, Ukrajina, Rusko, Řecko atd.) a pocházejících z odlišných období. Lze zakoupit jednotlivé kousky, ale také kolekce – nabízen je zde například set 62 vzácných stříbrných mincí o celkové váze 1 kg s původem z Ruska. Cena této vzácné kolekce se pohybuje nad 8 mil. Kč

 • Stříbrná mince z období starověkého Řecka

Koupit >

Tuto minci sice není možné zaslat do České republiky, je však skvělým příkladem, jaké sběratelské vzácnosti se dají na eBay sehnat.

Tato stříbrná mince pochází z období starověkého Řecka. Znázorňuje Athénu, bohyni války, moudrosti a strategie z řecké mytologie, s Attickou helmou ozdobenou třemi vavřínovými listy a révou. Druhou stranu mince zdobí ΑΘΕ, neboli sova Athénina, s olivovou ratolestí a půlměsícem.

Tato starořecká mince jistě potěší nejednoho sběratele s vášní pro řeckou historii a mytologii. Na profilu nabízené mince jsou mimo jiné k přečtení i zajímavosti ohledně Athény i její sovy.

3. eBay české mince

eBay trh s mincemi není cizí ani sběratelům z České republiky. Najít tu lze mnoho sběratelských kousků i kolekcí z různých historických období a kovů, jako je zlato, stříbro, měď apod.

Oblíbené jsou různé pamětní edice z dílny ČNB (např. sety českých mincí s Karlem IV.) nebo mince se slavnými osobnostmi Československa, jako jsou panovníci či prezidenti (Jiří z Poděbrad, Karel IV., T. G. Masaryk apod.), dále spisovatelé jako Karel Čapek nebo Jakub Kollár, sochař Josef Myslbek, architekt Petr Parléř a spousta dalších československých velikánů.

Na eBayi je nabízeno i mnoho cenných mincí zobrazujících historii a osobnosti Československa.
Prohlédnout nabídku mincí >

Na eBay lze sehnat množství pamětních a sběratelských mincí se slavnými osobnostmi Československa a jeho dějin, například s českým králem Karlem IV. nebo slavným skladatelem Bedřichem Smetanou.

Vedle slavných osobností lze na eBay narazit také na pamětní a sběratelské mince zobrazující vzpomínky na důležité události Československa – například vznik první koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec na evropském kontinentu, bitva tří císařů u Slavkova, bitva u Zborova, upomínka na první automobil Laurin & Klement (dnes Škoda Auto) atd.

Dále jsou na eBay k sehnání české a slovenské mince s význačnými budovami (např. Národní muzeum, Karlův Most, Katedrála svatého Víta apod.), emblémy (např. český lev), dobové peníze (desetikoruny z 30. let minulého století apod.), pamětní mince různých asociací a spolků (Sokol, Pionýr,…), vzpomínky na důležitá sportovní utkání, výroční mince a mnoho dalších.

Tyto české mince se na eBay pohybují od pár desítek korun až po několik tisíc – závisle na jejich hodnotě, stáří či vzácnosti.

eBay nabízí široký výběr pamětních a sběratelských mincí i českým sběratelům či nadšencům do historie Československa. Zakoupit zde lze nejen dobové peníze, ale také všemožné vzpomínkové mince na důležité osobnosti, budovy, události, asociace a podobně.

Jak nakupovat mince na eBay?

Nakupování na eBay není nic složitého i přes to, že zde není možné prohlížet zboží v češtině. Není však nic těžkého použít online překladače (např. známý Google Translator) nebo využít své znalosti angličtiny (např. článek „Jak se snadno a rychle naučit anglicky v roce 2020“ poskytuje několik užitečných rad, jak snadno a rychle dosáhnout alespoň základních znalostí tohoto jazyka).

Naštěstí jsou ceny zobrazených produktů na území ČR vyjádřeny v českých korunách a člověk tak nemusí složitě převádět měny.

Pro prohledávání mezi zbožím na eBay slouží hlavní kategorie (Shop by category), kterými se lze k mincím proklikat následovně:

 • kliknout na kolonku „Shop by category
 • v nabídce kategorií kliknout na drobnou šipku u rozcestníku „Colectibles & Art
 • ve zobrazené nabídce pak přejít na rozcestník „Coins & Paper Money

Pak už stačí mezi mincemi prohledávat na základě nabízených rozcestníků v levém menu (Bullion, Coins: Ancient, Coins: Canada, Coins: Medieval atd.). Na eBay tržiště lze nahlédnout přes tento odkaz.

K nabídce mincí na eBay se zákazník dostane přes kategorii „Colectibles & Art“.

Pro jednodušší vyhledávání poslouží lupa v horní části stránky. Stačí zadat požadovaný druh mincí v angličtině (např. „silver coins“ pro stříbrné mince, „czech coins“ pro české apod.) a hledat toužený sběratelský kousek v nabídce zboží.

Pro Českou republiku je však nutné hledat takové prodejce, kteří zasílají své zboží i do ČR. Pokud se taková možnost nenabízí, je u zobrazeného produktu červeně napsáno „Does not ship to Czech republic“.

Mince na eBay lze filtrovat i pomocí důležitých faktorů jako je jejich stav (Condition – New, Used, Non Specified) nebo možnosti zakoupit je ihned (Buy it now) nebo formou aukce (Auction).

Kromě nakupování a prodávání se lze na eBayi zúčastnit aukcí.
Nakupovat na eBay >

Informace o prodejci

Je eBay bezpečný? A jak zjistit důvěryhodnost prodejce? V případě nakupování cennějších věcí na eBay, tedy i v případě sběratelských či vzácných mincí, se rozhodně doporučuje projít si dostupné recenze a informace o prodávajícím.

Tyto informace se nachází u zvoleného produktu vpravo pod nápisem „Seller Information“. Zde je ke zjištění jméno prodejce a pozitivní zpětná vazba zákazníků vyjádřená v procentech. Pokud má prodejce více jak 98 %, jedná se o spolehlivého eBay prodávajícího.

Pro zjištění více informací o prodejci či stačí kliknout na jeho jméno.

Informace o prodejci a poštovném společně s dobou dodání jsou dostupné při otevření nabídky jednotlivých produktů.

Dokončení nákupu na eBay

V případě, že se možnosti dopravy do ČR nabízí, stačí stisknout modré tlačítko „Buy it now“. V případě registrovaného zákazníka na eBay se nabízí možnost „Sign in to check out“ (v překladu „pro ověření se přihlašte“). Pokud člověk chce na eBay nakoupit jednorázově, u některých produktů se přihlašovat nemusí – stačí stisknout „Check out as guest“.

Při vstupu do aukce nebo podání nabídky je však registrace na eBay vyžadována. Registrovat se na eBay je možné zde >.

eBay kupujícího automaticky přepojí k vyplnění základních údajů pro nákup. Jedná se o:

 • Review item and shipping (kontrola položky a dopravy)
 • Ship to (adresa, kam se zásilka bude zasílat)
 • Pay with (způsob platby)

Veškeré informace o poštovném a jeho ceně (Shipping), době dodání (Delivery), způsobu platby (Payments) a možnosti vrácení (Returns) jsou dostupné u samotného produktu.

Při dokončování nákupu na eBay se objednávka zrekapituluje a web zákazníka nasměruje k vyplnění kontaktních údajů a výběru způsobu platby.

Způsob platby na eBay

Zákazníci si mohou při platbě na eBay zvolit z několika způsobů:

Tento způsob platby akceptuje většina eBay prodejců, najdou se však i výjimky, kdy placení kartou není na eBay možné.

 • PayPal / PayPal Credit

PayPal se řadí mezi nejbezpečnější metody placení na internetu. V rámci eBay navíc tento způsob platby poskytuje jednu velkou výhodu – v případě reklamace či nedodání zboží je garantováno vrácení peněz.

 • Google Pay / Apple Pay

Někteří obchodníci na eBay podporují také platby z mobilní aplikace eBay, a to prostřednictvím Google Pay či Apple Pay.

eBay: clo a DPH

Platba Cla a DPH z eBay u zásilek do ČR se vztahuje na zboží, které je zasíláno ze států mimo Evropskou unii. Týká se především balíčků vyšších hodnot.

Povinnost platit DPH se vztahuje k zásilkám v hodnotě nad 22 € a do 150 €. Jeho výše se pak vztahuje k zemi, do které balíček putuje. Pro Českou republiku se jedná o 21 % z celkové částky zásilky. Její hodnotu určuje cena zboží + poštovné, případně pojištění zásilky. Od hodnoty 150 € je nutné zásilku také řádně proclít.

Pro platbu cla a DPH ze států mimo EU tedy platí následovné:

 • Clo ani DPH se neplatí při hodnotě zásilky 0 až 22 €
 • DPH se platí při hodnotě zásilky vyšší než 22 € a nižší než 150 €
 • Clo i DPH se platí při hodnotě zásilky nad 150 €

Podrobnější informace o platbách cla a DPH u zásilek poslaných ze států mimo EU přináší samostatné články:

Při zasílání eBay balíčků ze států ležících mimo Evropskou unii se musí při jejich vyšší hodnotě platit DPH (nad 22 €) nebo dokonce clo (nad 150 €).

Rady, recenze a zkušenosti s nákupem a prodejem mincí na eBay

V případě, že se člověk vydá prodávat na eBay starožitné či sběratelské mince, měl by si uvědomit, že u nově založeného účtu s nulovou prodejností bude velmi těžké takové zboží prodat – buď mince neudá, nebo je prodá velmi pod cenou.

Při prvním prodeji na eBay by se měl nabízející vyhnout aukcím a zaměřit se spíše na pevně danou cenu či možnost nabídek, avšak s nulovou prodejností se může i tento způsob velmi prodloužit nebo se snížit cena nabízených mincí.

Proto je vhodné cenné starožitnosti nabízet až poté, co se založený účet zaběhne a nasbírá kladná hodnocení od tamních zákazníků. Také se nabízí možnost poprosit známého s již dlouhodobě užívaným profilem, aby starožitnost či minci sběratelské hodnoty zkusil předložil u sebe.

Při nákupu sběratelských či starožitných mincí z eBay je doporučováno zaměřit se na recenze a hodnocení prodávajících. Tyto informace jsou dostupné u každého nabízeného produktu na eBay.

TIP: Důležité je věnovat pozornost také obecným recenzím na e-shop eBay.

Po kliknutí na jméno prodávajícího si zákazník může pročíst cenné recenze a zkušenosti ostatních nakupujících s oním prodejcem. Navíc v případě zvolení platby pomocí PayPal je v případě reklamace či nedodání zboží garantováno vrácení peněz.

Publikováno: 28. 07. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang