Jak ušetřit na Vánoce? Jednoduché triky, které fungují

Jak ušetřit na Vánoce? Jednoduché triky, které fungují

Vánoce jsou svátky klidu a pohody, ovšem ne pro každého. Se svátky se totiž obvykle pojí poměrně velké výdaje, které jsou pro mnohé lidi zdrojem stresu a znepokojení. Naštěstí existují způsoby, jak vánoční útraty zvládnout bez narušení osobního či rodinného rozpočtu. Jak našetřit na Vánoce snadno a bez přílišného omezování se? A jak ušetřit za vánoční nákupy v případě, že spoření během roku nevyšlo?

Jak našetřit na Vánoce během roku?

Nejlepší strategií, jak si Vánoce užít bez stresu z nedostatku financí, je pravidelné, dlouhodobé spoření. Ti, kteří již šetří, si svátky jistě užijí bez starostí. A ti, kteří chtějí začít, možná uvítají následující tipy, jak našetřit na Vánoce během roku či několika měsíců.

Dávat si peníze bokem

Dobrým způsobem je odkládání předem stanovené částky z každé výplaty, ideálně hned po jejím obdržení. Skvěle poslouží spořicí účet, na který lze peníze každý měsíc poslat. Záleží na každém, kolik chce/může měsíčně spořit. Je však určitě dobré mít alespoň nějakou představu o tom, kolik budou vánoční dárky stát, a podle toho částku určit.

Spořicí účet je pro tento účel ideální, protože pak člověka tolik neláká peníze vybrat a použít. Šetřit však lze i pomocí odkládání drobných do prasátka. Pokud do něj každý večer člověk hodí veškeré drobné, které má v peněžence, může na Vánoce našetřit překvapivě velkou částku.

Nejvyšší možnou míru zhodnocení peněz pojištěným způsobem je stavební spoření. Při vkladu 1 700 Kč měsíčně je možné získat příspěvek až 2 000 Kč ročně od státu. Jedná se však o dlouhodobý způsob spoření, peníze většinou nejde vybrat před uplynutím šesti letého období.

Odpustit si zbytečné nákupy

Mnozí z nás si dělají radost věcmi, které nepotřebují. Na tom určitě není nic špatného. Občas však neuškodí se zamyslet, zda si další pár bot, šperk, kávu s sebou nebo cokoliv dalšího raději neodpustit. Pokud za tyto malé radosti alespoň pár měsíců nebudeme utrácet, zbyde nám více peněz na vánoční dárky a další útraty, které se se svátky pojí.

Prodat vše nepotřebné

Zbavovat se nepotřebných věcí je velmi osvobozující a navíc se tím dá i celkem dobře vydělat. K prodeji nepotřebného oblečení skvěle poslouží portál Vinted, nábytek a další vybavení lze nabídnout na nejrůznějších online bazarech nebo na Facebooku a dalších sociálních sítích.

Peníze z prodeje je ideální ihned uložit na spořicí účet a vybrat je až těsně před vánočními nákupy.

Šetřit na jídle

Snížit výdaje za jídlo automaticky neznamená nutnost omezovat se. Mnohdy stačí brunch v restauraci, obvykle doprovázený kávou a zákuskem, nahradit obědem uvařeným doma.

Ušetřit na jídle se dá snadno a bez omezování se.
Ušetřit na jídle se dá snadno a bez omezování se.

Mnohdy se také vyplatí uvařit více porcí a zbytky zamrazit. Když pak není na přípravu jídla čas, bude vše připraveno, aniž by bylo nutné chodit do fastfoodu či hlad ukájet nezdravým polotovarem.

TIP: Ani povánoční hubnutí nemusí přitížit rodinnému rozpočtu. Stačí si jen přečíst několik rad, jak hubnout levně a účinně. Výhodou je, že to jde i bez hladovění!

Najít si krátkodobou brigádu

Díky předvánoční nárazové brigádě lze získat peníze i bez dlouhodobého šetření nebo slevování ze svých nároků. Pro advent jsou charakteristické vánoční trhy a nákupní šílenství. Prodejci v tomto období zpravidla potřebují výpomoc, tudíž není nouze o nabídky brigády například v e-shopech, kamenných obchodech či na zmíněných trzích.

Jak ušetřit na Vánočních nákupech?

Spořit během celého roku je sice nejjednodušší, ne každý však má možnost, jak ušetřit na výdajích.

Naštěstí existují způsoby, jak ušetřit na vánočních dárcích i dekoracích. Jak si užít tu pravou sváteční atmosféru s rodinou a neskončit s prázdným kontem?

Nakoupit dárky ve slevách

Skvělou příležitostí k výhodnému nákupu vánočních dárků jsou každoroční výprodeje a slevové akce, které se vztahují na takřka všechny druhy zboží. Příkladem je Black Friday, který připadá na konec listopadu, přesněji na pátek po Dni díkůvzdání. V tento den nabízí drtivá většina e-shopů i kamenných obchodů své zboží s až 70% slevami.

Pokud se v nabídce člověk nemůže zorientovat, portál Slevove.cz může fungovat jako ideální průvodce těmi nejlepšími nabídkami a nejnovějšími slevami.

Právě takovou akcí je například AliExpress Black Friday, který nabízí enormní slevy, a to napříč všemi kategoriemi.

Hned v pondělí po Black Friday lze využít slev v rámci další akce s názvem Cyber Monday, do níž se zapojují internetové obchody. Všichni, kteří první vlnu slev promeškali, tak mají příležitosti nákupy dohnat online.

Díky předvánoční slevám lze většinu dárků nakoupit za zlomek původní ceny.
Díky předvánoční slevám lze většinu dárků nakoupit za zlomek původní ceny.

Za zmínku stojí také AliExpress Day, což je, jak název napovídá, den velkých slev na obrovském online tržišti AliExpress. Koná se každý rok 11. 11. a přináší možnost skutečně výhodných nákupů nepřeberného množství produktů:

Slevy nabízí i český e-shop Gate. Zde je možné v sekci Akce najít zlevněné kousky ve výprodeji i za poloviční cenu. Takový nákup se rozhodně vyplatí.

Velmi zajímavé a designové oblečení ve velkých slevách nabízí i značka Naketano, skvělé akce provádí i český e-shop s bytovým textilem a doplňky do domácnosti 4home.

Kdo všechny zmíněné akce promeškal, nemusí zoufat. Stále existuje možnost, jak ušetřit na vánočních dárcích. Vyplatí se například sledovat nabídku slevových kuponů pro nákupy v e-shopech, které jsou k dispozici na různých slevových portálech. Kupony jsou obvykle nabízeny po celý rok a je díky nim možné ušetřit několik set korun.

Další možností jsou nákupy přes cashback portál s názvem Tipli.cz, který zákazníkům nabízí několik procent z nákupu zpět. Na Tipli lze navíc narazit na zajímavé obchody, jež mohou být zdrojem inspirace pro všechny, kteří si neví rady s výběrem vánočních dárků pro ženy, muže či děti.

Zabrousit do čínských e-shopů

Každý ví, že nákupy v čínských e-shopech jsou ohromně výhodné. Jejich nabídka je obrovská, a tak zde každý nalezne ten pravý dárek pro všechny rodinné příslušníky, kamarády či kolegy. Například nabídka AliExpressu čítá přes 100 milionů produktů od elektroniky a příslušenství přes levné oblečení a módní doplňky až po sportovní vybavení a zahradní nástroje, které mohou být skvělým vánočním dárkem pro muže.

A jaké zboží se vyplatí objednat a čemu se při nákupech v Číně naopak vyvarovat? Obecně se nedoporučuje nakupovat dražší elektroniku (mobilní telefony, tabletu, PC apod.), nicméně u oblečení, doplňků, příslušenství k elektronice (pouzdra, kabely, držáky apod.) či domácích dekorací se obvykle není čeho obávat.

Díky čínským internetovým obchodům lze na Vánocích ušetřit skutečně velké částky. Je však třeba vše potřebné objednat s dostatečným předstihem, jelikož doba doručení může být v některých případech až 2 měsíce.

Obdarovat vlastním výrobkem

Investovat místo peněz čas je jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit na Vánocích. Například dětské výtvory jsou oblíbenými dárky pro maminky. Vlastnoručně vyrobené dárky navíc mnohdy potěší mnohem víc než ty koupené. S úspěchem se zaručeně setká domácí vaječný likér či likér z ledových kaštanů, pěkně zabalené sušenky nebo třeba domácí mandlové mléko, které potěší zejména vegany.

Pěkně zabalené domácí sušenky určitě udělají radost.
Pěkně zabalené domácí sušenky určitě udělají radost.

Možností je také dárky vůbec nerozdávat. S přáteli i příbuznými se lze domluvit na posezení u společně připraveného občerstvení a svařáku, koktejlu Aperol Spritz či něčeho ostřejšího, a užít si společně strávené chvíle, o které by o Vánocích mělo jít především.

Zvolit dostupné dekorace

Různé ozdoby a tematické bytové doplňky pomáhají vytvořit tu správnou atmosféru a k Vánocům zkrátka patří. Není však nutné za ně utrácet majlant – existuje totiž celé spektrum možností, jak na vánočních dekoracích ušetřit.

Nejkrásnější dekorace, které zaručeně vykouzlí sváteční atmosféru, najdeme v přírodě. Stačí na procházce posbírat pár šišek, větviček a ořechů a doma z nich dle vlastní fantazie vytvořit vánoční výzdobu.

Klasický hnědý papír se snadno vyrovná těm s vánočními motivy, navíc stojí pouhých pár korun.
Klasický hnědý papír se snadno vyrovná těm s vánočními motivy, navíc stojí pouhých pár korun.

Také balení dárků lze pojmout minimalisticky. Místo barevných balicích papírů, které jsou často předražené, můžeme použít klasický „šedák“ – papír, který se používá například k balení poštovních zásilek. Takto zabalený dárek, doplněný vlastnoručně vyrobenou jmenovkou a mašlí, se pod stromečkem bude nepochybně krásně vyjímat. Případně dodat dárku přání s originálními texty na vánoční přání.

Pustit se do adventního půstu

Když se řekne půst, představí si mnozí dlouhodobé sebetrýznění hladem. Adventní půst však spočíval zejména v očistě těla a mysli. Býval obdobím, kdy lidé přemýšleli, rozjímali a dávali do pořádku vztahy se svými blízkými. Kromě toho se zdržovali alkoholu a masa. Hlavní součástí jídelníčku byly luštěniny, ovoce, zelenina a obiloviny.

Není nutné před Vánoci automaticky propadat debužírování neboli obžerství. Budeme-li se o adventu alespoň částečně řídit postním jídelníčkem, ušetříme poměrně hodně peněz. Luštěniny jsou levné a navíc hodně zasytí. Za dobrou cenu seženeme i sezónní zeleninu (zejména kořenovou), z níž lze vařit například polévky, a ovoce (zejména citrusy), které dodají potřebné vitamíny.

Pokud si pár týdnů před Vánoci odepřeme drahé potraviny a nápoje, uspoříme v závislosti na individuálních zvyklostech několik set až tisíc korun. Ty pak můžeme využít například na nákup dárků pro naše blízké.

Publikováno: 08. 12. 2020

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang