Gearbest – ⁠clo a DPH

Gearbest – ⁠clo a DPH

Gearbest se řadí mezi ověřené čínské e-shopy s velmi rozmanitou nabídkou zboží. Seženeme zde například elektroniku a příslušenství k ní, pánské oblečení, nejrůznější druhy osvětlení, hračky pro děti, kosmetiku nebo sportovní vybavení. Strašákem, který od nákupů z mimoevropských e-shopů mnoho lidí odrazuje, je DPH a clo. V jakých případech je nutné DPH a clo z Gearbest uhradit? Existuje možnost, jak se těmto poplatkům vyhnout?

Gearbest patří do stejné sorty čínských e-shopů jako například AliExpress, Wish, DHgate nebo DealExtreme. Nabízí velké množství produktů nejrůznějších druhů –⁠ elektroniku, oblečení, gadgety, kancelářské potřeby, hračky, čínskou kosmetiku, domácí potřeby a mnoho dalšího. Kompletní nabídku e-shopu Gearbest lze zobrazit ZDE.

Ceny většiny produktů jsou velmi nízké, nicméně u značkového zboží jsou víceméně stejné jako v českých e-shopech. Zákazníci, kteří na Gearbest chtějí ušetřit, mohou jednoduše nakoupit přes cashback portál Tipli. Tipli nabízí cashback ve výši až 1,5 % a také slevové kupony na vybrané druhy zboží.

Kdy se platí DPH a clo z Gearbest

Povinnost zaplatit DPH a clo se pojí se zásilkami ze zemí mimo Evropskou unii (výjimku představuje clo a DPH z Japonska). Pokud si tedy objednáme zboží z čínského skladu e-shopu Gearbest, bude nutné tyto poplatky uhradit. Produkty dostupné v čínském skladu lze nakupovat ZDE. Gearbest má sklady i v jiných státech, o tom však později.

S nákupy z mimoevropských e-shopů se často pojí nutnost uhradit DPH, popřípadě DPH i clo.
S nákupy z mimoevropských e-shopů se často pojí nutnost uhradit DPH, popřípadě DPH i clo.

Clo a DPH za zboží z Číny není nutné platit ve všech případech. Rozhodující je vždy hodnota zásilky, která sestává z ceny zboží, poštovného a pojištění dopravy. Vyhnout se platbě cla a DPH je tedy snazší při nákupech z čínských e-shopů s poštovným zdarma.

Pro DPH a clo z čínských e-shopů obecně platí následující:

 • pokud je hodnota zásilky do 22 €, neplatí se clo ani DPH
 • pokud je hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €, platí se DPH
 • pokud je hodnota zásilky vyšší než 150 €, platí se DPH i clo

Stejné je to například i v případě DPH a cla z USA a dalších mimoevropských států.

Výše cla a DPH z Gearbest

Kdy je třeba zaplatit při nákupu z Gearbest clo a DPH je tedy jasné. A jaká je výše těchto poplatků?

V případě DPH neboli daně z přidané hodnoty je to jednoduché. Její výše je 21 % z vyměřeného cla + ceny zboží + poštovného.

Výpočet cla už tak jednoduchý není. Jeho výše závisí na typu zboží, což znamená, že není stanovena univerzálně. Výši cla z Gearbest je předem možné zjistit v databázi TARIC na webu celní správy, v níž je nutné vybrat číselný kód produktu a vyplnit další údaje. To se může zdát poměrně snadné, avšak ve skutečnosti to zas tak snadné není.

Jednodušší je využít některou z online kalkulaček pro výpočet cla. Obvykle stačí zadat několik základních údajů:

 • země původu
 • měna
 • produkt (tričko, bunda, PC, hodinky apod.)
 • cena za kus
 • počet kusů
 • cena za dopravu

Kalkulačky neposkytnou přesný výpočet cla z Gearbest, nicméně do určité míry se jimi řídit lze.

Kdy se clo a DPH z Gearbest neplatí

Nyní se dostáváme k jedné z výhod e-shopu Gearbest, jíž jsou sklady v několika evropských státech. Konkrétně se jedná o:

 • sklad v České republice
 • sklad v Polsku
 • sklad ve Francii
 • sklad v Německu
 • sklad ve Španělsku

Výhodou nákupu z evropských skladů Gearbest je kromě rychlejšího doručení zásilky také skutečnost, že se nemusí platit clo a DPH.

Nicméně je nutné podotknout, že výběr zboží je v těchto skladech poměrně omezený a nabídce skladu v Číně se ani zdaleka nevyrovná. Prohlížet nabídku produktů z čínského skladu je možné ZDE.

Při nákupech z evropských skladů se clo a DPH z Gearbest neplatí.
Při nákupech z evropských skladů se clo a DPH z Gearbest neplatí.

Další možností, jak se platbě DPH a cla z Gearbest vyhnout, jsou nákupy v hodnotě do 22 €. Výhodou je, že cena mnohých produktů na Gearbest tento limit nepřesahuje. Nákup lze případně rovněž rozdělit do několika objednávek.

Proč nakupovat na Gearbest?

Čínských e-shopů je jako hub po dešti a vybrat ten vhodný proto nemusí být snadné. Proč dát přednost právě Gearbest? Existuje hned několik důvodů:

A co se vyplatí koupit na Gearbest? Z hlediska poměru kvality a ceny lze určitě doporučit obaly a kryty na mobil, pánské oblečení či různé vychytávky do kuchyně a kanceláře. Zahájit nákup na Gearbest je možné ZDE.

Při nákupech na Gearbest je vhodné dát na recenze produktu, které zanechali ostatní zákazníci. Díky nim lze mít poměrně dobrou představu o tom, zda produkt odpovídá popisu a fotografiím v e-shopu, jaká je jeho kvalita a jaká bude přibližná doba doručení.