Gearbest – ⁠clo a DPH

Gearbest – ⁠clo a DPH

Gearbest se řadí mezi ověřené čínské e-shopy s velmi rozmanitou nabídkou zboží. Seženeme zde například elektroniku a příslušenství k ní, pánské oblečení, nejrůznější druhy osvětlení, hračky pro děti, kosmetiku nebo sportovní vybavení. Strašákem, který od nákupů z mimoevropských e-shopů mnoho lidí odrazuje, je DPH a clo. V jakých případech je nutné DPH a clo z Gearbest uhradit? Existuje možnost, jak se těmto poplatkům vyhnout?

Gearbest patří do stejné sorty čínských e-shopů jako například AliExpress, Wish, DHgate nebo DealExtreme. Nabízí velké množství produktů nejrůznějších druhů –⁠ elektroniku, oblečení, gadgety, kancelářské potřeby, hračky, čínskou kosmetiku, domácí potřeby a mnoho dalšího. Kompletní nabídku e-shopu Gearbest lze zobrazit ZDE.

Ceny většiny produktů jsou velmi nízké, nicméně u značkového zboží jsou víceméně stejné jako v českých e-shopech. Zákazníci, kteří na Gearbest chtějí ušetřit, mohou jednoduše nakoupit přes cashback portál Tipli. Tipli nabízí cashback ve výši až 1,5 % a také slevové kupony na vybrané druhy zboží.

Kdy se platí DPH a clo z Gearbest

Povinnost zaplatit DPH a clo se pojí se zásilkami ze zemí mimo Evropskou unii (výjimku představuje clo a DPH z Japonska). Pokud si tedy objednáme zboží z čínského skladu e-shopu Gearbest, bude nutné tyto poplatky uhradit.

Dříve pro Gearbest a další čínské obchody platila tři pravidla, která jsou uvedená níže. Pozor však na změny cla a DPH od roku 2021. Produkty dostupné v čínském skladu lze nakupovat ZDE. Gearbest má také sklady i v jiných státech, o tom však později.

S nákupy z mimoevropských e-shopů se často pojí nutnost uhradit DPH, popřípadě DPH i clo.
S nákupy z mimoevropských e-shopů se často pojí nutnost uhradit DPH, popřípadě DPH i clo.

Clo a DPH za zboží z Číny není nutné platit ve všech případech. Rozhodující je vždy hodnota zásilky, která sestává z ceny zboží, poštovného a pojištění dopravy. Vyhnout se platbě cla a DPH je tedy snazší při nákupech z čínských e-shopů s poštovným zdarma.

Pro DPH a clo z čínských e-shopů obecně platí následující:

 • pokud je hodnota zásilky do 22 €, neplatí se clo ani DPH
 • pokud je hodnota zásilky vyšší než 22 € a nepřesahuje 150 €, platí se DPH
 • pokud je hodnota zásilky vyšší než 150 €, platí se DPH i clo

Stejné je to například i v případě DPH a cla z USA a dalších států mimo Evropskou unii.

Od roku 2021 je nutné platit DPH bez ohledu na hodnotu zásilky. Změna se vztahuje na zásilky ze všech nečlenských států EU. Ohledně cla se žádné změny nechystají a bude se tedy i nadále platit u zásilek v hodnotě nad 150 €.

Výše cla a DPH z Gearbest

Kdy je třeba zaplatit při nákupu z Gearbest clo a DPH je tedy jasné. A jaká je výše těchto poplatků?

V případě DPH neboli daně z přidané hodnoty je to jednoduché. Její výše je 21 % z vyměřeného cla + ceny zboží + poštovného.

Výpočet cla už tak jednoduchý není. Jeho výše závisí na typu zboží, což znamená, že není stanovena univerzálně. Výši cla z Gearbest je předem možné zjistit v databázi TARIC na webu celní správy, v níž je nutné vybrat číselný kód produktu a vyplnit další údaje. To se může zdát poměrně snadné, avšak ve skutečnosti to zas tak snadné není.

Jednodušší je využít některou z online kalkulaček pro výpočet cla. Obvykle stačí zadat několik základních údajů:

 • země původu
 • měna
 • produkt (tričko, bunda, PC, hodinky apod.)
 • cena za kus
 • počet kusů
 • cena za dopravu

Kalkulačky neposkytnou přesný výpočet cla z Gearbest, nicméně do určité míry se jimi řídit lze.

Kdy se clo a DPH z Gearbest neplatí

Nyní se dostáváme k jedné z výhod e-shopu Gearbest, jíž jsou sklady v několika evropských státech. Konkrétně se jedná o:

 • sklad v České republice
 • sklad v Polsku
 • sklad ve Francii
 • sklad v Německu
 • sklad ve Španělsku

Výhodou nákupu z evropských i českých skladů Gearbest je kromě rychlejšího doručení zásilky také skutečnost, že se nemusí platit clo a DPH.

Nicméně je nutné podotknout, že výběr zboží je v těchto skladech poměrně omezený a nabídce skladu v Číně se ani zdaleka nevyrovná. Prohlížet nabídku produktů z čínského skladu je možné ZDE.

Při nákupech z evropských skladů se clo a DPH z Gearbest neplatí.
Při nákupech z evropských skladů se clo a DPH z Gearbest neplatí.

Proč nakupovat na Gearbest?

Čínských e-shopů je jako hub po dešti a vybrat ten vhodný proto nemusí být snadné. Proč dát přednost právě Gearbest? Existuje hned několik důvodů:

A co se vyplatí koupit na Gearbest? Z hlediska poměru kvality a ceny lze určitě doporučit obaly a kryty na mobil, pánské oblečení či různé vychytávky do kuchyně a kanceláře. Zahájit nákup na Gearbest je možné ZDE.

Gearbest také nabízí i kvalitní elektroniku, jednou z nich je i Xiaomi. Gearbest Xiaomi produktů nabízí nepřeberné množství.

Při nákupech na Gearbest je vhodné dát na recenze produktu, které zanechali ostatní zákazníci. Díky nim lze mít poměrně dobrou představu o tom, zda produkt odpovídá popisu a fotografiím v e-shopu, jaká je jeho kvalita a jaká bude přibližná doba doručení.

Publikováno: 30. 06. 2021

Štítky:

ČeskyClo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang