Jak funguje Wish? Má výhody i nevýhody

Jak funguje Wish? Má výhody i nevýhody

Objednávání zboží z čínských e-shopů je už pro mnohé naprostou samozřejmostí. Není potřeba se toho nijak obávat, prakticky vše probíhá velmi podobně jako je tomu u českých internetových obchodů. Jak funguje Wish? Jakým způsobem nakupovat na Wish? Má nějaká specifika, na která by si měl nakupující dát pozor?

Čínské e-shopy, především ty nejznámější, se od od sebe co do způsobu, jak nakupovat, prakticky neliší. Každý zájemce o nákup zboží z Číny musí počítat s delšími dodacími lhůtami, s platbou cla a DPH u zásilek z Číny nad určitou hodnotu a také s nutností registrace.

Registrace na Wish je jednoduchá. Tím více, že nákupní portál je téměř kompletně v češtině a i registraci tak zvládne kdokoliv. Probíhá prostřednictvím e-mailu, účtu na Facebooku nebo Google+. Jedná se o záležitost jen několika málo minut.

Po založení zákaznického účtu již nic nebrání výběru z rozsáhlé nabídky zboží. Na Wish lze najít všechno možné (i nemožné). Zájemci zde seženou levné oblečení, příslušenství pro elektroniku, bižuterii, šperky, potřeby do domácnosti, módní doplňky, dekorace a mnoho různých kuriozit.

Nabídka na Wish je velice pestrá. Podobně je tomu i u ostatních velkých čínských e-shopů.

Aby si mohl kdokoliv udělat obrázek o tom, jak se na čínském nákupním portále Wish nakupuje, a zda je Wish bezpečný, měl by znát jeho výhody a nevýhody. Vše podstatné je shrnuto v dalších odstavcích.

Výhody nakupování na Wish

Na začátku článku byla zmíněna Wish a čeština. Z velké části se skutečně nakupující obejde bez znalosti cizího jazyka. V některých případech mu ovšem mohou pomoci překladače pro čínské e-shopy. Například popisky zboží totiž stále zůstávají v angličtině a praktické recenze těch, kteří již konkrétní zboží nakoupili, také bývají hlavně anglické.

Mnoho lidí ocení platební metodu PayPal. Zboží z Wish lze zaplatit také klasicky platební kartou. Podle mnoha různých hodnocení se platební metody Wish dají považovat za naprosto bezpečné. Za zmínku stojí fakt, že například AliExpress PayPal nepodporuje a také že prakticky pro žádné čínské e-shopy není možná dobírka.

Jak už si lidé zvykli, ověřené čínské e-shopy nabízejí velmi levné zboží. To může být na Wish ještě levnější, a to díky věrnostnímu programu. Za každý nákup se připisují body, za které nakupující následně získá slevu.

Stejně jako lze sledovat zásilky České pošty, je možné sledování zásilky z Číny. A platí to i pro Wish. K tomuto účelu slouží řada specializovaných webů. Ke sledování zásilky nakupující potřebuje pouze tzv. tracking number.

Další pozitivní hodnocení se týká zákaznické podpory. Je také v češtině a podle recenzí komunikace nepředstavuje žádný problém. Nakupující jen musí počítat s tím, že reagovat na případné dotazy může zákaznické centrum až do lhůty 72 hodin.

Další výhodou je velmi dobře hodnocená mobilní aplikace Wish. Ta má na Google Play 4,4 hvězdičky z 5. Na App Store má dokonce 4,7 hvězdiček z 5.

Nevýhody nakupování na Wish

První nevýhoda, která musí být zmíněna, je platba poštovného při nákupech na Wish. Nejedná se o závratné částky, ale například konkurenční AliExpress nabízí většinu svého zboží s dopravou zdarma. Tzv. free shipping je obvyklý také u známého eBay.

Konkurenční AliExpress má v mnohých případech dokonce několik variant dopravy zdarma.

Některé recenze dále uvádějí, že kvalita zboží není příliš dobrá. Pochopitelně se najdou produkty, které nepatří k těm nejlepším. Aby člověk tzv. nenaletěl, stačí číst hodnocení uživatelů, kteří již výrobek zakoupili. V nich se dá pohodlně dozvědět, že je lepší objednávat v případě oblečení raději menší velikost nebo že barva řemínku hodinek ve skutečnosti není šedá, ale béžová.

Bezproblémová reklamace, ale…

Když se stane, že něco nesedí nebo nefunguje, není problém zboží reklamovat. Doporučuje se nejprve kontaktovat zákaznické centrum, které poradí, jak dále postupovat.

Reklamaci na Wish lze uplatnit do 30 dnů od doručení zásilky. Nutno dodat, že náklady na vrácení zboží hradí kupující, nikoliv prodávající. Zvláště s ohledem na levné zboží z Wish by si tak každý měl předem zvážit, zda se mu reklamace vyplatí či nikoliv.

Vrácení peněz v případě reklamace probíhá stejným způsobem, jakým byly zaplaceny. Lhůta pro výplatu činí až 14 dnů.

Ověřený e-shop

I přes zmiňované výhody a nevýhody lze nakupování na Wish považovat za bezpečné a bezproblémové. Není tedy důvod se obávat, že je Wish podvod, má totiž své místo mezi ověřenými čínskými e-shopy. Díky češtině a jednoduchému intuitivnímu procesu koupě brzy každý pochopí, jak funguje stránka Wish.

Pokud by se kdokoliv rozhodl nakupovat i jinde, měl by si nejprve zjistit, jak poznat podvodný e-shop. Při dodržování několika pravidel není možné v případě čínských nákupních portálů šlápnout vedle.

Publikováno: 09. 11. 2020

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang