Jak ověřit a poznat podvodný e-shop – seznam
Na internetu existuje mnoho poctivých obchodníků a prodejců. Při nákupu na internetu se ale zákazník může setkat i s podvodníky, kteří chtějí z nakupujících vylákat peníze. Jak poznat podvodný e-shop? Na co si dát pozor? Existuje celá řada tipů, které pomohou prověřit si daný internetový obchod.
Internet je plný podvodných e-shopů, na které je třeba dát si pozor. Kamenné obchody se v tomto smyslu oproti nakupování online mohou jevit jako lepší varianta. Ovšem i tam na zákazníky číhají triky supermarketů, které obchodníci využívají.
Prověření informací o prodejci
Poctiví obchodníci mají na svých stránkách uvedeny informace o sobě. Často jsou k nalezení v záložkách „Kontakt“ nebo „Informace o nás“. Tímto způsobem se dá zjistit mnoho základních informací o provozovateli, které by měli zákazníka ujistit, zda se jedná o poctiví obchod či nikoliv. Sem patří jméno provozovatele, jeho sídlo, IČ a kontaktní telefon či e-mailová adresa.
Provozovatele je pak možné podle IČ zkusit najít v obchodním rejstříku nebo ho rovnou kontaktovat pomocí telefonu či mailu. Podvodné e-shopy informace o sobě neuvádí a jako jediný způsob komunikace často poskytují jen kontaktní formulář. Z tohoto formuláře o prodejci nic zjistit nelze.
Pokud na telefonáty či e-maily nikdo neodpovídá, pak je lepší se tomuto e-shopu vyhnout.
K prověření obchodu je možné použít i Google vyhledávač – stačí pátrat po IČ, telefonním čísle či adrese sídla provozovatele. Adresu pak lze prověřit na Google Mapách. Pokud provozovatel obchodu není snadno k dohledání, není dobrý nápad cokoliv na tomto e-shopu kupovat.
Recenze od zákazníků
Jak při koupi jakéhokoliv zboží, tak při užívání e-shopů je dobré projít si recenze a zkušenosti předchozích kupujících. Recenze jsou k nalezení zejména na různých srovnávačích. Pravděpodobně nejznámějším z nich je Heureka.cz.
Každý e‑shop na Heurece se může nechat ohodnotit svými zákazníky. Poté, co zákazník v nějakém e-shopu nakoupí, mu přijde dotazník. Tento dotazník žádá o zhodnocení spokojenosti s nákupem. Na základě spokojenosti zákazníků pak Heureka uděluje certifikát Ověřeno zákazníky.
Výběrem e‑shopu s certifikátem Ověřeno zákazníky kupující eliminuje rizika a případné problémy spojené s nákupem. Aby byly recenze vypovídající, měly by se pohybovat v řádu stovek a tisíců. U obchodů jsou hodnoceny tyto aspekty:
- Přehlednost
- Kvalita dopravy
- Kvalita komunikace
- Dodací lhůta
Pokud je u daného obchodu minimum recenzí nebo tam dokonce žádné nejsou, tak jde o nový internetový obchod. Ten ještě nestihl být ohodnocen mnoha zákazníky. Nemusí jít automaticky o podvod, ale recenze mohou potenciálnímu zákazníkovi hodně pomoci ověřit si férovost obchodu. U malého počtu recenzí se proto doporučuje obchod si prověřit ještě dalšími způsoby.
Recenze jsou často i na samotném webu obchodníka. Je ale třeba brát je kriticky. Pokud má obchodník několik málo kladných recenzí, nikdy není zaručeno, že si je na svůj web nenapsal sám. Je také možné, že si obchodník najal reklamní agenturu, která se o tyto pozitivní recenze postará. Proto je důležité dávat důraz i na již zmíněnou kvantitu recenzí.
Na Heureka.cz je tento dotaz také často řešen.
Pro účely recenzí a hodnocení zákazníků slouží také Facebookové stránky daného e-shopu, kde je zpravidla v komentářích možné přečíst si zkušenosti předchozích kupujících.
Kontrola obchodních podmínek
Dalším tipem, kterým lze prověřit serióznost obchodu, je kontrola obchodních podmínek. Podle občanského zákoníku musí být obchodní podmínky čitelné a srozumitelné tak, aby je běžný člověk mohl pochopit. Podmínky nemají obsahovat skryté odkazy ani nemají být extrémně dlouhé.
Obchodní podmínky na podvodných e-shopech jsou často nesmyslné, nelogické a neupravené pro daný e-shop. Provozovatelé těchto e-shopů si na nich nedávají záležet, protože se spoléhají na to, že tyto podmínky nikdo nečte.
Obchodní podmínky jsou často dokonce okopírované z jiných e-shopů. Pokud se podmínky zdají být podezřelé, je možné kus z nich zkopírovat a vložit ji do Googlu. Pokud zákazník při nákupu zaškrtává nějaký souhlas, měl by se přes viditelný odkaz dostat k tomu, s čím svůj souhlas potvrzuje.
Pro podvodné obchodníky je také typické, že se v podmínkách snaží různým způsobem omezovat práva zákazníka. Častá je snaha zamezit vrácení peněz při problému s nákupem. Pokud obchodník „vrací peníze“ pouze jako kredit pro další nákup, je to podezřelé. Časté jsou i komplikace při reklamaci zboží, například když je nutností poslat zboží na jinou adresu než na tu, kde e-shop údajně podniká.
Podezřele nízké ceny
Výprodeje a slevy často lákají potenciální zákazníky. Můžeme se s nimi setkat zejména na čínských e-shopech. Nákupy z Číny jsou dnes velice populární a to i u českých kupujících. Čínské e-shopy často přitahují díky široké nabídce zboží a extrémně nízkým cenám.
Na podezřele nízké ceny je ale třeba dát si pozor. Při shánění značkového zboží je u extrémně nízkých cen potřeba být zvlášť obezřetný. Nízká cena nemusí vždy znamenat výhodnou koupi. Naopak se může jednat o padělek.
Při extrémně nízkých cenách je třeba zvážit, jestli je člověk ochotný riskovat a zaslat prodejci své peníze. Může se stát, že zboží za tuto výhodnou cenu opravdu dorazí. Často jsou ale velmi nízké ceny, zvlášť u zboží, kde by jindy byly nepravděpodobné, signálem, by člověk měl být na pozoru.
U nákupů z Číny nemusí jít vždy o podvod. Naopak, existuje celá řada čínských obchodů, které jsou dnes již ověření prodejci z Číny. U těchto obchodů se člověk při svých nákupech může cítit bezpečně. Patří mezi ně:
- AliExpress
- BangGood
- CooliCool
- DHgate
- DealExtreme
- FocalPrice
- GearBest
- Geekbuying
- LightInTheBox
- MiniInTheBox
- SammyDress
- Shein
- TinyDeal
- Wish
- Zaful
Tyto čínské e-shopy jsou prověřené českými i zahraničními zákazníky a nákupy v nich se většinou vyplatí. Mnoho z nich také poskytuje kvalitní zákaznický servis a není tak třeba obávat se ani reklamace zboží z Číny.
Reklamace zboží je normální záležitostí. Je dobré vědět, na co si dát pozor u reklamace zboží. Existuje totiž mnoho mýtů a mylných informací ohledně tohoto tématu.
Prověřit si způsoby platby
Pozor na platbu podvodnému e-shopu. Pokud e-shop nabízí jen jeden způsob platby a to převod peněz na bankovní účet, měl by si zákazník dát velký pozor. Prodejce by měl nabízet i platbu prostřednictvím dobírky. Při této platbě se v případě neúspěšného doručení zásilky zboží zasílá zpět prodejci.
Podvodné obchody většinou neumožňují platit dobírkou. Zákazník, který pošle platbu předem na účet, se pak zboží vůbec nemusí dočkat a obchod za nějakou dobu z internetu úplně zmizí. Neplatí to však v případě čínských či jiných zahraničních e-shopů, které tuto metodu platby nenabízejí kvůli potenciálním ztrátám při nepřevzetí zásilky. Skutečnost, že zboží z Číny na dobírku platit nelze, by nás neměla od nákupu automaticky odrazovat.
Podezřelá je také povinnost uhradit předem zálohu na bankovní účet nebo složenkou. Nutnost platby předem funguje zpravidla tak, že se o ní člověk dozví až po objednání zboží. Je lepší nikdy žádné zálohy neplatit. Člověk se tak nebude muset obávat o ztrátu svých peněz.
Dalším z charakteristik podvodného e-shopu je to, že číslo účtu se zákazník často dozví až v okamžiku samotné platby. Jde totiž o dobře identifikovatelný údaj, a proto ho podvodné obchody raději veřejně neuvádí.
Prověření domény e-shopu
Na stránkách who.is je možné ověřit si majitele domény e-shopu. Pro české domény lze využít například nic.cz. Seriózní e-shopy nemají důvod skrývat údaje o vlastníkovi. Pokud jsou údaje skryté, je to podezřelé. Stejně tak je podezřelé, pokud byla doména registrována teprve nedávno.
Rizikové a podvodné internetové obchody – seznam
Česká obchodní inspekce (ČOI) na svých stránkách uvádí rizikové internetové obchody, kterým by se měl zákazník vyhnout. ČOI uvádí zejména ty obchody, které považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností. Toto jsou některé důvody, kvůli kterým jsou stránky řazeny na seznam rizikových e-shopů:
- Není jasné, kdo je provozovatelem e-shopu
- E-shop nezveřejňuje obchodní podmínky
- ČOI registruje vysoký počet stížností, které se tohoto e-shopu týkají
- Provozovatel tohoto e-shopu byl ČOI opakovaně sankcionován
- E-shop je provozován subjektem se sídlem mimo členské státy EU, ačkoliv obchod vzbuzuje dojem, že je provozován subjektem se sídlem v ČR či EU
Seznam rizikových obchodů je pravidelně aktualizován. Nejedná se ale o jejich kompletní výčet. Skutečnost, že e-shop není na tomto seznam zařazen, neznamená, že nákup na e-shopu je bezpečný.
Rizikovými obchody uvedenými na stránkách ČOI jsou například tyto:
- pocitacefrydlant.cz
- allrad.cz
- lingfluent.com/cs/
- chalupa-servis.cz
- eshopie.cz
- gizemcansin.com
- fashionclothingforsale.eu
- bartendersteam.cz
Toto je jen minimální výčet seznamu, který ČOI uvádí. Tyto stránky jsou zcela anonymní, zboží po úhradě předem není dodané a nikdo nekomunikuje. Volné domény bývají kupovány novým subjektem a těží z historie původních seriózních webů. Název domény často ani neodpovídá nabízenému zboží. Existuje ale také řada e-shopů, které se (zatím) na seznamu ČOI nenachází, a přesto jsou hodnocené jako podvodné. Patří mezi ně například Rivalenti.cz.
Před nákupem z neznámých e-shopů je vždy dobré si je předem prověřit několika způsoby. Zákazník se tak může ujistit, že nepřijde o své peníze na úkor podvodných prodejců.
Publikováno: 28. 09. 2020
Mohlo by vás zajímat
Peek and Cloppenburg – e-shop, recenze, prodejny
Peek and Cloppenburg je renomovaná módní značka, která nabízí prémiové oblečení a doplňky. Díky svému spojení tradiční elegance s moderními trendy získala značka oblibu po celé...
VíceJaké vánoční dárky jsou letos sázkou na jistotu?
Vánoce jsou obdobím, kdy se snažíme potěšit své blízké originálními a praktickými dárky. Najít ten správný dárek ale nemusí být vždy jednoduché. Pokud hledáte dárky pro muže,...
VíceJak vybrat vánoční dárky, které zaručeně potěší?
Výběr dárků je v období Vánoc vždy výzvou. Ať už hledáte dárek pro své blízké, přátele nebo kolegy, klíčem k úspěchu je spojení praktičnosti, originality a osobního...
Více