Je Wish podvod? Je bezpečné zde nakupovat?

Je Wish podvod? Je bezpečné zde nakupovat?

Nakupování na čínských e-shopech je dnes velmi populární po celém světě. Ačkoliv s sebou on-line nákupy přinášejí nespočet výhod, existuje určité riziko, že zákazník naletí na podvodný e-shop. Proto je nutné nakupovat jen na ověřených webech, mezi které patří i některé čínské e-shopy. Jak to je s e-shopem Wish? Je Wish podvod nebo je bezpečný?

Wish patří mezi čínské e-shopy s rozsáhlou nabídkou zboží a nízkými cenami. Velkým plusem je navíc možnost používat Wish v češtině. Mezi sortiment tohoto e-shopu patří móda, elektronika, doplňky do bytu a mnoho dalšího. Ceny jsou zde velmi nízké, bohužel se však musí platit na Wish poštovné, na rozdíl od jiných čínských e-shopů s poštovným zdarma. Nicméně, i nakupování na e-shopu Wish má mnoho výhod:

  • možnost nakupovat na Wish česky
  • možnost platby v českých korunách
  • velký výběr zboží
  • nízké ceny a slevové nabídky
  • snadné používání mobilní aplikace Wish
E-shop Wish nabízí možnost nakupovat v češtině i platit v českých korunách

TIP: Zákazníci nedají dopustit na Wish kryty na mobil. Dají se zde pořídit kryty různých materiálů i barev. Vybere si každý, ať už používá Apple, Samsung nebo Huawei.

Je wish podvod?

Je Wish bezpečný? S jistotou můžeme říct, že Wish nepatří mezi podvodné e-shopy, na které si musí nakupující dávat na internetu velký pozor. Naopak je jedním z ověřených čínských e-shopů. Nedávno dokonce navázala s Wishem spolupráci Česká pošta. Určitě se tak není čeho bát.

I přesto, že se nejedná o Wish podvod, je spousta zákazníků se svým nákupem nespokojena. Nejčastěji si lidé stěžují na špatnou kvalitu produktů či zpoždění zásilky. Občas se dokonce stane, že zásilka nedorazí vůbec. I proto se radí nakupovat spíše drobnější zboží jako např. Wish peněženky. Bezpečnost nákupu na e-shopu Wish je tedy diskutabilní, nejedná se však o záměrné okrádání zákazníků.

Na druhé straně, velká spousta nakupujících si Wish pochvaluje a je spokojena se servisem, který tento e-shop nabízí. Na portálu SiteJabber.com, který pomáhá rozlišit podvodné e-shopy od těch spolehlivých, má wish.com hodnocení 2,5 hvězdiček z 5. Je však jasné, že spíše svou recenzi napíše ten, který je se svým nákupem nespokojen, než někdo, kdo nemá co vytknout.

Wish je tedy ověřený e-shop, podobně jako AliExpress který je mezi zákazníky velmi oblíbený. Není divu, když jeho nabídka činí až 100 milionů produktů.

AliExpress vyřídí desítky miliónů nákupů měsíčně – drtivá většina zákazníků nemá s AliExpressem žádné problémy.
Nakupovat raději na AliExpressu >

Podvody na Wish

V minulých letech zaznamenaly české banky několik stížností na podvody na Wish. Tehdy se e-shop stal zřejmě obětí hackerského útoku a došlo k neoprávněným platbám z platebních karet zaregistrovaných zákazníků.

K těmto podvodům na wish.com došlo v důsledků krádeže dat z účtů nakupujících, kde bývají uloženy i údaje od platební karty. Proto je vhodné odstranit tyto údaje ze svého účtu a zadávat je raději při každé objednávce znovu. Nicméně, podle slov českých bank, Wish při komplikacích plně spolupracoval. Snažil se všechny neoprávněné platby vyřešit a vrátit tak peníze poškozeným na účet.

Platby na Wish jsou jinak bezpečné a nehrozí úmyslné okrádání zákazníků ze strany e-shopu. Za nejbezpečnější způsob se považuje platba přes Paypal. V takovém případě, totiž neodcházejí peníze z bankovního účtu nakupujícího a zároveň není nutné zadávat jakékoliv citlivé údaje, jak je tomu v případě platby kartou.

Hodnocení jednotlivých produktů na Wish

Wish funguje jako tržiště, na kterém si může zákazník vybírat ze zboží od nejrůznějších obchodníků. Jeden typ zboží navíc často prodává více obchodníků naráz. Při rozkliknutí informací o produktu je možné zjistit, jaké hodnocení daný obchodník má a zda je spolehlivý. I tak se dá vyhnout případným podvodům na wish.com.

Tento obchodník má průměrné hodnocení 4,4 z 5. Hodnocení obchodníků je k nalezení u popisu zboží.

Vedle hodnocení obchodníka, si lze zobrazit i recenze na konkrétní produkt. Zákazníci, kteří již zboží obdrželi, zde hodnotí jeho kvalitu. Často přidávají i fotky, které přiblíží, jak produkt vypadá ve skutečnosti. Například v případě šatů na Wish, se může stát, že oficiální fotky neodpovídají reálné kvalitě a vzhledu. S tím je potřeba počítat a při případném nákupu se v komentářích ujistit, zda je zboží opravdu kvalitní.

Pokud má produkt pozitivní recenze, je pravděpodobnější, že zboží dorazí v pořádku a v dobré kvalitě.

Reklamace zboží na Wish

Reklamace zboží z Číny je sice jednodušší, než by se dalo čekat, někdy se ovšem neobejde bez komplikací. V případě, že zákazníkovi dorazí poškozený produkt nebo jiné zboží, než si objednal, lze zahájit proces reklamace. Reklamace na Wish je možná do 30 dnů od převzetí zásilky. Nakupující může buď žádat výměnu zboží nebo vrácení peněz.

V případě komplikací, se musí nakupující obrátit na zákaznický servis. Ten funguje i v češtině a snaží se stížnosti a reklamace vyřešit co nejrychleji. Bohužel si nelze nevšimnou, že mnoho zákazníků je s procesem reklamace nespokojeno.

V případě, že má zásilka zpoždění nebo není doručena vůbec, není příliš pravděpodobné, že se jedná o podvod ze strany obchodníka. Nejspíš došlo ke ztracení zásilky během složitého procesu doručování. Pokud se tak stane, není jiná možnost než kontaktovat prodejce.

Další ověřené čínské e-shopy

Wish patří mezi ověřené čínské e-shopy, není však jediný. Podobných e-shopů existuje mnoho a každý si může vybrat ten, který mu vyhovuje. Čínské e-shopy nabízejí oblečení, elektroniku nebo potřeby do domácnosti za bezkonkurenční ceny. Jaké jsou další ověřené e-shopy?

AliExpress

AliExpress je čínský e-shop prověřený miliony zákazníků po celém světě. Funguje na stejném principu jako Wish, tedy jako jakési tržiště, kde se střetává mnoho obchodníků. Ceny jsou zde velmi nízké a poštovné bývá často zdarma. AliExpress se také chlubí obrovským sortimentem zboží a proces reklamace na AliExpress je velmi snadný.

Na AliExpress se dá nakoupit téměř vše od elektroniky přes oblečení až po potřeby do domácnosti. Není tak divu, že nabídka tohoto obchodu činí až 100 milionů produktů. Velmi oblíbené jsou na AliExpress mobily a další příslušenství.

Gearbest

Gearbest je čínský e-shop, který je vhodný pro každého, kdo shání levnou spotřební elektroniku nebo příslušenství. Co koupit na Gearbest? Nabídka zboží se neustále rozšiřuje a už nyní zde lze nakoupit vše od sluchátek přes chytré hodinky až po mobilní telefony. Ačkoliv se e-shop specializuje především na prodej elektroniky, v nabídce je i oblečení nebo potřeby do domácnosti.

I na tomto e-shopu existuje možnost nákupu v češtině a platby v českých korunách. Gearbest má navíc velmi dobré recenze. Například na SiteJabber.com, platformě, která zákazníkům pomáhá rozeznat podvodné e-shopy, dosahuje průměrného hodnocení 4,6 hvězdiček z 5.

Banggood.com

E-shop Banggood.com se stává stále populárnějším. Denně ho navštíví až 45 000 nových zákazníků. Jako velké lákadlo slouží nízké ceny zboží a poštovné zdarma. Banggood je také koncovým prodejcem podobně jako například LightInTheBox. Jeho sortiment se skládá především z elektroniky, oblečení či hraček.

Na Banggood se také často aktualizuje slevová nabídka, ve které může nakupující využít vysokých slev až 70% a nakoupit tak ještě levněji. I zde je možnost nakupovat v českém jazyce, což celý nákup velmi usnadňuje.

LightInTheBox

Na LightInTheBox zákazníci rádi nakupují levné oblečení z Číny. Sehnat zde lze i potřeby do domácnosti, hračky nebo elektroniku. Ceny jsou na LightInTheBox poměrně nízké, a to i přesto, že se zde na rozdíl od jiných e-shopů platí poštovné.

lightinthebox logo

Recenze na LightInTheBox se často liší. Někteří si obchod nemohou vynachválit, zatímco jiní příliš spokojení nejsou. Nejčastějším problémem je zpoždění objednávky nebo clo a DPH na LightInTheBox. Pochvalné komentáře nejčastěji mluví o velkém výběru a skvělých cenách.

Geekbuying

Geekbuying je jedním z největších čínských e-shopů s elektronikou. Mobilní telefony, tablety, příslušenství k počítači, kuchyňské spotřebiče nebo drony – to vše lze na Geekbuying objednat.

Recenze na Geekbuying často zmiňují dobrou kvalitu zboží nebo vstřícný zákaznický servis. V případě nespokojenosti či jiných potíží není problém objednávku z Geekbuying reklamovat.

Geekbuying nabízí možnost přeložit stránku do češtiny nebo platit v českých korunách. Velkou výhodou je také garance kontroly elektroniky před odesláním zákazníkovi.

Nakupovat nebo nenakupovat na Wish?

Při nákupu na ověřených e-shopech, mezi které patří i Wish, se zákazník nemusí obávat podvodů ze strany obchodníka. Je potřeba si uvědomit, že negativní recenze neznamenají, že je Wish podvod.

Pokud se dá tomuto e-shopu něco vytknout, tak je to především kvalita zboží a rychlost doručení, což jsou obecně slabé stránky nákupů z čínských e-shopů.

Nicméně, reklamace na Wish není vůbec složitá. Zákaznický servis s nakupujícími komunikuje a bezodkladně řeší vzniklé komplikace. Nákupů na Wish tedy není třeba se bát, vždy je však vhodné si zkontrolovat hodnocení zboží i obchodníka, které se uvádí u jednotlivých produktů.

Publikováno: 26. 10. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang