V ČR působí 7 tisíc eBay prodejců, jejich počet v roce 2020 stoupl o 25 %

V ČR působí 7 tisíc eBay prodejců, jejich počet v roce 2020 stoupl o 25 %

Počet českých podnikatelů prodávajících své zboží na eBay se v minulém roce zvýšil o 25 %. Aktuálně na největší online aukční síni působí přibližně 7 tisíc prodejců z ČR, některý z jejich výrobků se prodá zhruba každých 30 vteřin.

Nakupování na eBay a dalších internetových tržištích je dnes již běžnou záležitostí. Vládní opatření proti pandemii koronaviru, v důsledku nichž se mnoho prodejců přesunulo do online prostředí, nákupům na internetu pochopitelně ještě více nahrává.

Současná situace přeje jak online tržištím, která vedle eBay zahrnují například Aukro.cz, Alibaba.com nebo AliExpress.com, tak běžným e-shopům. V roce 2020 se nebývale dařilo například internetovým obchodům Footshop.cz, Pilulka.cz nebo Mall.cz.

Mall Group ve spolupráci s českým startupem Lemonero přichází s novinkou. Mall chystá půjčky pro menší e-shopy, se kterými spolupracuje.

Počet českých prodejců na eBay roste. Nejvíce se jim daří v oblasti elektroniky, automobilových součástek a výrobků pro dům a zahradu.
Začít prodávat na eBay >

S vládními opatřeními se zároveň mění chování spotřebitelů. Například zákazníci e-shopu ZOOT.cz dnes mnohem častěji volí doručení zásilky domů namísto na pobočku. Prodejce módy ZOOT z tohoto důvodu zrušil své Výdejny radosti a nahradil je partnerskými obchody.

Platforma eBay.com, popřípadě její německá mutace eBay.de, je vhodným místem pro každého, kdo chce své zboží prodat do zahraničí. Začít prodávat na eBay dnes může prakticky kdokoli, kdo ovládá cizí jazyk. Dříve byl eBay dostupný i v češtině, nicméně dnes je alternativou portálu eBay.cz pouze automatický překlad v prohlížeči.

V loňském roce se počet českých prodejců na eBay zvýšil o již zmíněných 25 %, tedy na přibližně 7 tisíc. Dohromady prodali přes milion výrobků spotřebitelům po celém světě. Ředitel eBay pro globální rozvojové trhy Ilya Kretov uvedl, že českým prodejcům se daří zejména v oblasti elektroniky, automobilových součástek a výrobků pro dům a zahradu.

Současná situace přináší více možností pro prodej na internetu. eBay je čím dál populárnější jak u spotřebitelů, tak u prodejců.
Stát se prodejcem na eBay >

Společnost eBay se svou pozici v České republice snaží ještě více posílit. V únoru například uspořádala webinář o tom, jak prodávat na eBay, a všem zájemcům tak poskytla přehledný návod. Vybraným podnikatelům byla navíc nabídnuta možnost spolupráce a podpory. Je nasnadě, že prodávání i nakupování na eBay se bude v budoucnu dařit ještě více.

Možnosti, jak nakupovat na eBay, jsou dvě. Zákazníci se mohou buďto zapojit do aukce, nebo zboží objednat okamžitě, stejně jako v klasickém e-shopu. Prodejci své výrobky tedy mohou prodat za pevně stanovenou cenu či je nechat vydražit.

Zákazníci na eBay denně vyhledávají kolem 250 milionů produktů. Většina výrobků z České republiky se prodá dále do Evropy a Spojeného království (61 %), zbytek putuje do USA a dalších států.

Počet českých prodejců na eBay v loňském roce vzrostl na 7 tisíc.
Počet českých prodejců na eBay v loňském roce vzrostl na 7 tisíc.

Zaregistrovat se na eBay a začít prodávat se dle statistik vyplatí především prodejcům sportovní obuvi, elektroniky, automobilových součástek, parfémů, videoher a nábytku. V době pandemie se mezi spotřebiteli zvýšil zájem také o sběratelské předměty – šperky nebo mince na eBay dnes představují hojně vyhledávané položky.

Jedním z důvodů, proč je platforma eBay mezi spotřebiteli tak oblíbená, je systém reklamací a vrácení zboží. eBay reklamace vyřizuje k maximální spokojenosti zákazníka a garantuje vrácení peněz či opětovné zaslání objednávky, jestliže zákazník obdrží neodpovídající zboží.

O eBay.com

Internetovou aukční síň eBay denně navštíví miliony zákazníků z celého světa. Za její popularitou stojí zejména obrovský výběr zboží a v neposlední řadě přítomnost čínských prodejců, kteří své zboží obvykle nabízejí za velmi nízké ceny.

Zákazníci vítají také možnost platit pomocí PayPal, který představuje jednu z nejbezpečnějších platebních metod, a poštovné zdarma u většiny produktů.

Díky přehlednosti a uživatelské přívětivosti je na eBay snadné jak nakupovat, tak prodávat. Pro zahájení prodeje na eBay si stačí vytvořit podnikatelský účet, vyplnit požadované údaje, nastavit uživatelský profil a vystavit nabídky.

Registrace na eBay je nutná i v případě nákupu, je však mnohem méně časově náročná.

Mezi největší výhody pro nakupující patří velký výběr produktů, nižší ceny než v kamenných obchodech, možnost koupit nové i použité zboží, rychlost dodání a bezpečnost – díky systému hodnocení zde prakticky nelze narazit na podvodného prodejce.

Na otázku, zda je eBay bezpečný a zda se na něm vyplatí nakupovat či prodávat, tedy nelze odpovědět jinak než kladně. Dokazují to jak tisíce kladných recenzí, tak stále rostoucí počet prodejců, kteří se své zboží rozhodli nabízet právě na eBay.

Publikováno: 04. 04. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang