Wish a koronavirus – je to bezpečné?

Wish a koronavirus – je to bezpečné?

Nákupy na čínském e-shopu Wish jsou mezi českými zákazníky velmi populární. Svět se však aktuálně potýká s pandemií koronaviru. Jelikož má koronavirus svůj původ v Číně, spousta zákazníků se začala obávat nákazy prostřednictvím balíčků právě z čínských e-shopů. Tento strach je však neopodstatněný. Jak se tedy skutečně koronavirus přenáší? A jak snížit riziko nákazy při nákupech z Číny?

V poslední době se nemluví o ničem jiném než o šířící se pandemii koronaviru, která trápí celý svět. Zavádí se různá omezení a ochranná opatření. Spousta lidí se učí, jak si ušít roušku nebo jak si vyrobit dezinfekci, neboť ochranných prostředků je nedostatek.

Česká firma nanoSPACE nabízí nano roušky a respirátory nejvyšší kvality.
Prohlédnout nabídku >

Lidé mají snahu vyvarovat se rizikům nákazy, jak jen to jde, a zůstávají tedy spíše doma. Mnoho z nich si krátí dlouhé chvíle v karanténě právě online nakupováním. Spoustu příznivců mají čínské e-shopy. Jsou však nákupy z Číny v současné době bezpečné? Jak jsou na tom zásilky z Číny a koronavirus?

Vzhledem k zavřeným obchodům si spousta lidí krátí dlouhé chvíle online nákupy.

Koronavirus a Wish

Koronavirus a zboží z Číny – to je v současné době poměrně diskutované téma. Aktuálním epicentrem nákazy je sice Evropa, nicméně začátek koronaviru propukl právě v Číně. Někteří zákazníci mají proto strach z nákazy prostřednictvím balíčků.

Obavy však nejsou na místě. Koronavirus z AliExpressu, Wish ani jakéhokoliv jiného čínského e-shopu chytit nelze. Přežití viru znesnadňují už jen podmínky na palubě letadla. Virus totiž nejlépe přežívá ve vlhkém prostředí.

Bez hostitele virus nepřežije více než pár hodin. Koronavirus je označován za silnější druh, i ten však vydrží bez hostitele maximálně 48 hodin. Balíčky z Číny bývají na cestě několik dní, občas i týdnů. Přežití viru je tedy zcela nepravděpodobné.

Koho však nadále trápí obavy z nákazy, může si pro lepší pocit balíček vydezinfikovat. Po manipulaci s balíčkem je také vhodné použít dezinfekci na ruce. Dbát na důslednou hygienu je velmi důležité, a to nehledě na původ balíčku.

Velmi důležité je dbát na hygienu.

Je však pravděpodobné, že se kvůli omezení letecké a železniční dopravy dodání balíčků opozdí. Doporučuje se tedy se zpožděním počítat a případně si zboží objednat s dostatečným předstihem.

Jak se koronavirus přenáší?

Jedná se o kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Postihuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Je možné nakazit se z kontaktu s infikovaným objektem či povrchem.

Na neživém povrchu však virus nevydrží déle než pár hodin. Koronavirus z Wish balíčků tedy není možné chytit.

Wish

Wish je považován za jeden z nejlepších čínských e-shopů. Své příznivce si získal bohatou nabídkou zboží za velmi nízké ceny. Nakoupit lze na Wish boty, elektroniku, hračky pro děti…zkrátka téměř cokoliv, po čem zákazník touží. Velmi oblíbené je na Wish oblečení.

Velkou výhodou je také možnost nakupovat na Wish v češtině, zákaznická podpora funguje rovněž v češtině. Na anglicky psané recenze a popisky u zboží lze využít překladač. Aby mohl zákazník začít nakupovat, musí si udělat na Wish registraci.

Wish má ve své nabídce zboží i ochranné roušky a v případě pomoci při výběru té nejúčinnější nabízí veškeré informace článek Roušky proti koronaviru. Nabízí se také možnost, jak si vyrobit ochrannou roušku z pohodlí domova.

Platba na Wish

Zboží z Číny na dobírku platit nelze. Ztráty by byly pro obchodníka až příliš vysoké vpřípadě nepřevzetí zboží. Platba na Wish je tedy možná pouze předem. Platbu lze uskutečnit buď přes PayPal nebo platební kartou.

Zboží z Wish nelze platit dobírkou, je nutná platba předem

DPH a clo

Povinnost platit DPH se vztahuje na zásilky od 22 EUR do 150 EUR. Výše DPH je v každém státě jiná. Pro Českou republiku je stanovena výše DPH na 21 % z celkové částky zboží. Tyto balíčky však není nutno proclít.

  • 0 – 22 EUR – bez DPH, bez cla
  • 22 – 150 EUR – DPH 21% z celkové částky (cena zboží + cena za dopravu)
  • > 150 EUR – DPH + clo

U zásilek dražších než 150 EUR se vyměřuje na Wish DPH a cloHodnota cla není stanovena univerzálně, odvíjí se od typu zboží. Koho otázka cla zajímala podrobněji, může si přečíst článek o DPH a clu z Číny.

Wish – recenze

Wish patří mezi nejoblíbenější čínské e-shopy. Narozdíl od některých podvodných e-shopů, internetový obchod Wish je bezpečný a spolehlivý. Má skvěle fungující zákaznickou podporu, problémy a reklamace je navíc možné řešit v češtině.

Další výhodou je také obrovská nabídka zboží, které mnohdy není ani v českých obchodech k dostání. Zboží se navíc prodává za velmi nízké ceny.

Nevýhodou může na Wish poštovné, které je nutno hradit za každý kus zboží. Dále je nutno počítat s delší dodací lhůtou, někdy až 60 dní. V současné době může dobu doručení ovlivnit u Wish koronavirus a zásilky z Číny mohou proto dorazit i později. Opět je ale dobré připomenout, že zásilky z Číny koronavirus nepřenášejí.

Dalším záporem je nejistá kvalita zboží. Reálný stav zboží ne vždy odpovídá fotografiím u produktu. Je tedy důležité věnovat pozornost hodnocení a recenzím zákazníků.

Publikováno: 26. 03. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang