Zásilky z Číny a koronavirus – může se člověk nakazit?

Zásilky z Číny a koronavirus – může se člověk nakazit?

Epidemie nového typu koronaviru začala v Číně v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Právě proto obavy z nakažení se touto nemocí mají nyní i zákazníci, kteří očekávají své balíčky z Číny. Mnoha lidem nyní vrtají v hlavě otázky jak jsou na tom balíčky z Číny a koronavirus? Mohu se nakazit balíčkem z Číny? Je bezpečné si nyní objednávat z čínských e-shopů? Kvůli nové epidemii je nyní menší hledanost a celková poptávka po produktech z Číny. E-shopy a online obchodování začínají pociťovat negativní dopady této epidemie. Je ovšem vůbec namístě spojovat koronavirus a zboží z Číny?

Je logické, že zákazníky nyní provází obavy nakupovat u čínských prodejců. Epidmie nového typu koronaviru totiž do Evropy přišla právě z Číny. Zdroje ovšem uvádí, že zatímco média ve velké míře informují pouze o nebezpečích koronaviru, již nezmiňují fakt, že nákupy z Číny riziko nákazy nepřináší.

Hledáte kvalitní roušky za dobrou cenu?
Prohlédněte si nabídku nano roušek a respirátorů >

Největší čínský internetový obchod Alibaba, který stojí za chodem známého AliExpressu, již v únoru upozorňoval na to, že koronavirus pravděpodobně způsobí pokles internetových tržeb. Opravdu tomu tak je – ať už se jedná o DealExtreme, Wish, LightInTheBox či další, poptávka po zboží z Číny je nyní skutečně menší a menší.

Analytici varují, že prodeje na technologickém trhu znatelně klesnou. Podle nich bude nejhlubší propad v prvním čtvrtletí roku 2020 v případě chytrých hodinek. S poklesem prodejů by měli počítat také výrobci mobilů.

AliExpress chytré hodinky nabízí za bezkonkurenční ceny. Na druhou stranu přichází s celou řadou nevýhod – nebudou příliš kvalitní a jejich životnost bude v porovnání s jinými chytrými hodinkami pravděpodobně výrazně menší. Stejně na tom jsou mobily z AliExpressu.

Oblíbené čínské e-shopy a koronavirus

Jak na situaci reagují čínské e-shopy? Co například oblíbený AliExpress a koronavirus? Někteří zákazníci si z tohoto e-shopu v dohledné době rozhodně neplánují nic objednat. Jiní se obávají toho, zda své zboží z AliExpressu vůbec obdrží. Jak to tedy je?

Po vypuknutí epidemie zavedla část čínských e-shopů ochranná opatření. Většina z nich přestala na několik dní vyřizovat objednávky. Z tohoto důvodu je možné, že zákazníci obdrží své balíčky později. AliExpress dále upozornil, že pokud si zákazníci objednali a zaplatili zboží, které nebylo odesláno, mohou kontaktovat servisní službu AliExpressu a objednávku zrušit. 

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zatím není potřeba, aby Česká pošta a další přepravní společnosti přijímaly speciální opatření na zboží z AliExpressu kvůli koronaviru. Přežití viru při přepravě zásilek je totiž nepravděpodobné. Zákazníci tedy mohou i nadále objednávat AliExpress oblečení, AliExpres obaly a kryty na mobil či AliExpress boty.

V souvislosti s novou epidemií je možné, že zákazníci obdrží své balíčky později.
V souvislosti s novou epidemií je možné, že zákazníci obdrží své balíčky později.

Wish a koronavirus je stejným případem. Nákaza skrz obdržení balíčků z Číny je velice nepravděpodobná. Přežití viru navíc znesnadňují i podmínky na palubě letadla. Koho však stále trápí obavy z nákazy, může si pro lepší pocit balíček vydezinfikovat

Wish je mezi zákazníky velice oblíbený – řadí se mezi nejlepší čínské e-shopy. Přestože někteří zákazníci neví, co si o tomto e-shopu myslet, Wish nepatří mezi podvodné e-shopy. Zboží sice někdy neodpovídá očekávání a zákazník se nevyhne reklamaci z Číny. I přesto je ale Wish bezpečný.

Velmi oblíbené je na Wish oblečení. Tento e-shop patří mezi ty, na kterém lze najít velmi levné oblečení z Číny. Kvalita je někdy horší, s tím se ovšem zákazník vzhledem k ceně musí smířit. Je možné zde najít i fake značkové oblečení, se kterým člověk může udělat mnoho parády za hubičku. Při objednávání je ovšem potřeba myslet na clo a DPH z Číny, jinak se zásilka může prodražit.

Zákazníci se nemusí obávat, Wish patří mezi ověřené čínské e-shopy.
Zákazníci se nemusí obávat, Wish patří mezi ověřené čínské e-shopy.

Jaké jsou závěry?

Virus se prokazatelně přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Nákaza z balíčku z Číny je tedy velmi nepravděpodobná. Ačkoliv má koronavirus původ v Číne a rozšířil se do celého světa, nestalo se tak přes balíčky. Balíčky z Číny koronavirus nepřenáší a nákup na AliExpress je bezpečný.

Obecně viry mimo tělo hostitele dokážou přežívat v řádu hodin. Koronavirus, označovaný jako 2019-nCoV, ovšem podle nových analýz může přežít mimo hostitele, tedy na povrchu věcí, i pár dní.

Na mědi, čili například na měděných klikách, se virus udrží 8 hodin. Na kovech, bankovkách či kartonech virus přežije asi jeden den. Nejdéle virus vydrží na plastu, kde přežije až 48 hodin. Formou aerosolu virus přežívá zhruba 3 hodiny, to znamená, že je možné nakazit se i v nějaké síti, kde je ventilace.

Z tohoto důvodu je potřeba předměty a povrchy, s nimiž byli nakažení lidé v kontaktu, dezinfikovat. Dezinfekční přípravky s vysokým obsahem alkoholu, peroxidu vodíku či chlornanu sodného pomohou patogeny zlikvidovat.

Zásilky z Číny koronavirus tedy sice nepřenáší, ovšem vzhledem k infekčnosti této nemoci je potřeba se chránit i při samotném převzetí zásilky. Ideální ochranou je rouška, která může být i podomácku vyrobená, a také rukavice. Důležité je také používat dezinfekci na ruce.

Kromě AliExpressu a Wishe mezi další oblíbené čínské prodejce patří:

Pokud si tedy zákazník pro vlastní klid přeje vyhnout se čínským e-shopům, tato jména by si měl zapamatovat. Je ovšem dobré podotknout, že aktuálním epicentrem nákazy je Evropa.

Kvůli jeho pandemickému šíření však ztráty neutrpí jen mezinárodní obchod. Koronavirus se dotkne mnoha podnikatelů, zaměstnavatelů i mnohým odvětvím po celém světě, například ubytovací služby v České republice již nyní čelí ohromným potížím. Velkým ztrátám se u nás nevyhnou ani jiné firmy, restaurace, autoškoly či elektroprodejny a mnohé obchody.

Publikováno: 26. 03. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang