ChicMe – clo a DPH

ChicMe – clo a DPH

Internetový obchod ChicMe je svou nabídkou zaměřen zejména na dámskou módu. Jelikož se řadí mezi čínské e-shopy, zákaznice z České republiky se u dražších zásilek nevyhnou platbám DPH, nebo dokonce cla. V jakých případech se platí DPH a clo z Číny?

Online obchod ChicMe se řadí mezi čínské e-shopy s módou. U nás sice není tolik známý, jako například AliExpress, Wish nebo Alibaba, přesto se dá na různých recenzních serverech dohledat několik ChicMe recenzí. Díky tomu je pro zákaznice snazší se rozhodnout, zda na tomto nákupním serveru nakupovat, či nikoliv.

Stejně jako na ostatních čínských e-shopech se zde platí určité poplatky. Jak DPH z Číny neplatit? V jakých případech se platí a jak probíhá celní řízení? Lze nakupovat čínské zboží bez cla?

Co je ChicMe?

Jak již bylo zmíněno, ChicMe se řadí mezi čínské e-shopy zaměřené především na dámskou módu, boty a doplňky. Podobnou nabídku čínského oblečení nabízí e-shopy jako IVRose, Berrylook, PatPat, Zaful, SheIn aj.

Výběr dámského oblečení na ChicMe je opravdu široký – nachází se zde móda od posledních trendů a novinek až po výprodeje a zlevněné kousky. Základní nabídka je rozdělena do kategorií a následných podkategorií, pro vyhledávání konkrétního zboží slouží lupa.

Základní kategorie ChicMe e-shopu jsou následující:

 • new in (novinky)
 • trending now (trendy)
 • exclusive (jedinečné kousky)
 • fashion-in-home (móda na doma)
 • dresses (šaty)
 • tops (topy)
 • bottoms (dolní část oblečení – kalhoty, sukně apod.)
 • swimsuits (plavky)
 • lingerie (spodní prádlo)
 • shoes (boty)

ChicMe se bohužel neřadí mezi čínské e-shopy v češtině. Snadných nákupů se dá docílit pomocí online překladačů z angličtiny (např. Google Translator). Poštovné zdarma je na ChicMe.com při objednávce nad 89 USD.

Čínský e-shop ChicMe je zaměřen především na dámy. V široké nabídce módního oblečení mohou nalézt krásné šaty, pohodlná trika či trendy sukně a kalhoty.

Kompletní nabídku ChicMe naleznete zde >

Clo a DPH při nákupech ze zahraničí

Platbám za clo a DPH se nevyhnou zákazníci, kteří objednávají zboží ze zemí mimo Evropskou unii. Pro všechny tyto státy do konce roku 2020 platí stejný vzorec (viz níže), počátkem roku 2021 se však nákupy z Číny prodraží. Více informací je uvedeno na konci tohoto článku.

Kromě čínského zboží se platbám DPH nebo cla nevyhnou ani jiné státy. Na portálu Slevové lze najít užitečné články, například:

Kromě cla a DPH při nákupech z Číny se v mnoha případech nevyhnou ani zákazníci světového nákupního portálu eBay. I zde platí, že clo a DPH z eBay se týká nákupů ze států mimo EU.

ChicMe.com je internetovým obchodem zaměřeným především na dámské oblečení, obuv či doplňky. E-shopu nejsou cizí ani různé akce a slevy, díky tomu je možné do konce roku 2020 ušetřit i na případných platbách DPH či cla.

Clo a DPH při nákupech z Číny

Platbám cla a DPH se za určitých podmínek (viz níže v článku) nevyhnou ani čínské e-shopy. Jako příklady lze uvést:

Jaké podmínky (do konce roku 2020) platí při placení cla a DPH na ChicMe.com? A jak tomu bude od začátku roku 2021?

CHicMe: DPH

Jak bylo zmíněno výše, clo a DPH se týkají hodnotnějších balíčků zaslaných ze zemí mimo EU. Jelikož je ChicMe čínským e-shopem, zde objednané dražší zásilky se DPH nebo clu též nevyhnou.

Povinnost platit DPH se nevyhne ChicMe zboží v celkové hodnotě nad 22 €. Jeho výše se vztahuje k zemi, do které balíček poputuje. Pro Českou republiku se jedná o 21 % celkové hodnoty zásilky.

Do celkové hodnoty se počítá cena zboží a poštovné, popřípadě pojištění balíčku.

Pro produkty z e-shopu ChicMe v ceně nad 22 € do 150 €, zaslané z Číny do České republiky, tedy platí následovné:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)

Pro e-shop ChicMe.com platí v případě plateb cla a DPH stejné podmínky jako u jiných čínských e-shopů. Stejně tak se nevyhne změnám, které vstupují v platnost již na začátku roku 2021.

Nakupovat na ChicMe je možné zde >

ChicMe: clo

Jakmile celková hodnota zásilky z ChicMe e-shopu přesáhne 150 €, je nutné ji také proclít.

Výše celních poplatků se odvíjí také od druhu zboží. Clo je povinné pro každého člověka, a to bez výjimky. nevztahují se k němu žádné slevy (např. studentské ani pro seniory). Vztahuje se k jakémukoliv výrobku hodnoty vyšší než 150 €. Nerozlišuje se, zda je produkt nový, použitý nebo určen jako dárek.

Pro zásilky z ChicMe.com, celkovou hodnotou vyšší než 150 €, platí následující vzorec:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)
 • Clo: x % z celkové částky ( hodnota zásilky + poštovné)

Jak na e-shopu ChicMe.com do konce roku 2020 nakupovat bez cla? Je to jednoduché. Stačí svou objednávku rozdělit do více balíčků, které se jednotlivou hodnotou budou pohybovat mezi 22 € a 150 €.

Do konce roku 2020 se zboží z ChicMe v celkové hodnotě maximálně do 22 € vyhýbají platbám DPH i cla.

Shrnutí plateb cla a DPH při objednávkách z ChicMe:

 • Clo ani DPH se neplatí při hodnotě zásilky 0 až 22 €
 • DPH se platí při hodnotě zásilky vyšší než 22 € a nižší než 150 €
 • Clo i DPH se platí při hodnotě zásilky nad 150 €

Celní řízení

Pokud se stane, že celní správa narazí na zásilku z ChicMe.com, jejíž udaná hodnota neodpovídá skutečnosti, nastává tzv. celní řízení. Dost často se totiž stává, že některé z čínských, nebo jiných zahraničních e-shopů, na zásilce udává nižší částku, než je její reálná hodnota.

Tento postup se však vyplatí jen u takových produktů, které svou hodnotou 22 € příliš nepřevýší. Celní správa totiž kvůli zjištění obsahu zásilky rentgenuje, hlavně co se týká větších a dražších balíčků.

Takovéto zásilky celníci obvykle zadrží a vyžádají si u příjemce zboží příslušné doklady. O jejím zadržení se příjemce dozví dopisem, který obsahuje následující dokumenty:

 • skladové číslo – číslo, pod nímž je balíček uložen na celním úřadě
 • podací číslo – číslo objednávky na Wishi
 • oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • žádost o elektronické zasílání „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“
 • dokument „Důvody dovozu“
 • fotografii zadržené zásilky
 • plnou moc pro zastupování Českou poštou

Plná moc pro zastupování Českou poštou není vždy součástí celního dopisu. Tento dokument je dostupný na webu České pošty, nebo zde.

Pokud zákazník o zastupování Českou poštou (nebo jiným dopravcem) netouží, je možné vše vyřídit osobně.

Proclení dražší zásilky z ChicMe.com lze vyřídit osobně i zastupováním Českou poštou.

Zastupování Českou poštou je v několika ohledech snazší (příjemce tak nemusí nikam zajíždět), platí se však o něco vyšší poplatek (192 Kč bez DPH) než v případě osobního odbavení (99 Kč). I v tomto případě je nutné dát dohromady několik dokumentů:

 • plná moc pro zastupování Českou poštou
 • informace o objednávce z e-shopu – např. screenshot nebo printscreen z účtu na ChicMe – aby byl čitelný název zboží, jeho cena, poštovné a adresa příjemce
 • doklad o platbě – např. výpis nebo screenshot z běžného bankovního účtu s uvedenou transakcí a jménem majitele účtu

Vše lze doručit příslušnému úřadu buď v elektronické podobě, nebo v papírové formě. Doporučuje se do předmětu e-mailu nebo na obálku uvést skladové a podací číslo zásilky (pro snadnější identifikaci).

Součástí e-mailu i dopisu by mělo být prohlášení, co zásilka obsahuje, o jaké zboží se jedná (typ, materiál) a že se jedná o zboží pro vlastní potřebu.

Ani v případě velkých a dražších zásilek z e-shopu ChicMe se příjemci nevyhnou celnímu řízení.

Prohlédnout zboží na ChicMe.com je možné zde >

Clo a DPH z Číny od roku 2021

Od 1. ledna 2021 přestane v celé Evropské unii platit osvobození levných zásilek od DPH. Týká se to tedy i všech čínských e-shopů, ChicMe nevyjímaje.

Změní se tak veškerá výše uvedená pravidla, která platí pouze do konce letošního roku. Jaká jsou nová, platící již od 1. 1. 2021?

 • DPH z Číny od roku 2021 bude nutné platit u všech zásilek, bez ohledu na jejich hodnotu
 • Clo z Číny se bude nadále platit u zásilek v hodnotě nad 150 €

Tento nový zákon se bude vztahovat na zásilky ze všech zemí, které nejsou členy EU. S největší pravděpodobností však ovlivní hlavně nakupující levného zboží z Číny.

Publikováno: 06. 11. 2020

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2020 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang