ChicMe – clo a DPH

ChicMe – clo a DPH

Internetový obchod ChicMe je svou nabídkou zaměřen zejména na dámskou módu. Jelikož se řadí mezi čínské e-shopy, zákaznice z České republiky se u dražších zásilek nevyhnou platbám DPH, nebo dokonce cla. V jakých případech se platí DPH a clo z Číny?

Online obchod ChicMe se řadí mezi čínské e-shopy s módou. U nás sice není tolik známý, jako například AliExpress, Wish nebo Alibaba, přesto se dá na různých recenzních serverech dohledat několik ChicMe recenzí. Díky tomu je pro zákaznice snazší se rozhodnout, zda na tomto nákupním serveru nakupovat, či nikoliv.

Stejně jako na ostatních čínských e-shopech se zde platí určité poplatky. Jak DPH z Číny neplatit? V jakých případech se platí a jak probíhá celní řízení? Lze nakupovat čínské zboží bez cla?

Co je ChicMe?

Jak již bylo zmíněno, ChicMe se řadí mezi čínské e-shopy zaměřené především na dámskou módu, boty a doplňky. Podobnou nabídku čínského oblečení nabízí e-shopy jako IVRose, Berrylook, PatPat, Zaful, SheIn aj.

Výběr dámského oblečení na ChicMe je opravdu široký – nachází se zde móda od posledních trendů a novinek až po výprodeje a zlevněné kousky. Základní nabídka je rozdělena do kategorií a následných podkategorií, pro vyhledávání konkrétního zboží slouží lupa.

Základní kategorie ChicMe e-shopu jsou následující:

 • new in (novinky)
 • trending now (trendy)
 • exclusive (jedinečné kousky)
 • fashion-in-home (móda na doma)
 • dresses (šaty)
 • tops (topy)
 • bottoms (dolní část oblečení – kalhoty, sukně apod.)
 • swimsuits (plavky)
 • lingerie (spodní prádlo)
 • shoes (boty)

ChicMe se bohužel neřadí mezi čínské e-shopy v češtině. Snadných nákupů se dá docílit pomocí online překladačů z angličtiny (např. Google Translator). Poštovné zdarma je na ChicMe.com při objednávce nad 89 USD.

Čínský e-shop ChicMe je zaměřen především na dámy. V široké nabídce módního oblečení mohou nalézt krásné šaty, pohodlná trika či trendy sukně a kalhoty.
Kompletní nabídku ChicMe naleznete zde >

Clo a DPH při nákupech ze zahraničí

Platbám za clo a DPH se nevyhnou zákazníci, kteří objednávají zboží ze zemí mimo Evropskou unii. Dříve platilo, že DPH se neplatí u zásilek do 22 €. V roce 2023 se však nákupy z Číny prodraží. Více informací je uvedeno na konci tohoto článku.

Kromě čínského zboží se platbám DPH nebo cla nevyhnou ani jiné státy. Na portálu Slevové lze najít užitečné články, například:

Kromě cla a DPH při nákupech z Číny se v mnoha případech nevyhnou ani zákazníci světového nákupního portálu eBay. I zde platí, že clo a DPH z eBay se týká nákupů ze států mimo EU.

ChicMe.com je internetovým obchodem zaměřeným především na dámské oblečení, obuv či doplňky. E-shopu nejsou cizí ani různé akce a slevy, díky tomu je možné do konce roku 2020 ušetřit i na případných platbách DPH či cla.

Clo a DPH při nákupech z Číny

Platbám cla a DPH se za určitých podmínek (viz níže v článku) nevyhnou ani čínské e-shopy. Jako příklady lze uvést:

Jaké podmínky (do konce roku 2020) platí při placení cla a DPH na ChicMe.com? A jak tomu bude od začátku roku 2023?

CHicMe: DPH

Povinnost platit DPH se nevyhne žádnému ChicMe zboží bez ohledu na jeho cenu. Jeho výše se vztahuje k zemi, do které balíček poputuje. Pro Českou republiku se jedná o 21 % celkové hodnoty zásilky.

Do celkové hodnoty se počítá cena zboží a poštovné, popřípadě pojištění balíčku.

Pro produkty z e-shopu ChicMe zaslané z Číny do České republiky tedy platí následovné:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)

Pro e-shop ChicMe.com platí v případě plateb cla a DPH stejné podmínky jako u jiných čínských e-shopů.
Nakupovat na ChicMe je možné zde >

ChicMe: clo

Jakmile celková hodnota zásilky z ChicMe e-shopu přesáhne 150 €, je nutné ji také proclít.

Výše celních poplatků se odvíjí také od druhu zboží. Clo je povinné pro každého člověka, a to bez výjimky. nevztahují se k němu žádné slevy (např. studentské ani pro seniory). Vztahuje se k jakémukoliv výrobku hodnoty vyšší než 150 €. Nerozlišuje se, zda je produkt nový, použitý nebo určen jako dárek.

Pro zásilky z ChicMe.com, celkovou hodnotou vyšší než 150 €, platí následující vzorec:

 • DPH: 21 % z celkové částky (hodnota zásilky + poštovné)
 • Clo: x % z celkové částky ( hodnota zásilky + poštovné)

Jak na e-shopu ChicMe.com nakupovat bez cla? Je to jednoduché. Stačí svou objednávku rozdělit do více balíčků, jejichž hodnota bude nižší než 150 €. Je však třeba počítat s tím, že za každý balíček bude účtováno DPH.

Do konce roku 2020 se zboží z ChicMe v celkové hodnotě maximálně do 22 € vyhýbají platbám DPH i cla.

Shrnutí plateb cla a DPH při objednávkách z ChicMe:

 • DPH se platí u všech zásilek
 • Clo i DPH se platí při hodnotě zásilky nad 150 €

Celní řízení

Pokud se stane, že celní správa narazí na zásilku z ChicMe.com, jejíž udaná hodnota neodpovídá skutečnosti, nastává tzv. celní řízení. Dost často se totiž stává, že některé z čínských, nebo jiných zahraničních e-shopů, na zásilce udává nižší částku, než je její reálná hodnota.

Takovéto zásilky celníci obvykle zadrží a vyžádají si u příjemce zboží příslušné doklady. O jejím zadržení se příjemce dozví dopisem, který obsahuje následující dokumenty:

 • skladové číslo – číslo, pod nímž je balíček uložen na celním úřadě
 • podací číslo – číslo objednávky na Wishi
 • oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí
 • žádost o elektronické zasílání „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“
 • dokument „Důvody dovozu“
 • fotografii zadržené zásilky
 • plnou moc pro zastupování Českou poštou

Plná moc pro zastupování Českou poštou není vždy součástí celního dopisu. Tento dokument je dostupný na webu České pošty, nebo zde.

Pokud zákazník o zastupování Českou poštou (nebo jiným dopravcem) netouží, je možné vše vyřídit osobně.

Proclení dražší zásilky z ChicMe.com lze vyřídit osobně i zastupováním Českou poštou.

Zastupování Českou poštou je v několika ohledech snazší (příjemce tak nemusí nikam zajíždět), platí se však o něco vyšší poplatek (192 Kč bez DPH) než v případě osobního odbavení (99 Kč). I v tomto případě je nutné dát dohromady několik dokumentů:

 • plná moc pro zastupování Českou poštou
 • informace o objednávce z e-shopu – např. screenshot nebo printscreen z účtu na ChicMe – aby byl čitelný název zboží, jeho cena, poštovné a adresa příjemce
 • doklad o platbě – např. výpis nebo screenshot z běžného bankovního účtu s uvedenou transakcí a jménem majitele účtu

Vše lze doručit příslušnému úřadu buď v elektronické podobě, nebo v papírové formě. Doporučuje se do předmětu e-mailu nebo na obálku uvést skladové a podací číslo zásilky (pro snadnější identifikaci).

Součástí e-mailu i dopisu by mělo být prohlášení, co zásilka obsahuje, o jaké zboží se jedná (typ, materiál) a že se jedná o zboží pro vlastní potřebu.

Ani v případě velkých a dražších zásilek z e-shopu ChicMe se příjemci nevyhnou celnímu řízení.
Prohlédnout zboží na ChicMe.com je možné zde >

Clo a DPH z Číny – změny od roku 2021

Od 1. ledna 2021 přestalo v celé Evropské unii platit osvobození levných zásilek od DPH, což se dotklo všech čínských e-shopů, ChicMe nevyjímaje. Z důvodu změn týkajících se DPH z Číny od roku 2021 se nyní platí DPH u všech zásilek bez ohledu na jejich hodnotu. Dříve byly zásilky do 22 € od DPH osvobozeny.

Publikováno: 06. 11. 2021

Štítky:

Clo a DPH

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang