eBay slaví 25 let velkými slevami!

eBay slaví 25 let velkými slevami!

eBay funguje již od roku 1995. Tehdy začal jako čistě aukční web, který spustil počítačový programátor francouzsko-íránského původu Pierre Omidyar. eBay od dob svého vzniku prošel obdobím vývoje, jen během pár let se stal vyloženě fenoménem. Nevyhnul se ani následnému úpadku, který přinesl vývoj technologií a vstup Amazonu a jiných online nákupních platforem na internet. Přes to všechno stále funguje a letos slaví 25. narozeniny. Jak se eBay rozhodl je oslavit?

I přes to, že eBay denně navštěvují tisíce zákazníků z celého světa, v posledních letech čelí jistému úpadku. Největší podíl na tom hraje vstup velkých nákupních portálů na globální trh, jako je Amazon nebo stále populárnější čínské e-shopy, z nichž lze jmenovat obchody jako Alibaba, AliExpress nebo Wish.

Velká část prodejců na eBay nabízí dopravu zdarma. Veškeré produkty s dopravou zdarma snadno zobrazíte pomocí kolonky „Free International Shipping“.

Nakupovat na eBay s dopravou zdarma >

Přesto se stále těší celkem vysoké oblibě. Především proto, že se od výše zmíněných velikánů přece jen v něčem odlišuje. Na eBay lze totiž kromě nakupování také prodávat nebo se účastnit online aukcí a dražit tak velmi zajímavé zboží. Na eBay prodávají a nakupují také Češi. Během koronaviru stoupl počet českých prodejců na eBay o 25%. 

Náhled do historie eBay

Jak je zmíněno již v samotném úvodu článku, eBay vznikl v roce 1995, přesněji 4. září v San José, čistě jako Auction Web. Jeho zakladatelem byl softwarový odborník Pierre Omidyar. Na webu si chtěl vyzkoušet programování inzertní burzy, zaměřené především na sběratele.

eBay letos oslavuje 25 let. Slaví je množstvím různých slev a akcí, například poštovným zdarma.

Prohlédnout slevy na eBay je možné zde >

V 90. letech byl eBay fenoménem. Jen během prvního týdne se na web zaregistrovalo několik tisíc uživatelů, během let zdejší aukce vzrostly na několik milionů během jednoho měsíce (např. v ledu 1997 jich proběhlo zhruba 2 miliony).

Původně aukční portál eBay si prošel velmi zajímavou historií. Má za sebou dny velké slávy, i roku v úpadku.

V roce 2000 byl však eBay zastíněn Amazonem, který v tomto roce vstoupil na trh (dnes je považován za nejhodnotnější značku po celém světě). Od této doby začal bezkonkurenční aukční portál eBay poněkud upadat. Reagoval rozšířením svého portálu o profesionální prodejce, eBay tak byl doplněn o možnost klasických nákupů i prodejů, což ovšem nepomohlo jeho úpadek zcela zastavit.

V dnešní době eBay stagnuje, avšak na poli online aukčních portálů stále nemá konkurenci. Na podobné bázi funguje např. iOffer nebo Aukro. Ani jeden však nedokáže eBay konkurovat stejnou měrou uživatelů. Přejít do e-shopu eBay je možné zde >

Jak je na tom eBay dnes?

I přesto, že se z výše uvedených informací může zdát, že je na tom eBay vcelku špatně, opak je pravdou. eBay.com na poli aukčních síní nemá dodnes konkurenci a portál stále vykazuje velmi slušnou aktivitu.

eBay v současné době operuje ve více jak 30 zemích celého světa. Před naprostým úpadkem pomohl i fakt, že rozšířil způsoby plateb například o PayPal, který se řadí mezi nejbezpečnější formy placení na internetu. I v tomto směru eBay prochází neustálou inovací a nabízí hned několik způsobů, jak na eBay platit.

S využíváním PayPalu je na eBay snadné získat zpět své peníze například za nedodané nebo poškozené zboží.

Jak na reklamace na eBay?

Paradoxem je, že v době dnešní koronavirové krize, jeho tržby stouply. Jen za druhý kvartál 2020 na eBay nakoupilo zhruba 182 milionů zákazníků. Ani mobilní aplikace eBay nezaostává – stáhlo si ji úctyhodných 530 milionů uživatelů.

Faktem zůstává, že koronavirus obecně celému odvětví e-commerce pomohl. Nákupy na internetu se staly žádanějšími po celém světě. Spousta e-shopů, českých, zahraničních i čínských, na dnešní nepříznivou situaci reagují rozšířením nabídky o různé roušky a ústenky nebo dezinfekce na ruce, eBay nevyjímaje.

Online nakupování se v posledních letech těší velké oblibě.

eBay v češtině

Jak již bylo zmíněno, eBay.com stále funguje v několika desítkách zemí, mezi nimiž je i Česká republika. V minulosti byla též možnost nakupovat na eBay v češtině. Ovšem kvůli nepříliš velkému zájmu o tuto platformu u nás se od cz.eBay.com nakonec ustoupilo. Stále však existuje množství online překladačů, které pomohou ke snadnému vyhledávání i prohlížení v českém jazyce. Měnu lze i nadále zobrazit v korunách.

V případě, že zákazníci neholdují angličtině, je pro ně přístupná též německá mutace – eBay Deutschland. Kromě možnosti volby jiného jazyka je výhodou německého eBay fakt, že čeští zákazníci nemusí platit clo a DPH z eBay, neboť nákupy probíhají v rámci EU. Přejít snadno k nákupům na eBay je možné díky tomuto odkazu.

Co je eBay?

Co je eBay vlastně zač? Kromě aukcí, které byly součástí původního konceptu v 90. letech, se platforma rozrostla o možnost prodeje i klasických nákupů. Vyniká tedy nejen širokým výběrem různorodého zboží, ale také několika možnostmi, co s produkty dělat.

Na eBay je totiž možné:

Na eBay lze sehnat snad cokoliv – od drobností, jako jsou například eBay mince a jiné sběratelské předměty, telefony i kryty na mobil z eBay, různá elektronika a příslušenství, oblečení, kosmetika, hračky apod., až po finančně náročnější zboží jako např. veteráni, vozidla, hospodářské stroje aj.

eBay vyniká širokou nabídkou zboží. Kupující zde mohou sehnat zcela nové produkty i věci z druhé ruky. Registrovaní uživatelé mohou i prodávat či dražit.

Prohlédnout kompletní eBay nabídku je možné zde >

eBay kuriozity

Během 25 let fungování se na eBay prodalo i vydražilo hned několik kuriozit. Známý je též první dražený předmět na eBay, kterým se stalo zlomené laserové ukazovátko. Tehdejší majitel, samotný zakladatel eBay, jej vložil do aukce z prostého důvodu – nic lepšího neměl po ruce. Vyneslo mu ovšem necelých 15 USD.

Z dalších podivností, které se na eBay prodaly či vydražily, lze jmenovat loď, ponorku nebo městečko duchů v Texasu. Mezi doposud nejpodivnější prodané kuriozity se jistě řadí:

  • použitá žvýkačka slavné zpěvačky Britney Spears – fanouška stála zhruba 4 500 Kč
  • posmrkaný kapesník herečky Scarlett Johansson se vydražil za 5 300 USD
  • hrob umístěn vedle Marilyn Monroeové se vydražil za 4,6 mil. USD
  • sklenice, ve které prý straší, se prodala za 55 922 USD
  • vedle ducha ve sklenici se v podobné nádobě prodal i vzduch, který údajně dýchali Brad Pitt a Angelina Jolie
  • nakousnutý grilovaný sendvič s podobiznou Panny Marie obohatil jeho majitele o  28 000 USD
  • na kukuřičné křupce ve tvaru státu Illinois prodejce vydělal 1 250 USD

Obecně je známo, že eBay vydraženými kuriozitami vyniká. Toto prvenství si drží po celou dobu svého fungování. Kde jinde se dá sehnat neviditelnost, panenství, tchýně nebo dokonce babička na jednom místě?

25 let eBaye

Již 25 let si eBay drží první místo v příčce nejvíce prodaných podivností, které lze na internetu sehnat. eBay na oslavu svých 25. narozenin kromě dlouhého seznamu kuriozit reaguje množstvím slev a výprodejů nebo akcí například v podobě poštovného zdarma.

V této pochmurné době lze na eBay nakoupit vybrané zboží v ohromných slevách pohybujících se až v několika desítkách procent. Ještě více se dá ušetřit množstvím slevových kupónů, které nabízí nejen různé slevové portály, ale i takzvané cashback portály, díky nimž lze získat určité procento z nákupu zpět.

Právě díky možnosti nakupovat na eBay.com levně a sehnat zde ohromné množství různorodého zboží z celého světa si portál drží vysokou návštěvnost. Vždyť 25 let je pro internetové tržiště úctyhodný věk.

Publikováno: 12. 10. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang