Zásilky z Číny a koronavirus – může se člověk nakazit?

Zásilky z Číny a koronavirus – může se člověk nakazit?

Epidemie nového typu koronaviru začala v Číně v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Právě proto obavy z nakažení se touto nemocí mají nyní i zákazníci, kteří očekávají své balíčky z Číny. Mnoha lidem nyní vrtají v hlavě otázky jak jsou na tom balíčky z Číny a koronavirus? Mohu se nakazit balíčkem z Číny? Je bezpečné si nyní objednávat z čínských e-shopů? Kvůli nové epidemii je nyní menší hledanost a celková poptávka po produktech z Číny. E-shopy a online obchodování začínají pociťovat negativní dopady této epidemie. Je ovšem vůbec namístě spojovat koronavirus a zboží z Číny?

Je logické, že zákazníky nyní provází obavy nakupovat u čínských prodejců. Epidmie nového typu koronaviru totiž do Evropy přišla právě z Číny. Zdroje ovšem uvádí, že zatímco média ve velké míře informují pouze o nebezpečích koronaviru, již nezmiňují fakt, že nákupy z Číny riziko nákazy nepřináší.

Největší čínský internetový obchod Alibaba, který stojí za chodem známého AliExpressu, již v únoru upozorňoval na to, že koronavirus pravděpodobně způsobí pokles internetových tržeb. Opravdu tomu tak je – ať už se jedná o DealExtreme, Wish, LightInTheBox či další, poptávka po zboží z Číny je nyní skutečně menší a menší.

Analytici varují, že prodeje na technologickém trhu znatelně klesnou. Podle nich bude nejhlubší propad v prvním čtvrtletí roku 2020 v případě chytrých hodinek. S poklesem prodejů by měli počítat také výrobci mobilů.

AliExpress chytré hodinky nabízí za bezkonkurenční ceny. Na druhou stranu přichází s celou řadou nevýhod – nebudou příliš kvalitní a jejich životnost bude v porovnání s jinými chytrými hodinkami pravděpodobně výrazně menší. Stejně na tom jsou mobily z AliExpressu.

Oblíbené čínské e-shopy a koronavirus

Jak na situaci reagují čínské e-shopy? Co například oblíbený AliExpress a koronavirus? Někteří zákazníci si z tohoto e-shopu v dohledné době rozhodně neplánují nic objednat. Jiní se obávají toho, zda své zboží z AliExpressu vůbec obdrží. Jak to tedy je?

Po vypuknutí epidemie zavedla část čínských e-shopů ochranná opatření. Většina z nich přestala na několik dní vyřizovat objednávky. Z tohoto důvodu je možné, že zákazníci obdrží své balíčky později. AliExpress dále upozornil, že pokud si zákazníci objednali a zaplatili zboží, které nebylo odesláno, mohou kontaktovat servisní službu AliExpressu a objednávku zrušit. 

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zatím není potřeba, aby Česká pošta a další přepravní společnosti přijímaly speciální opatření na zboží z AliExpressu kvůli koronaviru. Přežití viru při přepravě zásilek je totiž nepravděpodobné. Zákazníci tedy mohou i nadále objednávat AliExpress oblečení, AliExpres obaly a kryty na mobil či AliExpress boty.

V souvislosti s novou epidemií je možné, že zákazníci obdrží své balíčky později.
V souvislosti s novou epidemií je možné, že zákazníci obdrží své balíčky později.

Wish a koronavirus je stejným případem. Nákaza skrz obdržení balíčků z Číny je velice nepravděpodobná. Přežití viru navíc znesnadňují i podmínky na palubě letadla. Koho však stále trápí obavy z nákazy, může si pro lepší pocit balíček vydezinfikovat

Wish je mezi zákazníky velice oblíbený – řadí se mezi nejlepší čínské e-shopy. Přestože někteří zákazníci neví, co si o tomto e-shopu myslet, Wish nepatří mezi podvodné e-shopy. Zboží sice někdy neodpovídá očekávání a zákazník se nevyhne reklamaci z Číny. I přesto je ale Wish bezpečný.

Velmi oblíbené je na Wish oblečení. Tento e-shop patří mezi ty, na kterém lze najít velmi levné oblečení z Číny. Kvalita je někdy horší, s tím se ovšem zákazník vzhledem k ceně musí smířit. Je možné zde najít i fake značkové oblečení, se kterým člověk může udělat mnoho parády za hubičku. Při objednávání je ovšem potřeba myslet na clo a DPH z Číny, jinak se zásilka může prodražit.

Zákazníci se nemusí obávat, Wish patří mezi ověřené čínské e-shopy.
Zákazníci se nemusí obávat, Wish patří mezi ověřené čínské e-shopy.

Jaké jsou závěry?

Virus se prokazatelně přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Nákaza z balíčku z Číny je tedy velmi nepravděpodobná. Ačkoliv má koronavirus původ v Číne a rozšířil se do celého světa, nestalo se tak přes balíčky. Balíčky z Číny koronavirus nepřenáší.

Obecně viry mimo tělo hostitele dokážou přežívat v řádu hodin. Koronavirus, označovaný jako 2019-nCoV, ovšem podle nových analýz může přežít mimo hostitele, tedy na povrchu věcí, i pár dní.

Na mědi, čili například na měděných klikách, se virus udrží 8 hodin. Na kovech, bankovkách či kartonech virus přežije asi jeden den. Nejdéle virus vydrží na plastu, kde přežije až 48 hodin. Formou aerosolu virus přežívá zhruba 3 hodiny, to znamená, že je možné nakazit se i v nějaké síti, kde je ventilace.

Z tohoto důvodu je potřeba předměty a povrchy, s nimiž byli nakažení lidé v kontaktu, dezinfikovat. Dezinfekční přípravky s vysokým obsahem alkoholu, peroxidu vodíku či chlornanu sodného pomohou patogeny zlikvidovat.

Zásilky z Číny koronavirus tedy sice nepřenáší, ovšem vzhledem k infekčnosti této nemoci je potřeba se chránit i při samotném převzetí zásilky. Ideální ochranou je rouška, která může být i podomácku vyrobená, a také rukavice. Důležité je také používat dezinfekci na ruce.

Kromě AliExpressu a Wishe mezi další oblíbené čínské prodejce patří:

Pokud si tedy zákazník pro vlastní klid přeje vyhnout se čínským e-shopům, tato jména by si měl zapamatovat. Je ovšem dobré podotknout, že aktuálním epicentrem nákazy je Evropa.