Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.
AliExpress – mobily z Číny, vyplatí se?
Obrovské virtuální tržiště s lákavými cenami a širokou nabídkou zboží – tak by se dal stručně popsat AliExpress. Tento král mezi internetovými obchody je oblíbený snad u všech milovníků nákupů. Zákazníci na něj zkrátka nedají dopustit. Nakupují zde vše od různých šikovných gadgetů, oblečení a doplňků až po vybavení domácnosti. Jak si vedou levné mobily z AliExpressu? Je nákup opravdu o tolik levnější, že se vyplatí koupit si mobil z tohoto čínského e-shopu?
Nabídka AliExpressu se zdá být nekonečná. K nalezení je zde neuvěřitelných 100 milionů produktů. Mezi nejoblíbenější kategorie patří na AliExpressu hodinky, boty a obaly a kryty na mobily. Ovšem ani elektronika na AliExpressu nezůstává pozadu. Nákup levných mobilů z Číny a kamer z Číny je také celkem populární.
Občas se stane, že při nákupech z Číny přijde nesprávné či poškozené zboží. Potíže jsou často s oblečením, které svou kvalitou odpovídá nízké ceně. Reklamace na AliExpressu je ovšem celkem snadnou záležitostí, a to i v případě, že zboží z AliExpressu stále nedorazilo. Jak je to s nákupem mobilů? Existují rizika, která zákazníka přimějí od nákupu upustit?
Rizika nakupování mobilů na AliExpress
Prvním rizikem spojeným s nákupem mobilních telefonů nejen na AliExpressu, ale na všech čínských e-shopech, je prodej padělků. Jak je známo, čínští prodejci rádi těží z dobré pověsti známých značek. Prodej padělaného zboží je na denním pořádku na e-shopech jako je iOffer či Wish. Zejména prodej fake značkového oblečení je velmi populární.
Padělky se ovšem vztahují i na elektroniku. Čínští prodejci s oblibou nabízí populární modely známých výrobců za neuvěřitelné ceny. Zde je potřeba dávat pozor, protože pokud si zákazník takový mobil objedná, bude na celnici s nejvyšší pravděpodobností zničen.
Všechny padělky jsou totiž dle našich zákonů likvidovány. Řešení je jednoduché – zákazník by se měl soustředit pouze na originální čínské značky, jako jsou např. Xiaomi, Huawei, Lenovo či Doogee.
Zákazník by měl také před koupí telefonu pečlivě prostudovat technické parametry. Informace, které se zákazníkovi nezdají, by měly být ověřeny u prodejce. To platí i u informací, které uvedeny nejsou, ale zákazníka zajímají. Zákazník by se na prodejce měl obrátit kdykoliv a s čímkoliv, co uzná za vhodné. Podle přístupu prodejce zákazník také pozná, jak moc je prodávající strana seriózní.
Rizikem by také mohla být jazyková bariéra. I proto je lepší se před samotnou koupí telefonu s prodejcem spojit. Zákazník si ověří, zda prodávající ovládá alespoň základy angličtiny. Člověk nikdy neví, zda bude muset řešit nějaký problém nebo reklamaci. Je proto vhodné ujistit se předem, že obě strany budou schopny vzájemné komunikace.
V neposlední řadě je třeba myslet na to, že v Číně neplatí české zákony týkající se reklamace zboží. V České republice musí prodejce ze zákona dát dvouletou záruku. V této době může zákazník zboží reklamovat.
U reklamace zboží z Číny je to trošku jinak. Každý e-shop má nastavenou vlastní záruční dobu. V čínském internetovém obchodě Tinydeal je na mobilní telefony záruční lhůta 6 měsíců, na Lightinthebox dokonce jen 3 měsíce.
Mobily z Číny – výhody
Levné mobily z Číny mají i své výhody. První je samozřejmě nízká cena. Na mnohých e-shopech je možné nakoupit i levné mobily do 1 000 Kč. V Číně se mobil navíc nechá koupit za výhodnou cenu přímo u zdroje. Zákazník tak nemusí platit žádné maloobchodní přirážky.
Doprava z Číny je také ve většině případů zdarma, takže zákazník ušetří i na poštovném.Výjimkou je Wish. Na Wish poštovné zákazník musí zaplatit.
Další Velkou výhodou je dostupnost mobilů, které v ČR nejsou k dostání. Jedná se např. o značky jako je Umi, Oppo nebo Vivo. Široká nabídka telefonů je bezesporu velkým lákadlem pro nákup mobilu v Číně.
Nákup mobilu na AliExpress
Jak si takový mobil na AliExpressu vůbec pořídit? Pokud má zákazník jasnou představu o modelu, který chce, může název jednoduše zadat do vyhledávací kolonky. Pokud si zákazník přeje vybrat si ze široké nabídky AliExpressu, musí nejprve vyhledat kategorii mobilních telefonů. Ta se skrývá pod názvem Phones & Telecommunications. Prohlédnout nabídku mobilů na AliExpressu je možné zde >
Dále je potřeba v kategorii zakliknout příslušné políčko v rámci podkategorie Mobile Phones. Přeje si zákazník iPhone či telefon s operačním systémem Android? Vyhledávat lze i podle značek, které jsou momentálně populární v sekci Hot Brands.
Dále se zákazníkovi zobrazí nabídka veškerých dostupných mobilů v dané podkategorii. Zákazník má na výběr mnoho filtrů, pomocí nichž může najít telefon přímo na míru. Vybírat lze podle barvy, velikosti paměti, počtu slotů pro SIM karty, velikosti displeje apod.
TIP: AliExpress prodává i příslušenství k mobilním telefonům. Populární jsou třeba AliExpress popsocket – držáky a stojany na telefony.
Po rozkliknutí daného telefonu se zákazníkovi zobrazí všechny důležité informace. Zákazník si může zkontrolovat údaje o stavu telefonu, jeho parametry a také recenze. Dalším pomocníkem mohou být také AliExpress diskuze zaměřené na elektroniku.
Čtení uživatelských recenzí je jednou z největších pomocí nejen při koupi telefonu. Napsat recenzi na AliExpress nezabere mnoho času a může pomoci dalším zákazníkům v rozhodování, zda daný předmět stojí za koupi či nikoliv.
Dalším důležitým aspektem nakupování telefonů na AliExpressu je sledování hodnocení samotného prodejce. Zákazník by se měl soustředit na prodejce s hodnocením vyšším než 98 %.
U každého telefonu je také uvedená informace o předpokládané době doručení. Nachází se pod nápisem Estimated Delivery. Pozor na uvedené datum! Měsíce a dny jsou zde obráceně, a proto na příkladovém obrázku je předpokládaná doba doručení 3. února.
Po kontrole všech potřebných údajů je třeba kliknout na červené tlačítko Buy Now a přejít k platbě. Pokud zákazník nakupuje se svým účtem, bude postup jednodušší. Pokud zákazník nakupuje bez přihlášení, bude muset vyplnit doručovací adresu a další údaje nyní. Pak se jen zvolí požadovaný způsob platby a telefon je na cestě. Více informací je dostupných zde >
Stav telefonu – jak ušetřit ještě více
Jedním z filtrů, který by měl zákazník pečlivě sledovat, je stav telefonu. Zde se zákazník může setkat s třemi možnostmi.
- New = nový
- Refurbished = repasovaný
- Used = použitý
Stav nový a použitý asi není třeba dále rozvádět. Ovšem zmínka o tom, co je repasovaný telefon, se bude zajisté hodit. Nákup repasovaného telefonu není stejný jako nákup použitého. S použitým telefonem budou stále existovat jakékoli poruchy a problémy.
Naopak repasovaný telefon bude fungovat jako nový. Obvykle se jedná o telefon, který byl vrácen kvůli nějakému problému. Tento telefon byl poté opraven a otestován, aby se ověřilo, že opět dokonale funguje. Koupě repasovaného telefonu tak pomůže ušetřit ještě více.
Mobily z AliExpress – srovnání cen
Je koupě telefonu na AliExpressu opravdu tak výhodná? Jak si vedou Samsungy, Lenova a levné iPhony z AliExpressu? Pro porovnání cen je zde tabulka, která přináší srovnání cen několika modelů mobilních telefonů. Pro účely tohoto srovnání byly z AliExpressu vybrány mobily ve stavu „nový“. Ke srovnání ceny byl vybrán český e-shop www.czc.cz.
Model telefonu | AliExpress | CZC |
Huawei P30 Pro, 8GB/256GB | 16 300 Kč | 18 890 Kč |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro, 6GB/128GB | 7 800 Kč | 7 490 Kč |
Apple iPhone 11 Pro Max gold 256GB | 35 650 Kč | 37 590 Kč |
Samsung Galaxy Note 8GB/256GB | 14 800 Kč | 19 890 Kč |
Apple iPhone 7 Plus, 32GB | 9 100 Kč | 11 990 Kč |
Jak je vidět v tabulce, ceny se s výjimkou modelu Samsung zas tak drasticky neliší. V některých případech navíc AliExpress požaduje i platbu poštovného. Zákazník nesmí zapomenout ani na DPH a clo z Číny. Ve výsledku se tak zásilka z Číny může velmi prodražit.
Je také dobré myslet na to, že při koupi použitého či repasovaného telefonu může být cena na AliExpressu výhodnější.
TIP: S aktuálním AliExpress promo code lze na e-shopu získat mobilní telefony ještě levněji. K dostání je buď přímo na e-shopu nebo na slevových portálech.
Tipy na mobily z AliExpress: ceny, prodejci i recenze
Jaké modely známých značek AliExpress nabízí je již zmíněno výše. Následující výběr několika tipů na mobily z AliExpress poskytuje základní informace o jednotlivých „Top Seller“ (nejprodávanějších) produktech, o jejich prodejcích, ceně i komentáři spokojených/nespokojených zákazníků. Ke kompletní nabídce telefonů z AliExpressu je možné se dostat přes tento odkaz.
- Xiaomi Redmi Note 9S
- Název: New Xiaomi Redmi Note 9S
- Prodejce: Xiaomi Smart Home
- Operační systém: Android
- RAM: 6 GB
- Zadní kamera: 48 MP
- Přední kamera: 16 MP
- Cena: 6 808 – 7 483 Kč
- Hodnocení: 4.8
Stále oblíbenější značka Xiaomi má svůj obchod i na AliExpress – prodejce Xiaomi Smart Home se zde těší vysokému hodnocení 96,3 %, díky kterému si společně s více než 46 tis. followerů vysloužil označení Top Brands, v překladu „nejlepší značky“. Mobil si na AliExpress zakoupilo přes 9 000 zákazníků.
Model Xiaomi Redmi Note 9S je na AliExpressu ke koupi v šedé, respektive „interstellar grey“ barvě. Nemá předinstalovanou češtinu, je však možné nastavit angličtinu, němčinu, polštinu apod. Do ČR může telefon doputovat během 14 dnů od zaplacení ceny mobilu a poštovného 140 Kč.
Zákazníci jsou s tímto mobilním telefonem z AliExpressu spokojeni – vysloužil si zde 4.8 bodů z 5. Chválí především dodržení doby doručení či správné zabalení chránící zboží před poškozením. Některým kupujícím se naopak doba dodání nelíbila.
- Lenovo Z5s Snapdragon 710
- Název: Lenovo Z5s Snapdragon 710
- Prodejce: Lenovo Official Store
- Operační systém: Android
- RAM: 6 GB
- Zadní kamera: 16 MP
- Přední kamera: 16 MP
- Cena: 3 462 – 3 956 Kč
- Hodnocení: 4.8
I oficiální obchod Lenovo na AliExpress e-shopu drží ocenění Top Brands. Lenovo Official Store se těší hodnocení nad 97 % kladných hodnocení, model Lenovo Z5s Snapdragon 710 jižzakoupilotéměř 7 000 zákazníků.
Ani tento mobil od Lenova není na AliExpressu k sehnání v českém jazyce. Je však možné ho do ČR dodat již do 10 dní od zaplacení (poštovné se zde pohybuje kolem 115 Kč) při odeslání z polské či španělské pobočky. Na výběr ze 2 barevných provedení – černý model a modrý.
I zde si zákazníci kromě mobilu samotného chválili pečlivého zabalení produktu, některým doba dodání vyhovovala, jiným dorazil mobil později.
- Apple iPhone 7
- Název: Unlocked Apple iPhone 7 Fingerprint
- Prodejce: Ecoolkey Technology Cellphone Sales
- Operační systém: ios
- RAM: 2 GB
- Zadní kamera: 12 MP
- Přední kamera: 7 MP
- Cena: 4 291 – 5 933 Kč
- Hodnocení: 4.7
Apple na AliExpressu sice svůj oficiální obchod nemá, prodejce Ecoolkey Technology se však hodnocením drží velmi vysoko – 94,5 %. Apple iPhone 7 si od nich pořídilo již přes 1 200 zákazníků.
Ecoolkey Technology nabízí na AliExpressu Apple iPhone 7 v několika barevných provedeních- kromě základní černé barvy lze tento Apple iPhone model koupit v červené, šedé, růžové, stříbrné či zlaté barvě.
Apple iPhone7 lze na AliExpressu nechat zaslat z Číny či Francie, kdy doba dodání se různí. Zatímco z Číny se doručení pohybuje mezi 12 až 21 dny, z Francie se to může protáhnout až k 35 dnům.
S delší dobou doručení není u tohoto modelu iPhone z AliExpressu spokojeno vícero zákazníků, mnohým však dorazil v pořádku, řádně zabalený a včas.
- UMIDIGI A7 Pro
- Název: UMIDIGI A7 Pro
- Prodejce: UMIDIGI Official Store
- Operační systém: Android
- RAM: 4 GB
- Zadní kamera: 16 MP
- Přední kamera: 16 MP
- Cena: 2 889 – 3 467 Kč
- Hodnocení: 5
Mezi oblíbené levné mobily z AliExpressu se řadí modely čínské značky UMIDIGI. Spokojenost zákazníků odráží nejen vysoké hodnocení jejich produktů (např. u tohoto modelu UMIDIGI 7 Pro je nejvyšší možné hodnocení, tedy 5.0), ale také samotného prodejce, který si vysloužil přes 95 % kladných ohlasů a označení Top Brands.
Model UMIDIGI 7 Pro je na AliExpressu nabízen v modrém a černém provedení ve dvou variantách – 64GB ROM nebo 128GB ROM. Do České republiky se zasílá z Číny, Německa nebo Francie, z které je doba doručení nejkratší – do 20 dní od zaplacení zboží a poštovného 152 Kč.
Mobily z AliExpress – recenze
Recenze na nákupy mobilů z AliExpressu jsou značně individuální. Některým se nákup povedl úspěšně a bez problémů, jiní by z AliExpressu telefon již nikdy nekoupili. Názory se velmi liší, rady pro nákup se ovšem shodují – číst recenze uživatelů a sledovat hodnocení prodejce.
Recenze radí nakupovat opravdu jen od ověřených prodejců s vysokým hodnocením a dlouhodobou historií. Obchod GoldWay Hong Kong má v aktuálním hodnocení více než 98 % a lze jej považovat za jednoho z nejspolehlivějších obchodníků s elektronikou.
Je dobré dát si pozor na ostatní prodejce, kteří do svého názvu záměrně vkládají slovo „Goldway“. Jedná se pouze o kopie známého a prověřeného prodejce mobilních telefonů.
Další možností je ověřený čínský eshop CooliCool, který má sklad v Německu, takže při nákupu odpadá platba cla. Další alternativou pro nákup mobilu z Číny jsou e-shopy DealExtreme či GearBest.
Publikováno: 04. 01. 2021
Mohlo by vás zajímat
Náramky pro páry – couple, kožené – recenze
Když se dva lidé zamilují, často chtějí dát najevo, že jeden bez druhého nedokáže existovat. Touží vlastnit něco, co jim bude každým dnem připomínat, že se v tomhle velkém...
VíceNejlepší záclony
Pokud člověk uvažuje o modernizaci interiéru, investice do záclon je bezpochyby tím nejlepším začátkem. Stejně jako je koberec základem místnosti, jsou i okenní doplňky její...
VíceNejlepší sušák na prádlo
Sušení oblečení na čerstvém vzduchu má celou řadu výhod. Prádlo mimo jiné rychleji schne, a navíc se šetří jeho materiál, finance a životní prostředí. Důležitý je nicméně...
Více