AliExpress – mobily z Číny, vyplatí se?

AliExpress – mobily z Číny, vyplatí se?

Obrovské virtuální tržiště s lákavými cenami a širokou nabídkou zboží – tak by se dal stručně popsat AliExpress. Tento král mezi internetovými obchody je oblíbený snad u všech milovníků nákupů. Zákazníci na něj zkrátka nedají dopustit. Nakupují zde vše od různých šikovných gadgetů, oblečení a doplňků až po vybavení domácnosti. Jak si vedou levné mobily z AliExpressu? Je nákup opravdu o tolik levnější, že se vyplatí koupit si mobil z tohoto čínského e-shopu?

Nabídka AliExpressu se zdá být nekonečná. K nalezení je zde neuvěřitelných 100 milionů produktů. Mezi nejoblíbenější kategorie patří na AliExpressu hodinky, boty a obaly a kryty na mobily. Ovšem ani elektronika na AliExpressu nezůstává pozadu. Nákup mobilů na AliExpress je také celkem populární.

Občas se stane, že při nákupech z Číny přijde nesprávné či poškozené zboží. Potíže jsou často s oblečením, které svou kvalitou odpovídá nízké ceně. Reklamace na AliExpressu je ovšem celkem snadnou záležitostí. Jak je to s nákupem mobilů? Existují rizika, která zákazníka přimějí od nákupu upustit?

Rizika nakupování mobilů na AliExpress

Prvním rizikem spojeným s nákupem mobilních telefonů nejen na AliExpressu, ale na všech čínských e-shopech, je prodej padělků. Jak je známo, čínští prodejci rádi těží z dobré pověsti známých značek. Prodej padělaného zboží je na denním pořádku na e-shopech jako je iOffer či Wish. Zejména prodej fake značkového oblečení je velmi populární.

Padělky se ovšem vztahují i na elektroniku. Čínští prodejci s oblibou nabízí populární modely známých výrobců za neuvěřitelné ceny. Zde je potřeba dávat pozor, protože pokud si zákazník takový mobil objedná, bude na celnici s nejvyšší pravděpodobností zničen.

Všechny padělky jsou totiž dle našich zákonů likvidovány. Řešení je jednoduché – zákazník by se měl soustředit pouze na originální čínské značky, jako jsou např. Xiaomi, Huawei, Lenovo či Doogee.

Zákazník by měl také před koupí telefonu pečlivě prostudovat technické parametry. Informace, které se zákazníkovi nezdají, by měly být ověřeny u prodejce. To platí i u informací, které uvedeny nejsou, ale zákazníka zajímají. Zákazník by se na prodejce měl obrátit kdykoliv a s čímkoliv, co uzná za vhodné. Podle přístupu prodejce zákazník také pozná, jak moc je prodávající strana seriózní.

Rizikem by také mohla být jazyková bariéra. I proto je lepší se před samotnou koupí telefonu s prodejcem spojit. Zákazník si ověří, zda prodávající ovládá alespoň základy angličtiny. Člověk nikdy neví, zda bude muset řešit nějaký problém nebo reklamaci. Je proto vhodné ujistit se předem, že obě strany budou schopny vzájemné komunikace.

V neposlední řadě je třeba myslet na to, že v Číně neplatí české zákony týkající se reklamace zboží. V České republice musí prodejce ze zákona dát dvouletou záruku. V této době může zákazník zboží reklamovat.

U reklamace zboží z Číny je to trošku jinak. Každý e-shop má nastavenou vlastní záruční dobu. V čínském internetovém obchodě Tinydeal je na mobilní telefony záruční lhůta 6 měsíců, na Lightinthebox dokonce jen 3 měsíce.

Mobily z Číny – výhody

Levné mobily z Číny mají i své výhody. První je samozřejmě nízká cena. V Číně se mobil nechá koupit za výhodnou cenu přímo u zdroje. Zákazník tak nemusí platit žádné maloobchodní přirážky. Doprava z Číny je také ve většině případů zdarma, takže zákazník ušetří i na poštovném.Výjimkou je Wish. Na Wish poštovné zákazník musí zaplatit.

Další Velkou výhodou je dostupnost mobilů, které v ČR nejsou k dostání. Jedná se např. o značky jako je Umi, Oppo nebo Vivo. Široká nabídka telefonů je bezesporu velkým lákadlem pro nákup mobilu v Číně.

Nákup mobilu na AliExpress

Jak si takový mobil na AliExpressu vůbec pořídit? Pokud má zákazník jasnou představu o modelu, který chce, může název jednoduše zadat do vyhledávací kolonky. Pokud si zákazník přeje vybrat si ze široké nabídky AliExpressu, musí nejprve vyhledat kategorii mobilních telefonů. Ta se skrývá pod názvem Phones & Telecommunications.

Prvním krokem je nalezení kategorie Phones & Telecommunications.
Prvním krokem je nalezení kategorie Phones & Telecommunications.

Dále je potřeba v kategorii zakliknout příslušné políčko v rámci podkategorie Mobile Phones. Přeje si zákazník iPhone či telefon s operačním systémem Android? Vyhledávat lze i podle značek, které jsou momentálně populární v sekci Hot Brands.

 Dále je potřeba v kategorii zakliknout příslušné políčko v rámci podkategorie.
Dále je potřeba v kategorii zakliknout příslušné políčko v rámci podkategorie.

Dále se zákazníkovi zobrazí nabídka veškerých dostupných mobilů v dané podkategorii. Zákazník má na výběr mnoho filtrů, pomocí nichž může najít telefon přímo na míru. Vybírat lze podle barvy, velikosti paměti, počtu slotů pro SIM karty, velikosti displeje apod.

 Zákazník má na výběr mnoho filtrů, pomocí nichž může najít telefon přímo na míru.
Zákazník má na výběr mnoho filtrů, pomocí nichž může najít telefon přímo na míru.

Po rozkliknutí daného telefonu se zákazníkovi zobrazí všechny důležité informace. Zákazník si může zkontrolovat údaje o stavu telefonu, jeho parametry a také recenze. Čtení uživatelských recenzí je jednou z největších pomocí nejen při koupi telefonu. Napsat recenzi na AliExpress nezabere mnoho času a může pomoci dalším zákazníkům v rozhodování, zda daný předmět stojí za koupi či nikoliv.

Dalším důležitým aspektem nakupování telefonů na AliExpressu je sledování hodnocení samotného prodejce. Zákazník by se měl soustředit na prodejce s hodnocením vyšším než 98 %.

U každého telefonu je také uvedená informace o předpokládané době doručení. Nachází se pod nápisem Estimated Delivery. Pozor na uvedené datum! Měsíce a dny jsou zde obráceně, a proto na příkladovém obrázku je předpokládaná doba doručení 3. února.

Předpokládaná doba doručení je v tomto případě 3. února.
Předpokládaná doba doručení je v tomto případě 3. února.

Po kontrole všech potřebných údajů je třeba kliknout na červené tlačítko Buy Now a přejít k platbě. Pokud zákazník nakupuje se svým účtem, bude postup jednodušší. Pokud zákazník nakupuje bez přihlášení, bude muset vyplnit doručovací adresu a další údaje nyní. Pak se jen zvolí požadovaný způsob platby a telefon je na cestě.

Stav telefonu – jak ušetřit ještě více

Jedním z filtrů, který by měl zákazník pečlivě sledovat, je stav telefonu. Zde se zákazník může setkat s třemi možnostmi.

  • New = nový
  • Refurbished = repasovaný
  • Used = použitý

Stav nový a použitý asi není třeba dále rozvádět. Ovšem zmínka o tom, co je repasovaný telefon, se bude zajisté hodit. Nákup repasovaného telefonu není stejný jako nákup použitého. S použitým telefonem budou stále existovat jakékoli poruchy a problémy.

Naopak repasovaný telefon bude fungovat jako nový. Obvykle se jedná o telefon, který byl vrácen kvůli nějakému problému. Tento telefon byl poté opraven a otestován, aby se ověřilo, že opět dokonale funguje. Koupě repasovaného telefonu tak pomůže ušetřit ještě více.

Mobily z AliExpress – srovnání cen

Je koupě telefonu na AliExpressu opravdu tak výhodná? Jak si vedou Samsungy, Lenova a levné iPhony z AliExpressu? Pro porovnání cen je zde tabulka, která přináší srovnání cen několika modelů mobilních telefonů. Pro účely tohoto srovnání byly z AliExpressu vybrány mobily ve stavu „nový“. Ke srovnání ceny byl vybrán český e-shop www.czc.cz.

Model telefonuAliExpressCZC
Huawei P30 Pro, 8GB/256GB 18 608 19 990 Kč
Xiaomi Redmi Note 8 Pro, 6GB/128GB6 504 7 489 Kč
Apple iPhone 11, 64GB 20 943 20 989 Kč
Samsung Galaxy S10e, 6GB/128GB 10 280 Kč14 990 Kč
Apple iPhone 7, 32GB 8 400 Kč9 990 Kč

Jak je vidět v tabulce, ceny se s výjimkou modelu Samsung zas tak drasticky neliší. V některých případech navíc AliExpress požaduje i platbu poštovného. Zákazník nesmí zapomenout ani na DPH a clo z Číny. Ve výsledku se tak zásilka z Číny může velmi prodražit.

Je také dobré myslet na to, že při koupi použitého či repasovaného telefonu může být cena na AliExpressu výhodnější.

Mobily z AliExpress – recenze

Recenze na nákupy mobilů z AliExpressu jsou značně individuální. Některým se nákup povedl úspěšně a bez problémů, jiní by z AliExpressu telefon již nikdy nekoupili. Názory se velmi liší, rady pro nákup se ovšem shodují – číst recenze uživatelů a sledovat hodnocení prodejce.

Recenze radí nakupovat opravdu jen od ověřených prodejců s vysokým hodnocením a dlouhodobou historií. Obchod GoldWay Hong Kong má v aktuálním hodnocení více než 98 % a lze jej považovat za jednoho z nejspolehlivějších obchodníků s elektronikou.

Je dobré dát si pozor na ostatní prodejce, kteří do svého názvu záměrně vkládají slovo „Goldway“. Jedná se pouze o kopie známého a prověřeného prodejce mobilních telefonů.

 Obchod GoldWay Hong Kong má v aktuálním hodnocení více než 98 %.
Obchod GoldWay Hong Kong má v aktuálním hodnocení více než 98 %.

Další možností je ověřený čínský eshop CooliCool, který má sklad v Německu, takže při nákupu odpadá platba cla. Další alternativou pro nákup mobilu z Číny jsou e-shopy DealExtreme či GearBest.