Stále více e-shopů nabízí odloženou platbu – jak funguje a proč ji lidé využívají?

Stále více e-shopů nabízí odloženou platbu – jak funguje a proč ji lidé využívají?

Online nakupování, které se v současné době těší velké oblibě, na popularitě stouplo ještě více v období koronavirové pandemie. Nákupy z pohodlí domova jsou totiž velmi lákavé. K vybrání zboží stačí připojení k internetu a nákup je doručen až ke dveřím domova. Čím dál více e-shopů nyní navíc zavádí tzv. odložené platby. O co se jedná?

Princip odložené platby je velmi jednoduchý. Zákazník nakoupí požadované zboží, převezme jej, avšak platbu za něj provede až za několik dní. Většinou se u odložené platby jedná o 14 či více dní.

Dle průzkumu Equa Bank bylo zjištěno, že zákazníci tuto službu využívají hned z několika důvodů. Některým vyhovuje, že za zboží nemusí zaplatit okamžitě, jiným zákazníkům služba připadá sympatická proto, že nemusí online využívat platební kartu. Někteří zákazníci službu využívají proto, že je zdarma.

U českých zákazníků je také poměrně oblíbená platba na dobírku. Tu je možné využít jak u České pošty, tak i u soukromých dopravců jako je je PPLDHLDPD, Zásilkovna a další. Odložená platba však postupně tuto možnost platby pomalu vytlačuje do pozadí.

Odložené platby – Twisto Pay a další

Jaké služby umožňují odložené platby? Jedná se o následující:

Alza navíc nabízí vlastní službu Třetinka. Ta spočívá v tom, že zákazník uhradí třetinu ceny zboží a zbytek až později. Dle průzkumu zákazníci pomocí odložené platby platí za velmi rozličné zboží. Patří sem např. značkové i levné oblečení, drogerie, kosmetika, nábytek a mnoho dalšího.

Twisto Pay je jednou z nejpopulárnějších odložených plateb. Využívají ji e-shopy jako eObuv nebo Reserved. Zákazníci mohou s Twisto mohou nakupovat až do výše svého měsíčního limitu. První měsíc zákazník dostane až 15 tisíc korun, podle jeho platební morálky později i více.

 Zákazníci odloženou platbu využívají i proto, aby zboží mohli nakoupit ihned bez hledání kreditky.
Zákazníci odloženou platbu využívají i proto, aby zboží mohli nakoupit ihned bez hledání kreditky.

Platbu Mall Pay pak využívá např. e-shop Mall, Vivantis nebo Gant. Mnoho e-shopů nabízí lákavé výprodeje a slevy a zákazníci tento způsob platby využívají i proto, aby zboží mohli nakoupit ihned bez hledání kreditky. Mallpay umožňuje odložit až 5 000 Kč na 14 dní.

PlatímPak je první odložená platba od banky. Tuto službu je možné využívat i v případě, že zákazník není klientem banky. Výhodou je však to, že klienti službu mohou využívat prakticky bez omezení. Neklienti mohou odložit platbu až 25 000 Kč.

E-shopy nabízející odloženou platbu

Službu odložených plateb využívá nyní již přes deset tisíc českých e-shopů. Následující tabulka přináší přehled celé řady e-shop, na kterých lze některou ze služeb odložených plateb využít. Tabulka je seřazena alfabeticky, ke každému e-shopu je navíc přiřazena jeho specifikace.

Název e-shopuZaměření
AgeoDrogerie a domácí potřeby
AnswearOblečení a móda
AstratexSpodní prádlo
BenuLékárna
Bella RoseBytové doplňky, dekorace
BIBLOOOblečení a móda
BonamiNábytek a bytové dekorace
DifferentOblečení a móda
Dobré knihyKnihy
FannParfémy a kosmetika
FeedoMateřství a péče o miminko
Fitness4uZdravá výživa pro sportovce
FootshopObuv a doplňky
FreshlabelsUdržitelná móda
GymbeamSportovní výživa
JRC GamecentrumPočítačové a konzolové hry
Knihy DobrovskýKnihy
KonzolištěKonzolové hry
LunzoSmíšené zboží
Maso HereSušené maso
RagwearStreetwear
SmartyChytrá technologie
SUPERZOOPečovatelské pomůcky
TescomaKuchyňské potřeby
TrenýrkárnaSpodní prádlo
Urban StoreOblečení a móda
Yves RochePřírodní kosmetika
XzonePočítačové a konzolové hry
ZootOblečení a móda
4campingCampingové vybavení
4home Bytové doplňky, dekorace

Alternativou českých e-shopů jsou nákupy z Číny. Celá řada čínských e-shopů patří mezi ověřené internetové obchody, zákazník se proto nemusí bát podvodů. Patří sem např. Alibaba, AliExpress nebo Wish.

Před každým nákupem z Číny se také vyplatí prostudovat recenze a hodnocení daného e-shopu, aby se zákazník vyhnul podvodným obchodům a také nepříjemnostem jako je reklamace zboží z Číny. Vyplatí se také prostudovat si, jak funguje DPH a clo z Číny.

Maminky na mateřské využívají odloženou platbu nejčastěji

Dle průzkumu Equa Bank jsou to maminky na mateřské dovolené, kdo využívá odloženou platbu nejčastěji. Alternativou v tomto případě může být např. půjčka na mateřské, avšak ne každá banka ji nabízí. U které banky je možné o tuto půjčku zažádat?

Zpravidla je vyžadován výpis z bankovního účtu, na který pravidelně dochází příjem. Je to proto, že banky neposkytují půjčky bez doložení příjmů. Je však důležité se vyhnout zbytečným půjčkám na věci, které nejsou nezbytně nutné.

Půjčky na dárky nebo půjčky na dovolenou se rozhodně nevyplatí. I drobné půjčky mohou vést k dluhové pasti, případně i exekuci. Více o bankách, nebankovních společnostech a úvěrech nabízí webový portál NavigatorUveru.cz.

Publikováno: 14. 10. 2021

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang