Jak nakupovat bez DPH, clo na zboží z Číny 2024

Jak nakupovat bez DPH, clo na zboží z Číny 2024

Čínské e-shopy jsou oblíbené mezi zákazníky z celého světa. Široký výběr elektroniky, módy, kosmetiky, bytových doplňků a dalšího zboží za velmi nízké ceny láká řadu zákazníků. Zvlášť když e-shop nabízí dopravu zdarma. Jak nakoupit zboží bez DPH? Jak nakoupit bez DPH z AliExpressu? Jak nakupovat bez DPH a bez cla?

Spousta lidí má strach z přímého online nákupu zboží v Číně. Potenciální zákazníci často netuší, zda budou platit clo a jak je to s placením DPH. Nákup se může skrze platbu DPH a cla prodražit a zdaleka není tak výhodný, jak se původně zdálo.

Nakupujte drobné zboží z Číny bez DPH a cla. Největší výběr nabízí AliExpress.
Vybírat zboží na AliExpressu >

Placení cla a DPH za určitých pravidel není podmínkou jen čínských e-shopů. Nevyhnou se mu hodnotnější zásilky zaslaných mimo státy EU, například z amerického internetového tržiště eBay.

Faktory, které ovlivňují platbu cla a DPH z Číny, nejsou příliš složité. Pokud je zákazník zná a využívá, může na nákupech výrazně ušetřit.

Jak nakupovat bez DPH z Číny?

To, zda zákazník čínského e-shopu zaplatit DPH a clo, se řídí celkem jednoduchým pravidlem. Pokud je celková cena objednávky (včetně poštovného) vyšší než 22 EUR, platí zákazník z této ceny navíc 21 % DPH.

Výše poplatků za clo a výše DPH záleží především na celkové ceně za nákup.

V případě drobného zboží nižší hodnoty neplatí zákazník žádnou daň ani clo. Při hodnotě do 150 EUR platit zákazník jen DPH a neplatíte žádné CLO.

Pokud hodnota objednávky přesáhne hranici 150 EUR, je třeba zaplatit k DPH navíc ještě clo. Výše cla se odvíjí od druhu zboží a existují naprosto tabulky s procentními sazbami pro všechny myslitelné druhy zboží. Nejčastěji je sazba kolem 10 %.

Jak fungují nákupy z Číny? Jak nakoupit bez DPH? Zákazník ušetří za DPH a clo, pokud bude znát tato pravidla:

  • méně než 22 EUR hodnota zásilky je nižší než 22 EUR , zákazník neplatí clo a ani DPH
  • 22 EUR – 150 EUR hodnota zásilky je vyšší než 22 EUR a nižší než 150 EUR, zákazník neplatí clo, platí však DPH
  • vyšší než 150 EUR hodnota zásilky je vyšší než 150 EUR, zákazník platí clo i DPH

Těmito pravidly se řídí také clo a DPH na eBay, stejně tak i clo Alibaba, protože se jedná o zboží zakoupené mimo Evropskou Unii.

Existují určité případy, kdy se clo i DPH vyměřuje nezávisle na hodnotě zásilky. Jedná se o tyto kategorie zboží:

  • alkoholické výrobky
  • tabákové výrobky
  • parfémy a toaletní vody

V případě nákupu tohoto zboží se zákazník platbě cla a DPH nevyhne.

Nabídka zboží na AliExpressu čítá již přes 100 milionů. Vyberte zboží do 22 € a neplaťte DPH a clo.
Prohlédnout celou nabídku AliExpressu >

Jak vypočítat výši DPH?

Zásilky z Číny přesahující hodnotu 150 EUR je pak nutné kromě DPH zboží i proclít. Pro výpočet výše DPH a cla lze použít tyto vzorečky:

  • DPH: 21 % z (hodnota zboží + náklady na dopravu + clo)
  • clo: x % z (hodnota zboží + náklady na dopravu)

Výše celních poplatků záleží na druhu zboží. Podrobnosti lze dohledat na portále celní správy.

Jak nakoupit bez DPH?

S ohledem na výše uvedené se určitě vyplatí případný větší nákup z čínského e-shopu rozdělit na více objednávek. Hodnota jednotlivých balíčků nesmí přesáhnout 22 EUR.

 Dodací doba zboží z Číny je velice rozmanitá. V některých případech může být balíček u příjemce do 14 dnů, někdy doručení trvá až 60 dnů.

Provozovatelé čínských e-shopů o povinnosti platit DPH a cla ví a v mnoha případech udávají na balíček nižší částku, než je reálná hodnota zboží. Na to je třeba dát pozor. Tato praxe se hodí pouze pro takové zboží, které hranici 22 EUR příliš nepřevyšuje.

Celníci totiž zásilky běžně rentgenují, aby zjistili jejich obsah. Pokud zjistí, že zásilka obsahuje výrazně dražší zboží a na balíčku bude hodnota 22 EUR, zcela jistě jej zadrží.

Čínské online tržiště AliExpress je u zákazníků oblíbeno díky širokému sortimentu a dopravě zdarma u většiny zboží.
Nakupovat na AliExpressu je možné zde >

Nákupy z Číny bez DPH a reklamace

Na reklamaci zboží z Číny je třeba dát pozor. Některé čínské e-shopy totiž nehradí náklady na vrácení zboží. A to se týká i nákladů spojených s DPH a clem.

Například oblíbený čínský e-shop Wish nehradí náklady na vrácení zboží ani náklady související s DPH a clem. U zásilek z Wish není nutné platit DPH ani clo, protože Česká pošta navázala s Wish spolupráci.

Nákupy z Číny jsou populární zejména kvůli nízkým cenám. Občas je tedy třeba počítat s nižší kvalitou zboží. I přesto lze reklamaci předejít. Je nezbytné číst recenze zákazníků. Pokud je hodnocení zákazníků špatné, je lepší se e-shopu vyhnout.

Tipy, jak předejít reklamací nabízí svým zákazníkům u vrácení zboží Zaful.

Jak nakoupit bez DPH z AliExpressu?

AliExpress oslovil miliony lidí po celém světě a řadí se mezi nejlepší čínské e-shopy. Hlavními důvody jsou obrovská nabídka zboží a bezkonkurenčně nízké ceny.

Spoustu lidí také motivuje možnost nakupovat na AliExpressu v češtině a především pošta zdarma na AliExpressu, která je nabízena u velké většiny zboží.

Nakupování konkrétně na AliExpressu je opravdu velice jednoduché a není překvapivé, že se AliExpress řadí mezi nejlepší čínské e-shopy.

Dopravné na AliExpressu nemusí být účtováno, u některých zásilek se však platí DPH a clo. A v některých případech se může jednat zrovna o vyšší částky.

Pro AliExpress také platí pravidla ohledně platby DPH a cla. Jak nakoupit zboží bez DPH z AliExpressu? Clo a DPH na AliExpressu se vyměřuje stejným způsobem jako u jiných čínských e-shopů. Je tedy nutné mít na paměti výše zmíněná pravidla.

Od roku 2021 platí nová smlouva mezi AliExpressem a Českou poštou. Tato smlouva slibuje nulové clo i DPH. Zásilky budou propuštěny do volného oběhu v rámci EU v Belgii. Dalším přínosem je rychlost doručení, zásilky jsou doručovány již do 10 dnů.

Co nabízí AliExpress?

Co kupovat na AliExpressu? Nabídka zboží na AliExpressu je obrovská. Virtuální tržiště nabízí přes 100 milionů výrobků.

Zákazník zde najde oblečení, obuv, hračky pro děti, veškerou elektroniku, šperky, sportovní potřeby, potřeby do domácnosti, například eko sáčky na ovoce, potřeby pro automobily, zavazadla a mnoho dalšího.

Pokud zboží není na AliExpressu, pak pravděpodobně vůbec neexistuje.

Proslulá je například nabídka mobilů z AliExpressukrytů na mobil z AliExpressu.

Velmi oblíbenou kategorií jsou boty na AliExpressu. AliExpress dále nabízí AliExpress hračky pro děti, například Lego z AliExpressu. Hračky bývají velmi levné a stejně tak další obrovské množství produktů a vychytávek z AliExpressu.

Při výběru oblečení z AliExpressu by měl být zákazník opatrný, jelikož velikosti na AliExpress obvykle neodpovídají evropskému číslování. Levné oblečení z Číny je přesto jedno z hlavních lákadel tohoto e-shopu.

Dámská móda a módní doplňky patří mezi často vyhledávané zboží z Aliexpressu. Případná nižší kvalita zákazníky příliš neodrazuje.

AliExpress, jako přímý zprostředkovatel zákazníka a prodejce, velmi dbá na svoji dobrou pověst. AliExpress je bezpečný a patří mezi ověřené čínské obchody, takže se není třeba obávat se podvodu.

Rozhodně nejde o žádný podvodný e-shopy. Zákazník se nemusí obávat ani reklamace zboží z Číny. AliExpress má zákaznickou podporu na velmi dobré úrovni.

Jak ještě více ušetřit? Na AliExpressu lze nakupovat ještě levněji, a to díky slevovým kupónům. AliExpress je vydává například při tzv. AliExpress Days, což jsou výprodejové příležitosti. AliExpress se tak řadí mezi nejlevnější čínské e-shopy.

Obava z nakažení koronavirem skrze zásilky z Číny je skutečně zbytečná.

Velmi vyhledávanými tématy jsou AliExpressu a koronavirus. Koronavirus má původ v Číně a někteří lidé se obávají nákazy koronavirem přes balíčky z AliExpressu.

Co se týče nákazy koronavirem skrze AliExpress, obavy jsou zde zcela zbytečné. Dle dokumentu z ministerstva zdravotnictví virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin.

Jak nakoupit bez DPH v roce 2024?

Od července 2021 se podmínky pro nákup bez DPH a cla mění. Zdaněny budou i levné zásilky ze zemí mimo EU.

Do července máte možnost nakoupit v Číně bez DPH a cla.
Objednat zboží z AliExpressu je možné zde >

Změna se dotkne především drobných zásilek, na kterých se více projeví nové poplatky. Například Česká pošta si za základní službu předložení zásilky celnímu úřadu účtuje minimálně 103 Kč navíc. Přitom průměrná hodnota drobných zásilek z AliExpressu je dnes 120 korun.

Zákazníci AliExpressu si zvykli kupovat drobnosti za velmi nízké ceny. Obvyklá hodnota drobné zásilky z Číny se pohybuje kolem 120 Kč.

Samotné clo, které se bude nově týkat i drobných zásilek, je obvykle do 10 % z hodnoty zásilky včetně poštovného a případného pojištění. Výpočet závisí na typu dováženého zboží. Daň z přidané hodnoty DPH činí 21 % z ceny zboží, nákladů na dopravu, pojistného a i z případného cla.

Příjemnou změnou k lepšímu je, že od července budou moci příjemci zásilek vyřídit celní odbavení elektronicky. V současnosti je třeba buď navštívit celní správu v Praze, nebo pověřit Českou poštu, aby vše vyřídila.

Za vyřízení celého celního odbavení je u České pošty poplatek 200 Kč za každou zásilku. 

Řada asijských obchodníků přesouvá své sklady do zemí EU, aby se tak vyhnuli přísnějším daňovým předpisům.

Asijští obchodníci na přísnější daňové předpisy reagují budováním skladů v Evropě. Obecně však platí, že zboží posílané přímo z Číny bývá zatím levnější než to, které je dodávané z evropských skladů.

Zásilky z AliExpressu je v současnosti nejvýhodnější řešit přes Českou poštu. Česká pošta s firmou AliExpress uzavřela smlouvu, díky níž by měly být zásilky doručovány do deseti dnů od objednání. Zároveň smlouva slibuje nulové clo i DPH.

Publikováno: 19. 04. 2021

Štítky:

Clo a DPHJak nakupovat

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang