Je bezpečné nakupovat zboží z Číny?

Je bezpečné nakupovat zboží z Číny?

Čínské e-shopy lákají díky svému výběru zboží zákazníky z celého světa. Není divu, široká nabídka levné elektroniky, oblečení a doplňků, až po vychytávky do domácnosti. A to vše na jednom místě, a za velice příznivé ceny. Nese sebou nakupování z Číny nějaká rizika? A je bezpečné nakupovat zboží z Číny?

Čínské e-shopy mají opravdu široký výběr. I právě proto mají stálé skupiny zákazníků, a ti noví stále přicházejí.

Online nakupování se stává čím dál tím oblíbenější. A to nejen na čínských e-shopech. Triky obchodníků lze nalézt už téměř všude, tedy jak online, tak v kamenných obchodech.

Čínské e-shopy – ověření prodejci

Za těch pár let, co čínské e-shopy fungují, a téměř každý druhý člověk už si někdy nakoupil zboží z Číny, už existuje několik známých a ověřených e-shopů.

Toto je seznam e-shopů, na kterých lze najít množství ověřených prodejců, je na nich vše zabezpečeno tak, aby nedocházelo k problémům s platbami a zákazníci se tak nemuseli ničeho bát.

Nejznámější čínské e-shopy

 • AliExpress

Mezi velkou výhodu patří, že je u většiny zboží na AliExpress poštovné zdarma. A když už se u nějakého zboží poštovné platí, jedná se pouze o symbolické částky.

Lidé už mají řadu svých oblíbených produktů, mezi které patří například AliExpress kabelky, AliExpress plavky nebo například hračky z AliExpress.

Pro pohodlnější nakupování se doporučuje stáhnout aplikaci AliExpress, kde je vše hezky pohromadě a přehledně.

 • Wish

Narozdíl od AliExpressu, se na Wish poštovné platí. Jedná se sice jen o symbolické částky, ale i tak je nutné počítat s tím, že si každý pár korun připlatí.

Není zde tak velký výběr, jako na AliExpressu, ale zákazníci si Wish oblíbili především proto, že je možnost jej mít v češtině. Stejně tak lze zadávat i názvy zboží v češtině, a vždy to zboží najde. Ale ne tolik, jako kdyby to lidé zadávali v angličtině.

Mezi oblíbené zboží z Wish patří například Wish šaty, Wish boty nebo Wish kabelky.

Lidé často srovnávají AliExpress a Wish, ale žádné velké rozdíly, až na to poštovné, tam nejsou

Stejně jako AliExpress, existuje i aplikace Wish, která je pro nákupy přes telefon skvělým pomocníkem.

Mezi nejznámější čínské e-shopy patří AliExpress a Wish.
 • Zaful

Do třetice nejznámějších čínských e-shopů patří Zaful. Tento e-shop s oblečením nabízí velmi nízké ceny a časté slevové akce.

Tento e-shop se zaměřuje na dámské i pánské oblečení a doplňky. Vyberou si tam jak lidé, kteří mají rádi ověřené a pohodlné kousky, tak ti, kteří v módě rádi experimentují a vsází i na extravagantní kousky.

Standardní poštovné je zdarma u zásilek, které mají hodnotu více než 979 Kč.

Rizika při nákupu zboží z Číny

Zákaznici se často ptají, zda-li je bezpečné nakupovat z Číny. Bezpečné to je, ale jsou i možná rizika, a zde je pár nejčastějších, se kterými se zákazník může setkat.

 • Nízká kvalita

Jak již bylo zmíněno, na čínských e-shopech je zboží za velice nízké ceny. Bohužel, právě nízké ceny jsou občas na úkor kvality zboží. S tím je třeba předem počítat.

Při nákupech online je vždy nutné přečíst si recenze uživatelů, kteří zboží již nakoupili a k produktu napsali svůj subjektivní názor. I díky tomu se pak zákazník může snadněji rozhodnout, zda zboží objednat.

 • Neodpovídající vzhled

U většiny produktů jsou fotografie, u kterých jde na první pohled vidět, že byly stažené z internetu nebo převzaté přímo od výrobce. Reálné fotografie tam většinou nebývají, a právě zde se může stát, že zboží ve skutečnosti může vypadat úplně jinak.

Tento problém se týká z převážné většiny především levného oblečení z Číny. Především zde je nutné se podívat na recenze, ve kterých jsou často přiloženy reálné fotografie od zákazníků.

 • Dlouhá doba dodání

Přeci jen je nutné vzít v potaz, že oblečení do Evropy putuje až z Číny, a dodání tím pádem docela trvá. U všech produktů je napsaná přibližná doba dodání, u některých to může být až 8 týdnů.

Málokdy se stane, že zboží nedorazí vůbec. V těchto případech jsou ale obchodníci velice vstřícní, a bez problémů zašlou zboží znovu.

Doba dodání může dosahovat až 8 týdnů, většinou to ale bývá o polovinu kratší

Určitě se vyplatí sledování zásilky z Číny. Za příplatek je pak možné zaslat zboží pomocí přepravní služby DHL, která také nabízí sledování zásilky DHL.

 • Špatná velikost oblečení

Vždy je nutné se pořádně podívat na tabulku velikostí, která bývá zpravidla přiložena v galerii produktu mezi ostatními fotkami. Pak už jen stačí pořádně naměřit míry, a zboží pak bez problému vybrat.

 • Poškozené zboží

Je velmi nízká šance, že zboží dorazí poškozené. Ať už vinou prodejce, či následné dopravy. Pak jen stačí vyplnit formulář na reklamaci zboží z Číny, a s prodejcem se domluvit na odškodném. To může být buď v podobě vrácených peněz či zaslání nového zboží.

Platba zboží z Číny

Většina čínských e-shopů nabízí platby pomocí platební brány PayPal, debetní či platební kartou, případně přes různé internetové peněženky. Mezi možnostmi platby na Banggood a DHgate bychom našli také bankovní převod.

Všechny e-shopy, které byly zmíněné na začátku jsou ověřené, a vše je zabezpečené tak, aby nedošlo k žádným problémům s platbami. Co se týče platby zboží, zde riziko není.

Většina čínských portálů nabízí platbu kreditní kartou či přes PayPal.

Clo a DPH

Výhodou objednávek z Číny je ta, že většina zboží má poštovné zdarma, případně za velice symbolické ceny. Proto by zákazník neměl zapomenout na clo a DPH z Číny, to by mohlo cenu zásilky značně zvýšit.

U většiny e-shopů se zásilky zasílají jednotlivě, nehrozí tedy, že by bylo clo či DPH nutné platit.

U nákupů z Číny platí:

 • Clo ani DPH se neplatí v případě, že hodnota zásilky je do 22 €
 • DPH ve výši 21 % se platí v případě, že hodnota zásilky je vyšší než 22 € a nižší než 150 €
 • Od hodnoty vyšší než 150 € je nutné zaplatit DPH i clo

Právě z tohoto důvodu je zásilky rozdělit v případě, že by hodnota přesahovala 22 .

Shrnutí

Na otázku, zda je bezpečné zboží z Číny, se dá celkem jednoznačně odpovědět, že ano. Jsou to produkty, jako každé jiné, ale za výrazně nižší ceny.

Rizika spojená s nákupem z Číny jistě jsou, ale většina lidí podstoupí možné riziko a raději ušetří. Vždy je nutné číst recenze uživatelů, které mnohdy dost prozradí.

Publikováno: 04. 05. 2021

Štítky:

Jak nakupovat

Copyright © 2024 Slevove.cz. Všechna práva vyhrazena | Nakódoval Leoš Lang